Nabożeństwo fatimskie w parafii św. Antoniego w Toruniu

W poniedziałek, 13 maja, w sercu parafii św. Antoniego w Toruniu , ulicami osiedla Wrzosy, rozbrzmiewały dźwięki uroczystego nabożeństwa fatimskiego, które stanowiło znakomitą inaugurację tegorocznych obchodów. O godzinie 18:00 rozpoczęła się msza święta, której piękno przyciągnęło licznych wiernych, pragnących oddać cześć Matce Bożej w jedności modlitwy i głębokiej refleksji.
Po zakończeniu liturgii, w atmosferze nabożeństwa, wyruszyła procesja fatimska. Wierni, dźwigając z szacunkiem figurę Matki Bożej, przemierzali ulice miasta, a w ich sercach rozbrzmiewały słowa różańca. Ta symboliczna podróż modlitewna, pełna skupienia i oddania, dobiegła końca przy urokliwej kaplicy Matki Bożej „Brzemiennej”.

Historia objawień fatimskich, sięgająca od 13 maja do 13 października 1917 roku, jest niezwykle ważnym elementem dla wielu wierzących. Wówczas Matka Boża ukazywała się trzem prostym dzieciom: Łucji dos Santos oraz rodzeństwu Hiacyncie i Franciszkowi Marto, przynosząc orędzie pokuty i modlitwy.

Przez ponad rok wcześniej, od marca 1916 roku, dzieci przygotowywane były na te niezwykłe spotkania przez anioła, który nauczył je modlitw i zachęcał do głębokiego nawrócenia. 13 maja 1917 roku, w miejscu zwanym Cova da Iria, miało miejsce pierwsze objawienie Matki Bożej, które zawierało apel o codzienną modlitwę różańcową i ofiarny styl życia.

Przez kolejne miesiące Matka Boża powierzała dzieciom kolejne tajemnice, wzywając do nawrócenia i pokuty. Kulminacją objawień było widowisko związane z cudem słońca, które miało miejsce 13 października 1917 roku, potwierdzając autentyczność przesłań maryjnych.

Nabożeństwa fatimskie, które wciąż przyciągają tłumy wiernych, są wyrazem trwającego oddania Maryi i pragnienia realizacji Jej wezwań do nawrócenia i pokoju w świecie.

Tekst Jacek Bilski
Fotografie Krystyna Bilska