Wieczór autorski Tadeusza Soleckiego

Tadeusz SoleckiW maju br. nakładem Wydawnictwa Polskiej Prowincji Dominikanów „W Drodze” ukazał się zbiór opowiadań naszego parafianina Tadeusza Soleckiego, wieloletniego działacza Akcji Katolickiej, znanego jako autora rozważań zamieszczanych przez kilka lat w „Nauczycielu Ewangelii” pod pseudonimem „Twój Cień”, a ostatnio także jako autora tekstów i redaktora pisma parafialnego „Ślady na Wrzosach”. Znamy go także jako muzyka: kilkakrotnie przygotowywał oprawę muzyczną do jasełek i misteriów religijnych, skomponował melodie do „Hymnów Maryjnych” Romana Brandstaettera, które wraz z zespołem Efemeryda przedstawił w 1993 r. na koncertach w kilku toruńskich kościołach (w 2006 r. projekt ten przypomniała na koncercie w naszej parafii młoda grupa złożona z dzieci artystów tworzących pierwszy skład „Efemerydy”).

Twórczość literacka Tadeusza Soleckiego jest inspirowana myślą chrześcijańską. Publikował opowiadania SF, współczesne, wiersze, eseje, recenzje, polemiki w miesięcznikach „W drodze”, „Fantastyka”, „Nowa Fantastyka”, „Mała Fantastyka”, „Fantazja” i na literackich portalach internetowych. Tak pisze o książce MUZYKA SFER NIEBIESKICH wydawca w notce promocyjnej:
Jest to zbiór świetnie skonstruowanych i przedstawionych opowiadań science-fiction. Doskonały warsztat, bardzo sprawnie prowadzona narracja, dobre dialogi, intrygująca akcja sprawiają, że teksty pochłania się chciwie i z dużym napięciem. Wprowadzają one czytelnika w świat tajemnic, które niezmiennie pociągają i prowokują ludzki umysł: potęga ludzkiej świadomości i woli, podszewka wszechświata, czyli niewidzialny wymiar rzeczywistości, piękno i groza otaczającego kosmosu, cienka granica śmierci i to, co poza nią…
A oto fragmenty recenzji książki:
Opowiadania Tadeusza Soleckiego umiejętnie łączą w sobie elementy SF z szerokim spektrum spraw ludzkich. Mówią o pasjach, o zagrożeniach, które niosą ze sobą nowoczesne technologie, o zagubieniu w ich świecie, o wierze, nadziei i Bogu, jakkolwiek by go definiować. Uświadamiają nam, co naprawdę w życiu ważne. Umiejętnie łączą wiedzę z fantazją. Do tego trzeba oddać bogaty, piękny język, który nie ponagla nas do ustawicznego biegu, pozostawia miejsce na zastanowienie i przemyślenia.(Elżbieta Lipińska)
Myśl przewodnia książki jest myślą oczywistą – a jednak, w obecnej rzeczywistości, uciekającą od nas coraz dalej. Czytelnik uzmysławia sobie mianowicie, że w tym naszym nieubłaganie pędzącym do przodu świecie, pełnym robotów, komputerów i innych machin, które zawładnęły nami na co dzień, należy trochę zwolnić i otworzyć się na piękno przyrody, a zwłaszcza na drugiego człowieka. Nietuzinkowy to pomysł, by myśl tak piękną i humanistyczną uczynić tłem opowiadań science fiction i mimo ogromnej konkurencji na rynku wydawniczym nieczęsto udaje nam się spotkać równie oryginalną pozycję (Magdalena Layer-Sarzotti).

Fragment opowiadania CZAS UTRACONY
Po dniach, w których pracował intensywniej niż zwykle, prześladowały go wizje zegarów spadających z nieba. Przeróżne cyferblaty, od staroświeckich ze złoconymi wskazówkami i rzymskimi znakami o cienkich szeryfach do elektronicznych z zielonkawą poświatą kanciastych równoległoboków cyfr i pulsującym dwukropkiem, wszystkie spadały spokojnie i majestatycznie. Ruchami podobne płatkom śniegu, kładły się wokół bezszelestnie jak jesienne liście i ginęły pod warstwą następnych…
Czasem myślał, że podjął się zadania ponad siły. Ogarniało go zwątpienie. Rychło jednak otrząsał się z niego, myśląc, ile korzyści przyniesie ludzkości taki przyrząd. Gdyby każdy człowiek umiał zidentyfikować czas, który traci, gdyby tylko wiedział dlaczego! O ile łatwiej mógłby zorganizować swą drogę życiową. Jakie proste byłoby wówczas omijanie zdradliwych mielizn błahostek. Demaskowanie problemów trywialnych, lecz podstępnie tworzących miraże wielkości, przebiegle domagających się dla siebie priorytetów, przyćmiewających sprawy rzeczywiście ważne, o których istnieniu, oślepieni, częstokroć nie mamy pojęcia.

Serdecznie zapraszamy na wieczór autorski Tadeusza Soleckiego, który odbędzie się w czwartek, 15 października o godz. 19.00 w kaplicy Miłosierdzia Bożego. Prócz prezentacji książki zapoznamy się z wybranymi wierszami autora. Czekają nas także atrakcyjne muzyczne niespodzianki!