„Nic miłości nie pokona…”
W niedzielę 12 stycznia 2014 roku o godz. 19.00 zapraszamy do naszego kościoła wszystkich, którym bliski jest śpiew Eleni. Artystka wystąpi ze świątecznym programem pt. „Nic miłości nie pokona”. Tytuł pochodzi z jej płyty, która została wydana po śmierci córki Eleni. Na koncert w naszym kościele złożą się kolędy i pastorałki oraz utwory religijne i świeckie z jej bogatego repertuaru. Wstęp na koncert jest całkowicie bezpłatny i nie będzie żadnych biletów wstępu. Mam nadzieję, że będzie nas bardzo wielu.
Eleni – to jedna z najpopularniejszych w Polsce piosenkarek . Urodziła się w 1956 roku w Bielawie koło Wrocławia. Z muzyką zetknęła się w dzieciństwie, w rodzinnym domu. Już w szkole średniej uczestniczyła aktywnie w życiu kulturalnym jako solistka zespołu „Ballada”. Pragnęła zostać nauczycielką muzyki, ale nie dostała się do wymarzonej szkoły.
Po egzaminie maturalnym w 1975 roku została przyjęta do profesjonalnego zespołu Prometheus działającego przy Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART w Sopocie. Jako solistka równolegle z występami na estradzie dokonywała nagrań radiowych i brała udział w licznych programach telewizyjnych. Miała to być tylko roczna przygoda z muzyką. Chciała zarobić trochę pieniędzy, a potem pójść na studia. Przygoda wkrótce stała się treścią jej życia.
Pierwszą płytę długogrającą – „Po słonecznej stronie życia” nagrała z zespołem Prometheus w 1977 roku, a w następnych latach ukazały się jej kolejne płyty długogrające: „Moja miłość” , „Buzuki disco”, „Ty jak niebo, ja – jak obłok”, „Lovers”, „Grecja raz jeszcze”, „Morze snu”, „Muzyka Twoje imię ma”, „Miłość jak wino”, „Wakacyjny flirt” , „Moje Credo”, „Nic miłości nie pokona” oraz „Kolędy Polskie”. Za większość z powyższych pozycji Eleni otrzymała „Złote Płyty”.
Eleni posiada w swoim repertuarze wiele standardów światowych, a ponadto sama wylansowała i wyprowadziła na pierwsze miejsca krajowych list przebojów takie utwory jak: „Do widzenia mój kochany”, „Bawmy się, śmiejmy się”, „Chcę kochać”, „Za wszystkie noce”, „Na miłość nie ma rady”, „Ballado, hej” i „Miłość jak wino” . Przez trzy kolejne lata Eleni wygrywała plebiscyt „Lata z Radiem” za co uhonorowano ją tytułem „Królowej Polskiej Piosenki. W roku 1986 piosenkarka otrzymała bardzo prestiżową nagrodę „Victora”.
Oprócz występów na większych krajowych scenach, Eleni śpiewała kilkakrotnie w Paryżu oraz Szwecji, stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. obecnie Eleni występuje ze swoim zespołem pod kierownictwem Kostasa Dzokasa. Aktualnie Eleni związana jest z firmą fonograficzną HELLENIC, która to wznowiła niemalże całą dyskografię Eleni na kasetach i płytach CD.
Eleni ma dwa obywatelstwa polskie i greckie. Jak mówi: Kiedy słyszę grecką muzykę, czuję się Greczynką”. Nie zamierza jednak wyjeżdżać z Polski, która jest jej ojczyzną.
W jej życiu wydarzyła się straszna tragedia. Jedyna córka Afrodyta została zamordowana przez byłego chłopaka. Mimo, iż nie było to łatwe, Eleni przebaczyła. Powiedziała kiedyś: „Ważne jest, żeby z takiej tragedii wyciągnąć wnioski. Przebaczenie jest najtrudniejszą miłością. Trudno nam wybaczyć czasami niewielkie przykrości, ale gdybym nie przebaczyła, nie żyłabym dalej, nie potrafiłabym funkcjonować, żyć, wyjść na scenę, śpiewać o miłości. Afrodyta jest z nami, może nie fizycznie, ale duchowo jest cały czas. Są zdjęcia, nie chowam ich. Jej pokój pozostał taki, jaki był. Kiedy gdzieś jadę, wracam, zawsze przywożę jej mały prezent, pamiątkę, który stawiam w jej pokoju na biurku. Myślę, że kiedyś się spotkamy, choć to jest tajemnicą, ale ja w to wierzę”.
Eleni dalej śpiewa o miłości, a jej piosenki w tym kontekście nabierają także charakteru szczególnego świadectwa.
Oprac. Ks. Wojciech Miszewski
Na podstawie stron internetowych