DZIEŃ DAWCY SZPIKU W NASZEJ PARAFII

Pokonujmy nowotwory krwi

9 czerwca 2019 godz. 12.00 – 19.00

Św. Antoni patron naszej parafii na wielu obrazach ukazywany jest z chlebem. To symbol dobroci, jaką czyni się drugiemu człowiekowi. Do grona czczonych w naszym kościele świętych dołączył także św. Brat Albert Chmielowski, którego relikwie stoją blisko tabernakulum.  Jego życiową maksymą było: „Być dobrym, jak chleb”. Na różne sposoby chcemy odpowiadać na te wezwania w naszej parafii, stąd nasza Świetlica Antoninek, świąteczne paczki dla potrzebujących, codzienne obiady w szkole dla dzieci. Pomagamy często misjonarzom, którzy chętnie przybywają do nas. W czasie tegorocznego świętowania naszego parafialnego Odpustu, w dniu radości, kiedy odbywa się już XXI Wrzosowy Festyn św. Antoniego będzie przed kościołem stał tzw. Kwiobus i wszyscy chętni będą mogli oddawać krew, która ratuje życie. Również tego dnia chcemy stworzyć możliwość rejestracji potencjalnych dawców szpiku kości.

Ojciec Święty Jan Paweł II w 2000 roku powiedział podczas Kongresu Światowego Towarzystwa Transplantologicznego: „Trzeba zaszczepić w sercach ludzi młodych szczere i głębokie przekonanie, że świat potrzebuje braterskiej miłości, której wyrazem może być decyzja o darowaniu narządów”. Oddając swoje komórki macierzyste, bądź szpik kostny pacjentowi, dla którego jedynym ratunkiem jest przeszczepienie, dawca nie ponosi żadnego uszczerbku na zdrowiu i życiu.

W czasie naszej akcji w dniu 9 czerwca od godz. 12.00 do 19.00 odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców. Podczas Dnia Dawcy wszystkie zdrowe osoby w wieku 18 -55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych Fundacji DKMS. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Gorąco zapraszam do zapoznania się ze szczegółami bycia potencjalnym dawcą szpiku oraz ewentualnej rejestracji. Szpik nie jest pobierany z kręgosłupa. Istnieją dwie metody pozyskiwania komórek macierzystych:

– pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Metoda ta jest stosowana w 80 % przypadków. Zazwyczaj łączy się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania

– drugą metodą jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego

Zapraszam serdecznie do włączenia się w tą szlachetną akcję.

Ks. prob. Wojciech Miszewski

Więcej informacji na stronie internetowej Fundacji DKMS  https//www.dkms.pl