Kochani Dobrodzieje!

  Na wstępie swego listu, pragnę Was wszystkich serdecznie pozdrowić z dalekiej Syberii,
z Ułan-Ude. Pragnę opisać co działo się u nas w ostatnim czasie.

Pod koniec maja w szkołach podstawowych rozpoczęły się wakacje, a dla 9 i 11 klasy rozpoczęły się egzaminy, czas wyboru nowej szkoły i zawodu.

 Czerwiec był bogaty w różne wydarzenia. Na początku tego miesiąca pięcioro dzieci z naszej parafii przystąpiło po raz pierwszy do spowiedzi i Pierwszej Komunii Św. Była to wielka uroczystość i radość dla całej naszej parafii, ponieważ nie każdego roku odbywa się u nas pierwsza Komunia Święta dzieci.

  

W drugiej połowie czerwca byliśmy z dziećmi nad jeziorem Bajkał na Wakacjach z Bogiem. W tym roku razem z nami było 27 osób. Było dużo małych dzieci, a najmłodszy miał 5 lat. Większość z nich było po raz pierwszy nad Bajkałem, dla nich była to wielka wyprawa, niektórzy po raz pierwszy byli bez rodziców. Bardzo dzielnie się spisywały. Aby najmłodsze nie tęskniły trzeba było prowadzić ciekawe zajęcia. Dla wielu dzieci, był to również jedyny wyjazd podczas tegorocznych wakacji.
W prowadzeniu tych wakacji pomagały nam dwie wolontariuszki z parafii Nina i Jewgienia. W połowie turnusu dojechała także Olga Juriewna, która pracuje razem z nami w świetlicy parafialnej. Tematem tegorocznych katechez podczas tych wakacji, były „Cuda Mszy świętej”.  Dzieci w wiekowych grupach poznawały części Mszy Św., i co one oznaczają. Natomiast każdego dnia po południu dzieci w grupach wykonywały lapbooki na temat Mszy Św. Był też czas na wspólną zabawę, odpoczynek, na kąpanie się w Bajkale. Te kilka dni bardzo szybko przeminęły i trzeba było wracać do domów rodzinnych. Wszyscy wrócili szczęśliwi i już z planami na następne wakacje.

    

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa to dzień odpustu parafialnego. W tym roku, tego dnia obchodziliśmy również dwa Jubileusze. Pierwszy to 110-lecie poświęcenia pierwszego kościoła i 20-lecie odrodzenia parafii. Pozwólcie, że napiszę kilka słów z historii parafii. Na paczątku XX w.
w Wierchnieudinsku (tak wówczas nazywało sić Ułan-Ude) była liczna diaspora Polaków. Ksiądz
z Czity rzadko tu przyjeżdżał, bo miał pod opieką wiele parafii. W 1906 r. katolicy Wierchnieudinska podali do władz miasta prośbę o budowę kościoła, kilka miesięcy później otrzymali zezwolenie na budowę. 24 lipca 1909 r.
odbyło się poświęcenie kościoła, którego dokonał bp Jan Cieplak z Mohylewa. Jednak po rewolucji w Rosji, bardzo dużo kościołów zostało zamkniętych, również w 1930 r. kościół katolicki w Ułan-Ude (wówczas Wierhnieudyńsku) został zamknięty i zamieniony na kino i stołówkę. W latach 50 i 60-tych w Buriacji w ukryciu pracowali ks. Petras Jasas i ks. Pertras Lignuaris. Księża po kryjomu odprawiali Msze Św., chrzcili, udzielali ślubów, spowiadali, udzielali Komunii Św. Odrodzenie parafii nastąpiło dopiero pod koniec lat 90 XX w.  31 sierpnia 1999 r. została zarejstrowaną parafia. Pierwsze kilka lat, całe życie parafialne toczyło się w mieszkaniu parafialnym, gdzie w jednym  z pokoi była kaplica. W 2002 roku rozpoczęła się budowa nowej świątyni, a w 2005 r. nowy kościół został poświęcony, gdzie obecnie się modlimy.

  C:\Users\Benia2\Desktop\uroczystosci\Jubileusz\IMG-20190629-WA0026.jpg

W tych uroczystościach Jubileuszowych wziął udział ks. bp Cyryl Klimowicz, który przewodniczył Mszy Św. wraz z księżmi z naszego dekanatu. Po zakończeniu Eucharystii, dzieci przedstawiły krótki spektakl o historii naszej parafii, który wszystkim bardzo się spodobał. Dziękujemy Bogu za dar tych wszystkich lat istnienia parafii i prosimy o dalsze Błogosławieństwo w pracy na tych terenach.

  

W lipcu br. odbyło się w Irkucku XXIX Diecezjalne Spotkanie Młodzieży. Hasło tegorocznego spotkania to „Oto Ja Służebnica Pańska”, gdzie podczas konferencji i pracy w grupach młodzież starała się zrozumieć, co znaczą te słowa Maryi i jak je realizować w swoim życiu.

Rok 2019 w Rosji jest rokiem ekologii, dlatego też w jednym dniu młodzież „czyniła dobro”, pomagała w sprzątaniu botanicznego ogrodu. Podczas spotkania był czas na wspólną i indywidualną modlitwę, spowiedź, poznanie nowych osób i wspólną radość. Cała grupa jeździła nad j. Bajkał, gdzie odbyła się Msza Św. w terenie i Droga Krzyżowa w górach, jak również różaniec nad brzegiem j. Bajkał. Były to niezapomniane chwile dla całej grupy. W niedzielę na zakończenie spotkania odbył się koncert organowy w katedrze pod przewodnictwem Deczibała Grigolnicewa. Młodzieży trudno było się rozstać, wszyscy chcieliby, aby spotkanie trwało jeszcze kilka dni.

