OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE BOŻE  NARODZENIE 25.12.2023

ŻYCZENIA NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA 2023

 

Umiłowani Diecezjanie,

okres Bożego Narodzenia jest przede wszystkim czasem ożywienia wiary w to, że Bóg z miłości do człowieka stał się jednym z nas. To również czas przebaczenia, pojednania i wzajemnej życzliwości. Czas podarowany nam przez Boga jest niepowtarzalny i zbyt cenny, aby marnować go na kłótnie, waśnie i podziały. Boże Narodzenie to również okres nadziei i budzenia się do nowego życia, wychodzenia z ciemności do światła, z niewoli grzechu do blasku wolności. Światło jest niezbędne do życia. W świetle lepiej widać drogę, którą mamy kroczyć oraz łatwiej odnaleźć swoje miejsce w Kościele.

Tegoroczny program duszpasterski zachęca nas do uczestnictwa we wspólnocie Kościoła. Jak zrealizować to zadanie? Jedni podejmą wielki trud niczym Mędrcy ze Wschodu i porzucą wygodne życie, by służyć Jezusowi ukrytemu w bezbronnych, samotnych i najbardziej potrzebujących pomocy. Inni będą krzątać się wokół codziennych spraw, sumiennie wypełniając swoje obowiązki niczym Maryja z Józefem w betlejemskiej grocie. Ktoś jeszcze, jak pasterze, zerwie się w nocy, by uwielbiać Boga i mówić o Nim wszystkim, których spotka. Jeszcze ktoś inny odkryje parafię jako rodzinę rodzin i zaangażuje się w jej życie. Różne zadania, ale cel ten sam i droga, choć dla każdego nieco inna, to jednak wspólna poprzez obecność Chrystusa. 

Tego pełnego miłości i zawierzenia kroczenia drogą ku niebu uczył nas św. Jan Paweł II, kiedy 25 lat temu odwiedził naszą diecezję. Wyniósł na ołtarze ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego i z mocą przypomniał, że pokój jest możliwy, ale z Bogiem w sercu, ponieważ wówczas będziemy potrafili razem z Nim burzyć mury uprzedzeń i wrogości między ludźmi. 

Odwagi wiary i miłości uczy nas błogosławiona rodzina Ulmów, która swoją codzienność naznaczyła słowem Bożym, zwłaszcza Ewangelią o miłosiernym Samarytaninie i mimo własnych trudności dała schronienie potrzebującym, a ostatecznie złożyła w ofierze swoje życie. Ich postawa pokazuje, że wierność w rzeczach małych prowadzi do mężnego realizowania wielkich dzieł Bożych.

Każdy z nas szuka własnej drogi realizowania chrześcijańskiego powołania do świętości. Nie można jednak tej drogi pokonać w pojedynkę – potrzeba drugiego człowieka czy to w rodzinie, parafii, miejscu pracy, czy w zgromadzeniu zakonnym. Życzę Wam, drodzy Diecezjanie, żywej wiary, zdrowia, wzajemnego szacunku, sił do pokonywania problemów oraz uczestnictwa we wspólnocie Kościoła. Niech pielęgnowanie życia sakramentalnego i częsta lektura Pisma Świętego prowadzą Was do jeszcze większej miłości względem Boga i ludzi oraz staną się źródłem pokoju, którego tak bardzo pragnie współczesny świat, współczesna rodzina i każdy z nas.

 

Z pamięcią w modlitwie i błogosławieństwem

Wasz biskup Wiesław

 

 1. Bóg zapłać wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości Bożego Narodzenia w naszej parafii, zwłaszcza młodzieży pod kierunkiem Joanny i Pawła Wieczorków, która przez wiele godzin przygotowywała dekoracje, dziękujemy ofiarodawcom tegorocznych choinek p. Ilonie Starczewskiej i Nadleśnictwu Toruń i p. Mariuszowi Korcala. Wyrazy wdzięczności kierujemy do p. Danuty Majszak,  Piotra Iwickiego oraz Jacka i Pawła Wojtulskich za dekoracje Barbarki i terenu wokół naszego kościoła. Wyrażamy wdzięczność wszystkim, którzy ofiarowali swoje dary, dzięki nim Parafialny Oddział Akcji Katolickiej mógł przygotować świąteczne paczki dla najbardziej potrzebujących. Dziękujemy za wszelką pomoc materialną i duchową okazaną naszej parafii w ostatnich dniach. 
 2. Wszyscy, którzy dzisiaj uczestniczyli w Pasterce, mogą przyjąć w ciągu dnia podczas Mszy św. po raz drugi Komunię św.
 3. Ofiary składane do skarbonki przy żłobku przeznaczone są na misje. Nasza Parafia wspiera swoimi ofiarami misje. Na stronie internetowej publikujemy list i życzenia ks. Adama z Kuby, którego regularnie wspieramy.
 4. Jutro drugi dzień świąteczny. Msze św. według porządku niedzielnego. Kolekta w tym dniu przeznaczona jest na budujące się kościoły w naszej diecezji.
 5. W przyszłą niedzielę 31 grudnia w ostatnim dniu roku o godz. 18.00 odprawimy Mszę św. dziękczynną za kolejny rok połączoną z nabożeństwem przebłagalno – dziękczynnym za kończący się rok. Wspominać będziemy także wszystkich zmarłych w tym roku naszych Parafian, dlatego zapraszamy rodziny do wspólnej modlitwy. Każdej zmarłej osobie zapalimy świecę. 
 6. Tegoroczna kolęda, podobnie zresztą jak w ubiegłym roku, to powrót do starej tradycji kolędowania „od domu do domu”. Rozpoczniemy odwiedziny u naszych Parafian w czwartek 28 grudnia. W tym roku nie będziemy pukać do tych drzwi, które od wielu lat były zamknięte na kolędę, szanując wolę mieszkańców. Jeśli są tam nowi Parafianie i pragną przyjąć Boże błogosławieństwo kolędowe prosimy o zgłoszenie w kancelarii parafialnej, zakrystii lub drogą e-mailową. Program kolęd na cały okres umieszczony jest na w gablocie parafialnej i na stronie internetowej. W najbliższych dniach odwiedzimy:
  28.12 CZWARTEK – Domy: Myśliwska, Bloki: Myśliwska 4-6-8, Sz. Chełmińska 219-221 /numery nieparzyste/
  29.12 PIĄTEK  Bażantowa, Łosia, Wilcza
  30.12 SOBOTA – Krucza, Sokola
  31.12 NIEDZIELA  i 01.01  PONIEDZIAŁEK – nie kolędujemy
  Od poniedziałku do piątku kolędy rozpoczynamy o godz. 16.00, w  soboty o godz. 14.00, a w niedziele o godz. 15.00.

WIZYTY  DUSZPASTERSKIE – KOLĘDA 2023 / 2024