REGUŁA ŻYCIA – SYSTEMATYCZNA PRACA NAD SOBĄ W MAŁŻEŃSTWIE

REGUŁA ŻYCIA – SYSTEMATYCZNA PRACA NAD SOBĄ W MAŁŻEŃSTWIE

Diana i Łukasz Guttmann

 

W wieku ośmiu lat wybrałem się z moim ojcem na pierwszą w życiu młodego człowieka poważną wyprawę rowerową liczącą 30 km. Bardzo dobrze pamiętam ten dzień. Jechałem wtedy kilka godzin, które wydawały się wiecznością. Długo nie zdecydowałem się na podobną wycieczkę. Nadal jednak z kolegami umawiałem się na codzienną jazdę po szkole. Nogi nabierały w sile, przejechane odcinki długości, aż wreszcie po kilku latach ten sam dystans przejechałem w mniej niż godzinę.

Reguła życia, czyli systematyczna praca nad sobą, swoim małżeństwem, rodziną to właśnie zdobywanie takiej sprawności duchowej w podejmowaniu właściwych decyzji, w drodze do świętości. W naszym małżeństwie podejmując regułę życia tak indywidualnie jaki i wspólnie mieliśmy zawsze na uwadze właśnie ten element pracy nad sobą. Nad tym co oddzielało nas od bliższego poznania Boga. Co stanowiło trudność w porozumieniu się między nami, dziećmi, w relacji z Bogiem.

Reguła życia ma za zadanie prowadzenia nas do wzrostu duchowego. Jednak jak określić obiektywnie swój wzrost duchowy? Warto w rozmowie ze współmałżonkiem poruszyć ten temat. Jak moja żona, mój mąż mnie widzi. Jak widzi mój wzrost duchowy? Czy w ogóle go dostrzega. Posłuchać dzieci, co im w nas „nie masuje”. Zadanie jest nade trudne, że trzeba zejść z pozy pewnego wybielania się nawzajem, patrzenia przez różowe okulary „miłości”, a spojrzenia na siebie nawzajem z Chrystusowym miłosierdziem – zależy mi na twoim zbawieniu. Pamiętając przy tym, że Jezus nie osądza człowieka. Reguła życia może wypływać również z rozmowy ze spowiednikiem lub kierownikiem duchowym.

Reguła nie jest na całe życie. Wybierzmy jedną konkretną regułę życia do udźwignięcia przez nas
w obecnym czasie. Jeśli reguła życia zaczyna przechodzić w styl życia, czas na zmianę.

Mieliśmy kiedyś trudność z modlitwą małżeńską. Przyjęliśmy regułę, aby na codziennej modlitwie wieczornej zmówić tylko Ojcze nasz. Gdy to się zaczęło udawać, przywykliśmy do tego, zaczęliśmy odmawiać dzieciątek Różańca. Jeśli od razu zobowiązalibyśmy się do odmawiania codziennie Różańca Świętego, szybko stracilibyśmy zapał.

Regułą życia nie jest umartwianie się dla samego umartwiania, tak jak jeżdżenie rowerem dla samego jeżdżenia – nie sprawia radości. Musi być cel, a celem jest zbawienie mojej duszy, mojego współmałżonka, dzieci. Nie jest również nakładanie na siebie kajdan, abyśmy byli wzorowymi chrześcijanami, którym nic nie można zarzucić.

Papież Franciszek w Adhortacji apostolskiej „Gaudete et exsultate” (O powołaniu do świętości) pisze: „Lubię dostrzegać świętość w cierpliwym ludzie Bożym: w rodzicach, którzy z wielką miłością pomagają dorastać swoim dzieciom, w mężczyznach i kobietach pracujących, by zarobić na chleb, w osobach chorych, w starszych zakonnicach, które nadal się uśmiechają. W tej wytrwałości, aby iść naprzód, dzień po dniu, widzę świętość Kościoła walczącego. Jest to często „świętość z sąsiedztwa”, świętość osób, które żyją blisko nas i są odblaskiem obecności Boga, albo, by użyć innego wyrażenia, są „klasą średnią świętości”. Regułą życia może być więc coś z pozoru mało ważnego, jak zmiana pieluszki u dziecka, a nie czekanie, aż zrobi to żona. Kanapki, które żona przygotowała mężowi do pracy. Odpowiedzenie serdecznym uśmiechem na zagniewane dzieci.

Reguła życia stanowi jedno ze zobowiązań, które małżeństwa należące do wspólnoty Domowego Kościoła starają się wprowadzać w czyn. Wspólnota zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do świętości w jedności ze współmałżonkiem. Chce pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która jednocześnie stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim. Składa się zwykle z 4 do 7 rodzin tworzących krąg Kościoła Domowego. Każdym kręgiem opiekuje się kapłan. Spotkania odbywają się raz w miesiącu. Termin spotkania ustalany jest ze wszystkimi uczestnikami, tak aby każdy z małżonków mógł w nim uczestniczyć. W naszej parafii działają obecnie trzy kręgi Domowego Kościoła. W październiku rusza formacja nowego kręgu. Zapraszamy sakramentalne małżeństwa do formacji. Zgłaszać można się poprzez formularz dostępny na stronie www.torun.oaza.pl lub telefonicznie pod nr 511-067-624.