WIELKOPOSTNE SŁOWO DO PARAFIAN

Kochani Parafianie

Życie każdego człowieka na znaczone jest krzyżem. Stoi on na początku i na końcu życia. Krzyż jest dla każdego najlepszym przewodnikiem w życiu. Krzyż jest głośnym wołaniem o powrót człowieka do Boga.


Mamy ku temu czas sposobny — okres Wielkiego Po stu, który ma nas przygotować na dobre i godne przeżycie świąt Zmartwy chwstania Chrystusa, ale nie tylko…
 
 W Środę Popielcową tak licznie zgromadziliśmy się w kościele, aby z pokorą pochylać swoją głowę, którą kapłan posypał popiołem mówiąc: „Pamiętaj człowiecze, że prochem jesteś i w proch się obrócisz”, albo „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

Popiół jest znakiem przemijalności, końca czegoś, co wydawało się niezniszczalne… „Ale to przemijanie ma sens, ma sens” – jak pisał w Tryptyku Rzymskim Papież Jan Paweł II. Ten popiół tylko wtedy jest środkiem  prowadzącym do Boga, gdy opadnie nie tylko na nasze włosy, czy schylone czoło, ale gdy dotrze do naszej świadomości, gdy pobudzi nas do poprawy życia, gdy przybliży do Boga, gdy spowoduje odnowę chrześcijańskiego życia.

Wielu z nas podjęło piękne wielkopostne postanowienia. Mają one tylko wtedy wartość, gdy podejmujemy je z miłości do Jezusa Ukrzyżowanego.

Celem Wielkiego Postu jest to, by uwierzyć na nowo Bogu  i w Boga i postawić Go na nowo w centrum naszego życia.

Wielkim bólem dla nas jest zawsze to co przeżywamy każdego roku. Było nas tak wielu na Popielcu, prawie cała parafia, a już w najbliższą niedzielę na Mszy św. wszystko wraca do normy znowu tylko 1/3 parafian w kościele, znowu tylko ci sami, wierni na co dzień, a przecież bycie na niedzielnej Eucharystii to podstawowy obowiązek każdego katolika. Miejmy odwagę dać swoje serce Chrystusowi, jeśli postawimy Boga na pierwszym miejscu w naszym życiu wszystko będzie na właściwym miejscu. Nie żałujmy czasu Bogu, ten czas do nas wraca. Owocem tego Wielkiego Postu musi się stać sakramentalne pojednanie z Bogiem czyli szczera Spowiedź św. i Komunia św.

Katechizm mówi nam o najprzedniejszych dobrych uczynkach: modlitwa, post i jałmużna. Czy są obecne w moim życiu?

Modlitwa: Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, zamiast telewizyjnego filmu czy programu, udział w rekolekcjach, które w tym roku wygłosi dla nas o. Andrzej Makowski – redemptorysta. Rozpoczęcie w niedzielę 10 kwietnia.

Post to rezygnacja z tego co niekoniecznie jest złe, ale za bardzo się do tego przywiązuję. Może dawno zapomnieliśmy w niektórych domach o tradycyjnym poście piątkowym?

Jałmużna to bycie dla drugiego, dostrzeżenie jego potrzeb. Jako wspólnota parafialna staramy się pomagać najbardziej potrzebującym. Codzienna pomoc to przede wszystkim kilkanaście obiadów, które wykupujemy dzieciom w szkole oraz nasza świetlica „Antoninek”. Z okazji świąt, dzięki życzliwości i wielkiej ofiarności naszych Parafian przygotowujemy bardzo obfite i cenne paczki, stanowiące dużą pomoc dla najbardziej potrzebujących. Już wkrótce ponownie ustawimy kosz przy ołtarzu św. Joanny i już dzisiaj zapraszam do włączenia się do tej akcji.

Przed nami jeszcze wiele wspaniałych wielkopostnych dni, wiele wspaniałych szans. Pięknie o tym mówi współczesna pieśń religijna: „Nie zamykajcie serc, zbawienia nadszedł czas, gdy Chrystus puka do twych drzwi może ostatni raz…

Ks. Wojciech Miszewski

proboszcz

 

WIELKI POST W NASZEJ PARAFII

Droga Krzyżowa:

  • w dni powszednie, codziennie o godz. 8.30
  • piątek; dla dorosłych o godz. 8.30 i 18.00
  • dla dzieci o godz. 17.00
  • dla młodzieży o godz. 19.30

Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym:

  • niedziela godz. 17.00

Rekolekcje Wielkopostne – wygłosi o. Andrzej Makowski, redemptorysta

  • od niedzieli 10 kwietnia  do środy 13 kwietnia

Droga Krzyżowa ulicami parafii:

  • piątek 15 kwietnia

Spowiedź Wielkanocna:

  • codziennie w czasie każdej Mszy św.
  • od poniedziałku do soboty od godz. 17.30 do 18.00