SKAUCI NA WRZOSACH

Skauci Europy zameldowali się na Wrzosach. Ich zwiadowcy już zbadali teren parafii Świętego Antoniego i stwierdzili, że jest to idealne miejsce do założenia środowiska harcerskiego. Na razie jest ich kilku, ale mają zamiar zachęcić młodych mieszkańców naszej parafii do bycia skautami.

skauci1O kim mowa? Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” powstało w 1989 roku w Lublinie. 8 lat później wstąpiło do Federacji Skautingu Europejskiego, która zrzesza chrześcijańskie organizacje skautowe z całej Europy i Kanady. Podstawowym celem ich działań jest pomoc rodzicom w wychowaniu dzieci i młodzieży, aby poprzez ideę harcerską, zabawę, przygodę i służbę, młodzi ludzie mogli się dobrze przygotować do realizacji swojego powołania. Jedna z Zasad Podstawowych Skautów Europy brzmi: „Harcerz – Syn Chrześcijaństwa – jest dumny ze swej wiary: pracuje sumiennie, aby ustanowić Królestwo Chrystusa w całym swoim życiu i świecie, który go otacza”. Często słyszymy narzekania na temat młodzieży. Pytanie – czy zrobiliśmy wszystko, co było możliwe, aby dobrze pokierować młodymi ludźmi? To Królestwo Chrystusa jest w nas, kiełkuje każdego dnia. Dbając o własne życie, aby było ono zgodne z zasadami Ewangelii, pośrednio dbamy o dobro Ojczyzny. Skauci nie zbawią świata, ale świadoma przynależność do skautingu może pomóc w kształtowaniu Królestwa Chrystusa wokół nas…

skauci2

Działalność Skautów Europy opiera się na trzech filarach:

  • wierze katolickiej,
  • skautingu stworzonego przez Roberta Baden-Powella, wzbogaconego myślą O.Jacquesa Sevin SJ,
  • braterstwie w Europie, w rozumieniu bł. Jana Pawła II.

Realizacja celów odbywa się w trzech gałęziach wiekowych (wilczki 9-12 lat, harcerki i harcerze 12-17 lat oraz przewodniczki i wędrownicy powyżej 17). Jednostki działają w dwóch nurtach – żeńskim i męskim, aby zapewnić dzieciom i młodzieży właściwy rozwój. Skauci spotykają się na zbiórkach, co jakiś czas wyjeżdżają na biwaki, a podsumowaniem pracy jest obóz letni.

Czy warto zostać skautem? Oto wypowiedź jednego z dorosłych już harcerzy: ,,Trafiłem do skautingu mając 16 lat. Wahałem się, czy iść na spotkanie, w końcu tyle złego słyszałem o harcerzach. Przekonał mnie młodszy brat. Na spotkaniu umówiliśmy się na zbiórkę. Zdecydowałem się pójść i…zostałem wybrany zastępowym. Trochę się przestraszyłem tej roli, ale z pomocą drużynowego dałem radę. Prowadziłem zastęp przez 1,5 roku, byliśmy na dwóch obozach. Świetna, niezapomniana przygoda. Dziś jestem drużynowym, chcę dać moim podopiecznym to, co sam zyskałem. A zyskałem dużo – skauting odmienił moje życie, to tu mogłem doświadczać miłości Jezusa i realizować przykazanie miłości.”

Kto może zostać skautem? W zasadzie każdy, kto ma więcej niż 12 lat. Młodsi – w przypadku, gdy działa w pobliżu Gromada wilczków. Podczas tworzenia nowego środowiska każda pomoc się przyda.

Michał Podgórny HR,

Asystent Naczelnika Skautów Europy

Przy parafii Świętego Antoniego będą działać:

  • – zastęp harcerzy (od września),
  • – zastęp harcerek (od października),
  • – Gromada wilczków dla chłopców (od listopada).

Pierwsze spotkanie odbyło się w piątek, 6-go września o 18:45

Wszyscy zainteresowani włączeniem się do harcerstwa proszeni są o kontakt z ks. Rafałem Bochenem. Więcej informacji na stronach internetowych:

www.skauci-europy.pl,

www.polnoc.skauci-europy.pl

kontakt – puszcza@skauci-europy.pl