List Noworoczny

Drodzy Parafianie

Zakończyliśmy rok 2004 w naszej parafialnej wspólnocie. Ten rok rozpoczął się od ciężkiej choroby Proboszcza ks. prał. Bogdana Górskiego. W piątek 30 stycznia w godzinach wieczornych dzwon obwieścił śmierć Kapłana, który od 18 lat pasterzował w parafii św. Antoniego na toruńskich Wrzosach. Jego pogrzeb zgromadził setki wiernych parafian, którzy modlili się z kilkudziesięcioma kapłanami pod przewodnictwem Biskupa Toruńskiego Andrzeja Suskiego i ks. bp. Andrzeja Śliwińskiego. Ciało zmarłego Proboszcza spoczęło w krypcie naszego kościoła.

We Wielki Czwartek 7 kwietnia br. ks. bp Andrzej Suski nowym proboszczem mianował ks. Wojciecha Miszewskiego. Wspólnie podjęliśmy kontynuację dzieła rozpoczętego przed laty przez śp. Ks. Bogdana Górskiego. Kościół został już wybudowany, przystąpiliśmy więc do drugiego etapu – wyposażania i dekoracji świątyni, by była godnym Domem Bożym. Potrzeb jest bardzo wiele, ale ostatnie miesiące pięknie pokazały, że możemy na Was liczyć.

W minionym roku dzięki waszej ofiarności mogliśmy wykonać dwa główne rzędy ławek. Ta inwestycja niezwykle kosztowna ok. 100 tys. zł, nie byłaby możliwa bez Waszej ofiarności oraz zbiórki, którą przeprowadzili woluntariusze na ulicach naszej parafii. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, którzy złożyli swój dar na budowę naszych ławek. Oprócz tego udało się nam wykończyć zakrystię i zakupić potrzebne sprzęty oraz szaty liturgiczne. Zrobiliśmy także remont kancelarii parafialnej i zakupiliśmy do niej nowe umeblowanie. Z okazji ub. Pasterki wykończyliśmy chór, zakupiliśmy także 100 fotelików do naszej kaplicy. Kosztowną inwestycją była także posadzka w prezbiterium. Dzięki indywidualnym fundatorom, którzy pragną pozostać anonimowi w rozpoczętym Roku Eucharystii w naszej świątyni stanęło Tabernakulum. Koszt tych wszystkich inwestycji wyniósł ok. 280 tys. zł. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom, za wsparcie finansowe. To znak, że rozumiemy potrzebę budowy i wyposażenia tej świątyni, by była świadectwem wiary naszego pokolenia, dla kolejnych pokoleń w następnych wiekach tak, jak świadectwem pozostają świątynie Starego Torunia. Bóg zapłać wszystkim także za duchowe ofiary, modlitwy w intencji naszej wspólnoty.

Trwają prace przy modernizacji naszego nagłośnienia, kończymy wykonywanie ogólnodostępnych toalet w domu parafialnym. W styczniu powinniśmy także dokończyć prace przy tabernakulum, zawiesić pozostałe kinkiety oraz 6 żyrandoli. W tym roku pragniemy dokończyć rozpoczęte inwestycje, zrealizować projekt naszego prezbiterium oraz wykonać marmurowo – granitową posadzkę w naszym kościele.

Pozostaje jeszcze bardzo istotna sprawa – budowanie „duchowej” świątyni. Wierzymy, że dzięki wspólnemu wysiłkowi uda się nam stworzyć Wspólnotę żyjącą prawdziwym duchem chrześcijańskim. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowani są w działalność wspólnot parafialnych, świadczących o żywotności naszej parafii. Parafia żyje także udzielanymi sakramentami. W tym roku przez sakrament chrztu św. do wspólnoty Kościoła zostało włączone 91 dzieci, do I Komunii św. przystąpiło 109 dzieci, sakrament bierzmowania przyjęło 126 młodych, sakrament małżeństwa złączył 31 par narzeczonych. Do Pana odeszło 87 naszych parafian.

Drodzy Parafianie, niech rozpoczynający się 2005 rok będzie dla wszystkich nas szczęśliwy i błogosławiony, niech radość, miłość i pokój zawsze królują w Waszych sercach i domach..