NOWY 28 NUMER ŚLADÓW NA WRZOSACH

Drodzy Parafianie i Goście

W roku 2017 przeżywamy 100 rocznicę niezwykłego wydarzenia w dziejach Kościoła, jakim były objawienia Matki Bożej w Fatimie. Wiek XX w Europie i świecie wybrzmiał, jakby był pisany przez kolejne fatimskie wizje. Przez długie lata zastanawiano się, co jest zawarte w tzw. Trzeciej Tajemnicy Fatimskiej. Dopiero zamach na Jana Pawła II w dniu 13 maja 1981 roku na placu św. Piotra przyniósł swego rodzaju wypełnienie tej tajemnicy. Ta tajemnica decyzją samego Papieża została ujawniona. Jak ważne były to objawienia świadczy wcześniejsza wizyta Pawła VI w Fatimie, kilka pielgrzymek Jana Pawła II i jego następcy Benedykta XVI. Również Franciszek wskazuje nam na to miejsce odwiedzając Fatimę dokładnie w 100 rocznicę pierwszego objawienia. Była to okazja do kanonizacji Hiacynty i Franciszka. Fatimę odwiedzałem wielokrotnie, zwłaszcza wtedy, kiedy przywoziłem tam pielgrzymów prowadząc Duszpasterstwo Pielgrzymkowe Diecezji Toruńskiej. Całkiem niedawno i nieoczekiwanie, dwa tygodnie przed Wielkanocą otrzymałem propozycję by zająć się jedną z grup wylatujących do Portugalii, która poszukiwała duszpasterza. Ten wyjazd był niezwykły, jeszcze przed „sezonem” było tam  niewielu turystów i pielgrzymów. Byliśmy jedyną grupą z Polski, nocując w bliskości sanktuarium każdą wolną chwilę mogliśmy spędzać na modlitwie. Niezwykłym przeżyciem była celebracja Eucharystii w kaplicy objawień wyłącznie dla naszej grupy. Czuliśmy zbliżającą się pielgrzymkę Papieża Franciszka. W bieżącym numerze naszego pisma  bardzo ogólnie staram się przybliżyć sens fatimskiego przesłania, do którego będziemy jeszcze niejednokrotnie wracać.

W fatimski jubileusz wpisuje się także 80 rocznica powstania naszej parafii i 5 rocznica poświęcenia naszego kościoła i ołtarza. Temu tematowi poświęcimy więcej miejsca w następnym numerze naszego pisma. Zwiastunem jest opracowanie naszego diakona Waldemara Rozynkowskiego, który przedstawia kult świętych jako jeden z charakterystycznych rysów naszej parafii. Jak bardzo święci pomagają nam w naszym codziennym życiu pięknie w swoim świadectwie pisze nasza organistka Anna Różyńska. Przybliżamy też sylwetki i grupy ludzi świeckich zaangażowanych w życie naszej parafii. Często ich nie widzimy, a oni z przekonaniem i świadomością pełnionej misji posługują w naszej wspólnocie. Przedstawiamy ich na przykładzie działań Akcji Katolickiej, Domowego Kościoła  oraz młodych, którzy przez wiele godzin, często do późnych godzin nocnych zajmują się dekoracją naszej świątyni, co możemy potem podziwiać zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia i Wielkanocy. O śladach żywotności naszej parafii świadczy także galeria fotografii. Prezentujemy także sylwetkę kolejnego akolity Michała. Jak ważna to posługa w parafii mogą przede wszystkim zaświadczyć chorzy, którzy dzięki posłudze akolitów mogą częściej przyjmować w swoich domach Najświętszy Sakrament.

Wiem, że wśród naszych czytelników są osoby, które przeglądając kolejny numer Śladów na Wrzosach zaczynają lekturę od „Rozmów z Cieniem”. Tym razem autor ukazuje niezwykle ważny temat, tak często mylnie interpretowany w naszych czasach, jakim jest wolność. Warto pomyśleć, czy prawdziwa wolność musi dzisiaj polegać na tym by robić co się chce, bez żadnych barier i ograniczeń.

Przedstawiamy także refleksje na temat książki i filmu „Chata”. Jesteśmy zalewani często bezwartościowymi tytułami wydawnictw i książek, które niczego nie wnoszą do naszego życia. Może ta refleksja będzie mobilizacją do poszukiwania treści, które zbliża nas do Boga i drugiego człowieka.

 

Ks. Wojciech Miszewski

Wasz proboszcz