Gennadij Jerszow artysta – rzeźbiarz

W Wielki Piątek 2008 roku ksiądz biskup Andrzej Suski poświęcił w naszym kościele stacje Drogi Krzyżowej. Ich autorem jest artysta rzeźbiarz Gennadij Jerszow. Prace trwały prawie rok. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić bez nich naszą świątynię. Wcześniej w pracowni tego artysty powstała Droga Krzyżowa, która została umieszczona w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Artysta w czasie pracy przy I stacji do naszego kościoła
Artysta w czasie pracy przy I stacji do naszego kościoła

Artysta urodził się12 lipca 1967 roku w polsko- ukraińskiej rodzinie w Czernihowie na Ukrainie. Obecnie od 2001 roku mieszka w Gdańsku. Wraz z rodziną: żoną Olgą, córką Wandą i synem Eustafijem osiadł w Polsce jako repatriant.  Starszy syn Filip zamieszkuje nadal we Lwowie.

Kopia stacji XII z naszego kościoła
Kopia stacji XII z naszego kościoła, nad grobem ks. prał. H. Jankowskiego w kościele św. Brygidy w Gdańsku

Gennadij Jerszow w roku 1986 ukończył bazowe liceum medyczne. W latach 1986 – 1988 uczył się rzeźby i rysunku u Georgija Husida w Kijowie. W latach 1988 – 1991 studiował w Lwowskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej u Emanuila Myśko na wydziale Rzeźby Monumentalnej. W latach 1991- 1995 studiował na Wydziale Rzeźby w Ukraińskiej Akademii Sztuk Pięknych u Wasylja Borodaja i Waleria Szwecowa, gdzie po ukończeniu studiów uzyskał dyplom. Od 1995 roku jest członkiem Narodowego Związku Artystów Ukrainy (NUAU). W latach 1996 – 1999 odbywał staż asystencki oraz studia doktoranckie w Ukraińskiej Akademii Sztuk Pięknych Architektury w Kijowie. Jest autorem dysertacji doktorskiej pt. „Odnowienie świadomości narodowej zasobami rzeźby monumentalnej” oraz serii portretów figuratywnych: hetmanów, pułkowników, działaczy kulturalnych i religijnych. Od 1996 roku prowadzi własną pracownię rzeźby. W latach 2000-2001pracował jako wykładowca na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Szewczenki w Czernihowie. Mieszka i pracuję w Polsce, jest członkiem ZPAP. Najważniejsze prace wykonane na Ukrainie to: pomnik ” Pamięci Czarnobyla” (brąz, granit), poświęcony w 10 rocznicę Czarnobylskiej tragedii, pomnik „Święty Książe Michał i Jego Bojarzyn Feodor” w kościele Św. Michała i Feodora w Czernihowie oraz pomnik „Iwan Mazepa”  (brąz, marmur).

 

Z ks. bp. Andrzejem Suskim po uroczystości poświęcenia Drogi Krzyżowej w naszym kościele
Z ks. bp. Andrzejem Suskim po uroczystości poświęcenia Drogi Krzyżowej w naszym kościele

W Polsce najważniejsze prace to:

  • 2004 – tablica portretowa „Julian Rummel”, jednego z założycieli miasta Gdyni, budynek dowództwa Marynarki Wojennej w Gdyni.
  • 2005 – pomnik Jana Heweliusza w Gdańsku.
  • 2006 – stacje Drogi Krzyżowej, Bazylika Mariacka, Gdańsk.
  • 2007 – popiersie „Stanislaw Moniuszko”Akademia Muzyczna, Gdańsk.
  • 2007 – popiersie”Fryderyk Chopin” Polska Filharmonia Bałtycka,Gdańsk.
  • 2008 – stacje Drogi Krzyżowej, kościół św. Antoniego, Toruń.
  • 2009 – pomnik „Krzysztof Celestyn Mrongowiusz”- na campusie Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk.
  • 2010 – pomnik na miejscu papieskiego ołtarza, upamiętniający Mszę św. sprawowaną przez Jana Pawła II na Zaspie 12 czerwca 1887 roku. Gdańsk.
  • 2010 – stacje Drogi Krzyżowej, kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego na Chełmie. Gdańsk.
  • 2010 – „Ukrzyżowanie” sarkofag ks. prałata Henryka Jankowskiego, kościół św. Brygidy, Gdańsk.

 

Stacja XIII z Bazyliki Mariackiej w Gdańsku
Stacja XIII z Bazyliki Mariackiej w Gdańsku

Warto podkreślić, że płaskorzeźba nad sarkofagiem śp. ks. prał. Henryka Jankowskiego ma swój pierwowzór w XII stacji Drogi Krzyżowej z naszego kościoła. Niedawno artysta ukończył prace przy wykonywaniu figury Matki Bożej Brzemiennej, która wkrótce zostanie umieszczona przed głównym wejściem do naszego kościoła. Prace tego wybitnego artysty można zobaczyć na jego stronie: http://www.jerszow.ecom.net.pl

 

Pomnik ofiar Czarnobyla w Czernihowie na Ukrainie
Pomnik ofiar Czarnobyla w Czernihowie na Ukrainie