Wśród Polonii Amerykańskiej
W grudniu br. świętujemy 20 rocznicę powstania Radia Maryja. Każdego roku Toruń w tych dniach staje się miejscem pielgrzymek z Polski i całego świata. Nie wszyscy jednak wiedzą, że słuchacze Radia Maryja z Kanady i Stanów Zjednoczonych każdego roku spotykają się na wspólnej modlitwie w Amerykańskiej Częstochowie. Tegoroczna pielgrzymka odbyła się 3 lipca i zgromadziła ok. 2 tys. wiernych słuchaczy z różnych zakątków Ameryki Północnej. Uczestnicząc w tym wydarzeniu mogłem m.in. spotkać poznanych wcześniej przyjaciół z Chicago, Florydy, Nowego Jorku i Los Angeles. Jak zwykle w tym miejscu Polacy bardzo akcentowali swoją więź z Polską. Wielu przybyło w regionalnych strojach, trzymając flagi polskie i amerykańskie.
Wśród obecnych był także znakomity polski bokser Tomasz Adamek na stałe mieszkający w Newarku. Mogliśmy wysłuchać jego pięknego świadectwa, w którym mówił o roli Pana Boga w jego życiu. Wielki entuzjazm wzbudziły słowa, w których dzielił się świadectwem, że również należy do słuchaczy Radia Maryja i że zawsze może liczyć na ich wsparcie. W chwili osobistej rozmowy zapewniłem, że będziemy mu kibicować podczas wrześniowej walki z Witalijem Kliczko. Dla naszej parafii otrzymaliśmy specjalne pozdrowienia.
Tegorocznej liturgii sprawowanej w amerykańskim sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej przewodniczył ks. bp Andrzej Suski, a sama uroczystość wpisała się w cały kontekst podziękowań za beatyfikację Jana Pawła II. Homilia została poświęcona przesłaniom wizyt Jana Pawła II w Polsce. Przypomniał też ks. biskup często powtarzane słowa Jana Pawła II wypowiedziane do słuchaczy Radia Maryja: „Ja Panu Bogu dziękuję codziennie, że jest w Polsce takie radio, że jest Radio Maryja”.
Radosnym akcentem było uhonorowanie inż. Andrzeja Ryczka papieskim odznaczeniem „Pro Ecclesiae et Pontifice”. Odznaczenie to przyznał papież Benedykt XVI na wniosek bp. Andrzeja Suskiego, w uznaniu zasług dla Kościoła. Wśród wymienianych projektów inż. Andrzeja Ryczka obok kompleksu Centrum Polonia in Tertio Millennio w Toruniu, którego budowa wkrótce się rozpocznie, wymieniono także wkład Pana Andrzeja w prace w naszym kościele. Uczestnicząc w tym wydarzeniu wspólnie z ks. Darkiem Żurańskim, chcieliśmy okazać wdzięczność Panu Inżynierowi za bezinteresowne prace dla naszej parafialnej wspólnoty.
Pielgrzymka słuchaczy Radia Maryja do amerykańskiej Częstochowy była świętem jedności, dziękczynieniem za głos, który prowadzi nas do Chrystusa i Jego Matki, a także okazją do wspólnej modlitwy.
Niezwykle ważne i budujące były także dla mnie wspólne spotkania z Polakami w Stanach Zjednoczonych. Ich życzliwość i sympatia była ogromna. Podziwiałem ich miłość do Ojczyzny i piękne świadectwo wiary, które potrafią dawać na co dzień. Odległość od Polski pozwala im spojrzeć na wszystko co dzieje się w naszej Ojczyźnie nieco inaczej. Oglądając tam przekazy informacyjne polskich telewizji nie mogli zrozumieć, jak to możliwe, że w jednym miejscu, w dalekiej Ameryce gromadzi się 2 tys. Polaków, a polskie media w ogóle tego nie dostrzegają. Tym bardziej przekonują się, że wszystkie podawane informacje o Radiu Maryja są kłamliwe i sfałszowane.
Słuchacze Radia Maryja w USA długo przygotowywali się do tego wydarzenia, wykonywano specjalne transparenty, flagi, organizowano przejazdy i przeloty, drukowano specjalne materiały i powielano artykuły. Dziękuję Panu Bogu za dar tego spotkania i wszystko, co pokazało nam wielką miłość Polaków z Ameryki do Ojczyzny i Radia Maryja.
Ks. Wojciech Miszewski