Zespół Uwielbieniowy u Matki

Jasna Góra (6-7 września 2014)

Kiedy na przełomie marca i kwietnia zostaliśmy zaproszeni, aby pełnić muzyczną posługę na Jasnej Górze, nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę z powagi sytuacji. Mieliśmy wówczas gorący czas prób i przygotowań do Triduum Paschalnego, a potem kolejne zadania. Pierwszy sezon naszej działalności zakończył się w czerwcu i nastały wakacje. Skróciliśmy je sobie nieco, aby popracować nad materiałem muzycznym, gdyż termin wyjazdu do Częstochowy nieuchronnie się zbliżał.

6 września br. w godzinach przedpołudniowych wraz z grupą kilkunastu osób z Grudziądza
i okolic, ruszyliśmy autokarem spod kościoła św. Antoniego w Toruniu w kierunku Jasnej Góry. Kilkugodzinna podróż była okazją do spokojnej wymiany zdań, poznawania się, zacieśniania więzi i integracji. Na próbach staramy się utrzymać dyscyplinę, co jednak nie znaczy, że nie ucinamy sobie pogawędek, czy się nie śmiejemy. Mamy jednak świadomość, że należy skupić się przede wszystkim na nauce i szlifowaniu kolejnych pieśni czy utworów.

Na miejscu rozlokowaliśmy się w Domu Pielgrzyma u Sióstr Pasterzanek przy
ul. Kordeckiego 15. Nie było jednak szans na odpoczynek po podróży. Zgromadziliśmy się
w jadalni na krótkiej próbie, po czym zwarci i gotowi, elegancko ubrani i mocno przejęci poszliśmy do Bazyliki Jasnogórskiej.

O godz. 19.00 rozpoczęła się uroczysta Msza Św. inaugurująca Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie. Bazylika wypełniła się po brzegi rolnikami z całej Polski dziękującymi Matce Bożej za tegoroczne plony. Podczas Eucharystii wykonaliśmy utwory wokalne („Magnificat” w opracowaniu ks. M. Białkowskiego, „Ave verum corpus” Edwarda Elgara) z towarzyszeniem zachwycających oko i ucho organów oraz pieśni tradycyjne przy akompaniamencie skrzypiec (Marta Hińczewska, Marysia Maciąg), fletu poprzecznego (Madzia Wójtowicz), wiolonczeli (Szymon Stawicki) oraz organów (Ania Różyńska)

Przed północą udaliśmy się na krótką, osobistą modlitwę przed Cudownym Obrazem
w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, bo wiedzieliśmy, że za chwilę pójdziemy na chór i być może nie uda nam się znowu być tak blisko. Matka Boska Częstochowska jednak przygotowała nam wielką niespodziankę – zapadła decyzja, że o północy śpiewamy tuż przed Jej Wizerunkiem! Trudno opisać piękne przeżycia i wzruszenia, jakie towarzyszyły nam w tamtym momencie…

W niedzielę od samego rana oczekiwaliśmy na kolejny punkt naszej muzycznej pielgrzymki. Były to śpiewy Uwielbienia Boga na Wałach Jasnogórskich tuż przed centralną Mszą Św. kończącą Dożynki. Wówczas poszły w ruch gitary (Marek Włoczewski, Asia Sokołowska), bębenek (Ania Włoczewska), a cały Zespół dał z siebie wszystko! Na Bożą chwałę! Tym radosnym akcentem zakończyliśmy naszą posługę na Jasnej Górze.

Zespół Uwielbieniowy u stóp Matki Boskiej Częstochowskiej rozpoczął kolejny sezon pracy z wiarą, że zostaliśmy okryci Jej płaszczem i z ufnością w Bożą Opatrzność nad nami.

Anna Różyńska