Młodzieżowy Lider to program dla Ciebie

„Młodzieżowy Lider to program dla Ciebie”  to kurs profilaktyczny, który odbywał się w naszej parafii już po raz piąty. Kolejna grupa młodzieży mogła nauczyć się rozpoznawania emocji i uczuć, swoich mocnych stron. Warsztaty uczyły jak skutecznie komunikować się, by nie ranić innych oraz jaki wpływ ma środowisko rodzinne w rozwoju człowieka. Młodzież musiała odpowiedzieć sobie na pytania kim jestem, jak się czuję, jak mam bronić się przed zagrożeniami współczesnego świata.

Cieszymy się, że dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń mogłyśmy przygotować 25 –cioosobową grupę, która powie NIE środkom psychoaktywnym, a kolega w potrzebie otrzyma odpowiednie wsparcie naszego młodego LIDERA.

Realizatorki programu:

Małgorzata Bylina

Elżbieta Cichon

A oto wrażenia opisane przez Halinkę i Anię, które mam nadzieję zachęcą innych do udziału w następnych warsztatach:

Jestem bardzo szczęśliwa, że wraz z moimi koleżankami i kolegami mogłam uczestniczyć w programie profilaktycznym zrealizowanym przez Akcję Katolicką przy parafii  – „Młodzieżowy Lider”. Nasza trenerka pani Małgorzata Bylina określając zasady funkcjonowania
w grupie spowodowała, że wszyscy czuliśmy się jak w jednej rodzinie.  Ta atmosfera wpłynęła na nasze zachowanie podczas kolejnych spotkań. Byliśmy bezpieczni, mogliśmy otwarcie wypowiadać się na temat nurtujących nas problemów. Bardzo podobało mi się, że zajęcia prowadzone były w formie warsztatów,  podczas których mogliśmy wykazać się kreatywnością, inicjatywą i własnymi pomysłami.

Duże wrażenie wywarło na mnie spotkanie ze streetworkerem – panem Zdzisławem. Jest to człowiek, który wyszedł z nałogów i daje świadectwo innym, przestrzegając o zagrożeniach współczesnego świata.

Każdy uczestnik tego programu był zobowiązany do napisania własnego projektu dotyczącego zagadnień poruszanych w czasie zajęć. Poczułam się potrzebna, kiedy wraz z uczestnikami „Młodzieżowego Lidera” w czasie jednej z lekcji wychowawczych w mojej szkole mogłam ten projekt zaprezentować.

Dzięki programowi pogłębiłam swoją wiedzę w różnych dziedzinach życia, a zdobyte wiadomości będę wykorzystywała każdego dnia.

Serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy zorganizowali te wspaniałe zajęcia.

Halinka Rzewuska

 

„7 kwietnia odbyło się ostatnie z siedmiu spotkań w tamach projektu: „Młodzieżowy LIDER to pogram dla Ciebie”.

Cały cykl opierał się na bardzo ważnych zagadnieniach: budowaniu pozytywnego obrazu siebie, komunikacji, uzależnieniach, współuzależnieniu czy przemocy w rodzinie. Oprócz zagadnień teoretycznych, jakie przedstawiała nam pani Elżbieta Cichon, cały kurs bogaty był w różnego rodzaju ćwiczenia aktywizujące uczestników (scenki, burza mózgów, dyskusje).

Jako uczestniczka przyznaję, że korzyści płynące z udziału w zajęciach są nie do przecenienia. Obserwując zarówno siebie, jak i współuczestników, z całą pewnością mogę stwierdzić, że zajęcia te pozwoliły nam spojrzenie zarówno na siebie samego jak i na otoczenie z zupełnie innej perspektywy. Podniosły samoocenę, ułatwiły docenianie siebie i rozumienie innych. Doskonała atmosfera i więź, jaka wytworzyła się pomiędzy uczestnikami spowodowały, że każdy z nas czuł się swobodnie wymieniając swoje poglądy czy dzieląc się nieraz bardzo intymnymi opowieściami ze swojego życia.

Niewątpliwie elementem niezwykle cennym były dwa bardzo ważne i wzruszające dla nas – uczestników – spotkania. A mianowicie spotkanie z byłym narkomanem, p. Zdzisławem i kobietą współuzależnioną, p. Anną. Rozmowa, wysłuchanie „świadectwa” i możliwość zadawania pytań wywarły na nas ogromne wrażenie a całość była o wiele cenniejsza niż jakikolwiek wykład teoretyczny.

LIDER była dla mnie pięknym doświadczeniem, okazją do głębszego poznania siebie, spotkania ciekawych i wspaniałych ludzi. A pierwszą myślą, jaka przyszła do głowy 7 kwietnia rano, była myśl, że to już niestety ostatnie spotkanie w Antoninku…

W imieniu swoim i uczestników bardzo dziękuję p. Elżbiecie Cichon za tak staranne i ciekawe przygotowanie nowych Liderów – oby więcej takich projektów !

Anna Kmieć

certyfikat-ML_Strona_1

certyfikat-ML_Strona_2