 

Podczas wakacji młodzież z naszej parafii wzięła udział w pieszej pielgrzymce z Warszawy do Częstochowy, jak również w spotkaniu młodzieży w Polsce. Dla nich są to niezapomniane przeżycia. Chociaż trud pielgrzymki nie jest łatwy, jednak wracają szczęśliwi i już marzą o następnej, za rok.

    

 Czas biegnie bardzo szybko i przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego wielu dzieciom pomagałyśmy, aby przygotować ich do szkoły. Kupując książki, różne przedmioty szkolne, plecaki
i odzież. Najwięcej radości miały dzieci, które 1 września rozpoczynały naukę w szkole- pierwszoklasiści.

  

 Po wakacyjnej przerwie od 1 września rozpoczęłyśmy zajęcia w naszym centrum „Radość”-
w świetlicy parafialnej. Prowadzimy dla dzieci różne kółka zainteresowań w różnych technikach, uczymy szyć zabawki, pleść z maleńkich koralików, wykonywać zabawki z pomponów, robimy kartki na różne okazje itd. Niektórym trzeba pomóc  w nauce, z młodszymi poczytać, nauczyć liczyć.

  

W październiku przy naszej parafii, odbyły się rekolekcje dla członków Fraternii Świeckich św. Dominika Zakonu Kaznodziejskiego i chętnych z parafii. Rekolekcje prowadził o. Jurij Dorogin OP
Sankt Petersburg. Był to również czas na indywidualną modlitwę podczas adoracji, wspólną modlitwę brewiarzową, spowiedzi, rozmyślanie Słowa Bożego i wspólną Mszę Świętą, jak również bliższego poznania się nawzajem. Nasza wspólnota domowa w tym roku w sierpniu otrzymała relikwie świętych dominikańskich św. Dominika, św. Katarzyny Sieneńskiej, św. Tomasza z Akwinu i św. Wincentego Fereriusza. Relikwie świętych naszego Zakonu towarzyszyły uczestnikom rekolekcji. Na zakończenie drugiego dnia rekolekcji była możliwość pokłonić się relikwią świętych dominikańskich. Na zakończenie rekolekcji  dwie osoby rozpoczęły nowicjat w Fraterni Świeckich św. Dominika Zakonu Kaznodziejskiego, a trzy osoby odnowiły swoje profesję (przyrzeczenia) na kolejny rok. Członkowie powstającej Fraterni dziękują Bogu za dar powołania do Zakonu Kaznodziejskiego i udział w dobrach duchowych Zakonu.

 

   Również w październiku została poświęcona Figura Matki Bożej Niepokalanej, która stanęła przed naszym kościołem. Figura ta została ustanowiona z okazji naszych parafialnych Jubileuszy tj.110-lecia poświęcenia pierwszego kościoła w Ułan-Ude i 20-lecia odrodzenia parafii.

Po raz drugi odbyły się w naszej parafii „Dni Papieskie”. Została zorganizowana nieduża wystawa zdjęć z życia św. Jana Pawła II.  A na zakończenie dzisiejszych uroczystości wszyscy uczestnicy mogli pokłonić się relikwiom św. Jana Pawła II, które znajdują się w naszym kościele. Z tej też okazji odbył się koncert organowy w naszym kościele, na który przyszło dużo ludzi.

Jak widać, ciągle się u nas coś dzieje. W parafii pojawiły się nowe osoby, które przygotowują się do sakramentów świętych: chrztu, spowiedzi i pierwszej komunii św.

 

Natomiast dzieci w świetlicy przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia, szyją zabawki, wykonują bombki na choinkę, robią różne stroiki świąteczne itd. Jak wielka jest radość rodziców, kiedy otrzymają własnoręcznie zrobioną zabawkę od swoich dzieci. Zabawki wykonane przez nie, w okresie świątecznym będą brały udział w różnych wystawkach. Co roku organizujemy parafialną wystawkę dziecięcych prac, gdzie nie tylko będzie można je obejrzeć, ale również i kupić. W okresie Bożonarodzeniowym co roku odbywa się u nas w kościele koncert organowy, który rozpoczyna Respublikański Festiwal Bożonarodzeniowy, przy tej okazji możemy również sprzedawać dziecięce prace. Z dziećmi przygotowujemy Jasełka, które na Boże Narodzenie pokażą swoim rodzicom
i parafianom. W okresie świątecznym pojedziemy z dziećmi na festiwal Jasełkowy do Irkucka, gdzie przyjadą także dzieci z pobliskich parafii.

            Kończąc ten list pragnę podziękować Wam wszystkim kochani, przede wszystkim za modlitwę
i za każdą materialną pomoc. Jest to nasze wspólne dzieło. Bez Was nie dałybyśmy rady pracować tutaj i pomagać potrzebującym
W czasie Bożego Narodzenia stańmy razem z Mędrcami przy żłóbku, dzieląc ich radość i podziwiając ich wiarę, że w bezbronnym niemowlęciu odnalezionym w stajni rozpoznali Zbawiciela świata. Niech radość i wiara Mędrców towarzyszy nam każdego dnia w Nowym 2020 Roku.

Z modlitwa przy żłóbku

 s.Bernadetta Joanna Gratkowska OP  

Boże Narodzenie 2019