Rekolekcje Domowego Kościoła

Od kilku miesięcy istnieje w naszej wspólnocie parafialnej krąg małżeństw ruchu Domowy Kościół. Tworzy go pięć małżeństw. Przypomnijmy, że jest to gałąź rodzinna bardzo znanego w Polsce Ruchu Światło-Życie. Jego twórcą był Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987).

W dniach 17-20 sierpnia b.r. w Bursie Caritas w Grudziądzu odbyły się rekolekcje Oazy Rekolekcyjnej Animatorów Rodzin I stopnia Ruchu Domowy Kościół. Były to jedne z wielu rekolekcji, które w ramach Domowego Kościoła można było przeżyć w minione wakacje w całej Polsce. W rekolekcjach w Grudziądzu wzięło udział 15 małżeństw, w większości wraz z dziećmi. Uczestnicy pochodzili w znacznej części z parafii toruńskich. Z naszej parafii w wzięły udział aż cztery małżeństwa, w tym dwa z dziećmi.

W rekolekcjach uczestniczyły tylko całe małżeństwa. Warto to podkreślić, gdyż, każdy kto żyje w rodzinie wie, że czasami z różnych powodów kwestie wiary pozostawiamy w naszych rodzinach wyłącznie indywidualnym decyzjom. W efekcie wiele rodzin, a szczególnie samych małżonków, przeżywa na tym tle różne trudności, czy wręcz konflikty. Mają wobec siebie nieustanne oczekiwania, czy nawet pretensje, że któreś z nich czegoś nie czyni. Ważnym jest, aby małżonkowie przechodzili, przy swojej oczywistej różnorodności, drogę wiary wspólnie. Ułatwi to im samym, jak i ich dzieciom wzrastanie z Bogiem.

Jednym z ważniejszych owoców rekolekcji jest często dostrzeżenie przestrzeni swojej obecności w Kościele. Pomaga w tym niezmiernie doświadczenie mniejszej wspólnoty, gdyż wtedy widzimy, że w Kościele, w naszej parafii jest dla nas miejsce. Takie doświadczenie związane jest niejednokrotnie z podjęciem jakiejś formy posługi w Kościele. Dotyczy to posługi w grupie modlitewnej, czy w parafii. Poza tym owocuje większą odpowiedzialnością za sprawy wiary.

Na pewno ta rzeczywistość stała się także naszym udziałem. Obecność w Domowym Kościele to jakiś kolejny etap na naszej drodze wiary. Rzeczywistość formacji w grupach jest nam bliska od wielu lat. Przez ostatnie siedem lat byliśmy zaangażowani w posługę w parafii NMP Częstochowskiej (OO. Paulini) w Toruniu. Przeżyte rekolekcje w pewien sposób potwierdziły słuszność podejmowanych wysiłków, aby odnaleźć swoje miejsce w nowej parafii. Ukazały one jakąś perspektywę, tchnęły nadzieją i optymizmem. Za takie doświadczenie i pogłębione pragnienie kroczenia za Jezusem, Bogu niech będą dzięki.

Hanna i Waldemar Rozynkowscy

Ps. Małżeństwa zainteresowane podjęciem drogi wiary w Domowym Kościele prosimy o kontakt z ks. Maciejem Grabowskim.