NOWY 31 NUMER ŚLADÓW NA WRZOSACH

Wydawane przez nas od 10 lat parafialne pismo Ślady na Wrzosach jest swego rodzaju kroniką wydarzeń duszpasterskich i materialnych w naszej wspólnocie. Zbieramy w nim to wszystko czym żyjemy, co pozostawia ślady naszej obecności w tej części Torunia.

Za nami najważniejsze parafialne święto jakim jest Odpust św. Antoniego, który obchodzimy corocznie 13 czerwca. Od 6 lat to także rocznica poświęcenia naszego kościoła. W tym roku uroczystości przewodniczył ks. bp Wiesław Śmigiel, nowy ordynariusz naszej diecezji. Była to pierwsza okazja by nasi parafianie mogli poznać na miejscu swojego nowego pasterza. Słuchając słów bpa Wisława można było zauważyć doskonałą znajomość naszego Patrona.  W czasie uroczystości przemówił także Prezydent Miasta Torunia Michał Zalewski, który chwalił naszą współpracę z władzami miasta w rozwijaniu działalności edukacyjnej przez naszą świetlicę, za co m.in. został ogłoszony Honorowym Przyjacielem Antoninka. Dzięki współpracy z miastem udało się wyremontować dwie kluczowe dla nas ulice: św. Antoniego i Owsianą. Duży entuzjazm wzbudziła informacja Pana Prezydenta, że otrzymamy od miasta dodatkowy kawałek gruntu pod rozszerzenie naszego cmentarza. Obietnica stała się faktem 13 września br.

Ze wspomnieniem św. Antoniego wiąże się także radosny festyn na Wrzosach, który ma swoją kilkunastoletnią tradycję. Cieszę się, że po roku przerwy udało się zorganizować go po raz 20. pod nowym kierownictwem i w nowym miejscu, czyli wokół naszego kościoła. Chcemy, by nasza parafia jeszcze bardziej w ten sposób łączyła wszystkie środowiska żyjące i pracujące obok siebie na Wrzosach. To wspólne świętowanie ponad podziałami. Festyn był dużym wyzwaniem logistycznym, ale w ocenie wielu odniósł wielki sukces.

W naszym piśmie przybliżamy życie naszych parafialnych wspólnot. Organizowaliśmy kolejne wakacyjne wyjazdy Antoninka wspólnie z dziećmi z Ukrainy i naszej scholii. Szerzej piszemy o pobycie naszego Zespołu Uwielbieniowego w Hartowcu. Z kolei wspólnota Domowego Kościoła, ukazując charyzmat życia w rodzinie zachęca naszych parafian do wstąpienia  do tego ruchu. Dzisiaj kiedy tak trudno „w pojedynkę” przyznawać się do wiary w Boga i do bycia w Kościele, może warto włączyć się w życie naszych wspólnot, które tradycyjnie przedstawiamy na przedostatniej stronie.

W tym numerze dzielę się również z naszymi czytelnikami refleksjami o pieszym pielgrzymowaniu. Dla mnie jest to moja umiłowana cząstka Kościoła. Mając 16 lat w 1982 roku po raz pierwszy poszedłem na pielgrzymkę pieszą na Jasną Górę z okazji 600 – lecia obecności obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze i tak zostało do dzisiaj. Cieszę się, ze kolejne pokolenia młodych ludzi oraz kapłanów również fascynują się tym czasem „rekolekcji w drodze’. Pielgrzymowanie to również nasze wyjazdy. Kończymy opis ubiegłorocznej pielgrzymki na Ukrainę, której zwieńczeniem było spotkanie z Metropolitą Lwowskim.

Obecny rok to także wspomnienie 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Niech kolejne Rozmowy z Cieniem pomogą nam w chwilach refleksji nad tym co znaczy dla mnie dzisiaj: patriotyzm, ojczyzna, rodacy…

prob. Wojciech Miszewski