Cieszę się, że kolejny raz mogę zaprosić do lektury nowego numeru Śladów na Wrzosach. Po covidowej przerwie udało się nam powrócić do pierwotnej częstotliwości wydawania naszej gazety, czyli czterech numerów w ciągu roku. Staramy się, aby każdy numer miał swoją główną myśl lub temat, który chcielibyśmy pogłębić. Tym razem, w związku z przypadającym w grudniu wspomnieniem św. Barbary, chcemy po raz kolejny przypomnieć postać tej świętej w kontekście wydarzeń parafialnych. Św. Barbara czczona jest na tym terenie od kilku wieków. Jest to związane z przekazywaną tradycją o jej objawieniach w lesie, który na pamiątkę tego wydarzenia nazwano Barbarką. Od 85. lat istnienia naszej parafii, do której należy Barbarka, głównym inicjatorem pielęgnowania kultu świętej jest właśnie nasza parafia. Jest to związane z miejscem, jakim jest kaplica, w której od Niedzieli Palmowej do uroczystości Wszystkich Świętych w każdą niedzielę o godz. 13.00 sprawujemy Mszę św., na którą przybywają wierni z całego Torunia i okolic. Stało się już tradycją, że w okolicy 4 grudnia świętujemy Odpust na Barbarce, od dwóch lat połączony ze Zlotem Barbar. W tym roku czeka nas jeszcze Pasterka w wieczór wigilijny 24 grudnia o godz. 22.00. Jest to możliwe m.in. dzięki pomocy i zaangażowaniu kilku osób, którzy jako wolontariusze pokochali to miejsce i bezinteresownie podjęli się opieki nad nim, nie żałując czasu, sił i własnych środków. Jakby przedłużeniem tego miejsca jest nasz parafialny kościół, w którym znajduje się gotycka figura św. Barbary pochodząca z kaplicy, przez kilka lat eksponowana w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie, a obecnie, po renowacji, przywrócona do kultu. Podtrzymujemy także pamięć o tych, którzy w tym samym lesie na początku II wojny światowej polegli za Ojczyznę, rozstrzelani przez Niemców. Niezwykle wymownie przedstawia to niedawno zaprezentowany film: „Zbrodnia Pomorska – Barbarka”. Te wszystkie tematy pragniemy przybliżyć naszym czytelnikom, a jednocześnie udokumentować dla potomnych.
Parafianie i goście, którzy przybywają do naszego kościoła często zwracają uwagę na krzyż relikwiarzowy stojący obok ołtarza. Znajdują się w nim relikwie świętych i błogosławionych. Na naszych łamach staramy się przedstawiać ich historię. Jedną z nich jest błog. Maria Karłowska.
Co jakiś czas staram się dzielić z Wami moją pasją pielgrzymowania. Tym razem opisuję moją ostatnią pielgrzymkę Camino Primitivo, którą odbyłem w drugiej połowie września. Przeżycia tego czasu są we mnie ciągle żywe. To również zachęta by wyruszyć kiedyś na ten piękny, pielgrzymkowy szlak.
W kolejnych numerach również przedstawiamy ludzi z naszej parafii, którzy szczególnie wpisują się w życie naszej wspólnoty. Tym razem piszemy o p. Krystynie Michalskiej, trudno sobie wyobrazić wiele modlitewnych spotkań bez jej oecności, talentów i zaangażowania. Kończymy rok i cykl artykułów o pierwszym proboszczu naszej parafii ks. Leonie Dzieniszu. Owocem jest książka autorstwa dk. prof. Waldemara Rozynkowskiego. Publikujemy także relację z ubiegłorocznej działalności Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej oraz podziękowanie jej byłego Prezesa p. Jana Cichoń. Wspominamy wiele pięknych dzieł jakie w okresie Jego prezesury miały miejsce.
Nie mogło zabraknąć także kolejnej odsłony Rozmów z Cieniem. W dzisiejszym świecie, w którym media zalewają informacje o złu, które się w nim dzieje, o złu w Kościele i naszym życiu prywatnym autor chce nam ukazać inną perspektywę, a mianowicie dobro, które pochodzi od Boga i do którego Bóg nas zachęca w codziennym życiu.
Dziękując wszystkim Parafianom i sympatykom za kolejny wspólnie przeżyty rok, za wszelkie dobro duchowe i materialne ofiary, życzę błogosławionych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku 2023.
Ks. Wojciech Miszewski
Wasz proboszcz
NOWY 41 NUMER ŚLADÓW NA WRZOSACH