NOWY 41 NUMER ŚLADÓW NA WRZOSACH

Cieszę się, że kolejny raz mogę zaprosić do lektury nowego numeru Śladów na Wrzosach. Po covidowej przerwie udało się nam powrócić do pierwotnej częstotliwości wydawania naszej gazety, czyli czterech numerów w ciągu roku. Staramy się, aby każdy numer miał swoją główną myśl lub temat, który chcielibyśmy pogłębić. Tym razem, w związku z przypadającym w grudniu wspomnieniem św. Barbary, chcemy po raz kolejny przypomnieć postać tej świętej w kontekście wydarzeń parafialnych. Św. Barbara czczona jest na tym terenie od kilku wieków. Jest to związane z przekazywaną tradycją o jej objawieniach w lesie, który na pamiątkę tego wydarzenia nazwano Barbarką. Od 85. lat istnienia naszej parafii, do której należy Barbarka,  głównym inicjatorem pielęgnowania kultu świętej jest właśnie nasza parafia. Jest to związane z miejscem, jakim jest kaplica, w której od Niedzieli Palmowej do uroczystości Wszystkich Świętych w każdą niedzielę o godz. 13.00 sprawujemy Mszę św., na którą przybywają wierni z całego Torunia i okolic. Stało się już tradycją, że w okolicy 4 grudnia świętujemy Odpust na Barbarce, od dwóch lat połączony ze Zlotem Barbar. W tym roku czeka nas jeszcze Pasterka w wieczór wigilijny 24 grudnia o godz. 22.00.  Jest to możliwe m.in. dzięki pomocy i zaangażowaniu kilku osób, którzy jako wolontariusze pokochali to miejsce i bezinteresownie podjęli się opieki nad nim, nie żałując czasu, sił i własnych środków. Jakby przedłużeniem tego miejsca jest nasz parafialny kościół, w którym znajduje się gotycka figura św. Barbary pochodząca z kaplicy, przez kilka lat eksponowana w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie, a obecnie, po renowacji,  przywrócona do kultu. Podtrzymujemy także pamięć o tych, którzy w tym samym lesie na początku II wojny światowej polegli za Ojczyznę, rozstrzelani przez Niemców. Niezwykle wymownie przedstawia to niedawno zaprezentowany film: „Zbrodnia Pomorska – Barbarka”. Te wszystkie tematy pragniemy przybliżyć naszym czytelnikom, a jednocześnie udokumentować dla potomnych.

Parafianie i goście, którzy przybywają do naszego kościoła często zwracają uwagę na krzyż relikwiarzowy stojący obok ołtarza. Znajdują się w nim relikwie świętych i błogosławionych. Na naszych łamach staramy się przedstawiać ich historię. Jedną z nich jest błog. Maria Karłowska.

Co jakiś czas staram się dzielić z Wami moją pasją pielgrzymowania. Tym razem opisuję moją ostatnią pielgrzymkę Camino Primitivo, którą odbyłem w drugiej połowie września. Przeżycia tego czasu są we mnie ciągle żywe. To również zachęta by wyruszyć kiedyś na ten piękny, pielgrzymkowy szlak.

W kolejnych numerach również przedstawiamy ludzi z naszej parafii, którzy szczególnie wpisują się w życie naszej wspólnoty. Tym razem piszemy o p. Krystynie Michalskiej, trudno sobie wyobrazić wiele modlitewnych spotkań bez jej oecności, talentów i zaangażowania. Kończymy rok i cykl artykułów o pierwszym proboszczu naszej parafii ks. Leonie Dzieniszu. Owocem jest książka autorstwa dk. prof. Waldemara Rozynkowskiego. Publikujemy także relację z ubiegłorocznej działalności Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej oraz podziękowanie jej byłego Prezesa p. Jana Cichoń. Wspominamy wiele pięknych dzieł jakie w okresie Jego prezesury miały miejsce. 

Nie mogło zabraknąć także kolejnej odsłony Rozmów z Cieniem. W dzisiejszym świecie, w którym media zalewają informacje o złu, które się w nim dzieje, o złu w Kościele i naszym życiu prywatnym autor chce nam ukazać inną perspektywę, a mianowicie dobro, które pochodzi od Boga i do którego Bóg nas zachęca w codziennym życiu.

Dziękując wszystkim Parafianom i sympatykom za kolejny wspólnie przeżyty rok, za wszelkie dobro duchowe i materialne ofiary, życzę błogosławionych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku 2023.

Ks. Wojciech Miszewski

Wasz proboszcz

NOWY 41 NUMER ŚLADÓW NA WRZOSACH