List do Parafian Luty 2006

Drodzy Parafianie

Życie każdego człowieka, naznaczone jest krzyżem. Stoi on na początku i na końcu życia. Krzyż jest dla każdego najlepszym przewodnikiem w życiu. Krzyż jest głośnym wołaniem o powrót człowieka do BOGA. Każdy z nas odczuwa, a przynajmniej powinien odczuwać potrzebę opanowania swej ludzkiej natury. Ten krzyż, jaki staje przed nami w okresie Wielkiego Postu przypomina nam o konieczności nawrócenia.

Czym w ogóle powinno być nawrócenie człowieka? Nawracać – to zmieniać kierunek własnego życia, to postawić CHRYSTUSA w centrum swojego życia.

Wielu z nas podjęło piękne wielkopostne postanowienia…Nie mogę podjąć postanowienia np. „Będę mniej jadł, to schudnę”. To nie jest intencja właściwa dla postu. W poście konfrontujemy nasze życie w świetle Bożego Słowa. Celem Wielkiego Postu jest to, by uwierzyć na nowo Bogu i w Boga i postawić Go na nowo w centrum naszego życia. Pomocą w tej konfrontacji służą nam wielkopostne nabożeństwa: Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale oraz Rekolekcje Wielkopostne. Warto dzisiaj zadać sobie pytanie: czy w ogólne te nabożeństwa są obecne w moim życiu. Kiedy na takim nabożeństwie byłem ostatni raz… W Środę Popielcową tak wielu z nas było w kościele.

W Wielkim Poście rezygnuję z tego co sprawia mi wielką przyjemność, a wybieram w to miejsce coś bardzo wartościowego. Paweł Giustiniani: „Panie Jezu, oddaliłem się od Ciebie i od samego siebie. Pomóż mi powrócić do siebie, abym mógł stąd podążyć do Ciebie”.

Tegoroczny Wielki Post pierwszy raz przeżywamy bez Jana Pawła II. Przygotowujemy się do I rocznicy Jego śmierci. Właśnie w tym dniu 2 kwietnia rozpoczniemy nasze parafialne rekolekcje, które w tym roku wygłosi o. Marian Wojciechowski – dominikanin z Brukseli. Ojciec Święty Jan Paweł II bardzo często nawoływał: „Walczcie, aby każdemu człowiekowi przyznano prawo do urodzenia się… Nie zniechęcajcie się trudnościami, sprzeciwami, czy niepowodzeniami, jakie możecie spotkać na tej drodze. Chodzi o człowieka i nie można w tej sytuacji zamykać się w biernej rezygnacji”. Odpowiadając na ten papieski apel pragniemy podjąć w naszej parafii DZIEŁO DUCHOWEJ ADOPCJII DZIECKA POCZĘTEGO. Oby jak najwięcej naszych parafian odpowiedziało na tą prośbę Sługi Bożego Jana Pawła II. Dokonamy tego w czasie Mszy św. w dniu Zwiastowania NMP 25 marca o godz. 8.30. Jest to w całym kościele Dzień Świętości Życia. Wzywa nas do tego także św. Joanna Beretta Molla.

Przed nami jeszcze wiele wspaniałych wielkopostnych dni, wiele wspaniałych szans. Dla wielu ludzi, pewnie i niektórych z nas to ostatni czas, ostatni rok, może ostatnie rekolekcje wielkopostne w czasie naszej ziemskiej pielgrzymki. Pięknie o tym mówi współczesna pieśń religijna: „Nie zamykajcie serc, zbawienia nadszedł czas, gdy Chrystus puka do twych drzwi może ostatni raz…”

Z modlitwą
ks. Wojciech Miszewski
proboszcz