Antoninek świętuje swoje XX lecie

Elżbieta Cichon, kierownik świetlicy Antoninek, przyjmuje gratulacje od prezydenta Torunia Michała Zaleskiego /fot. Joanna Kruczyńska/

W Centrum Dialogu w Toruniu 19 maja odbyła się gala z okazji XX-lecia parafialnej świetlicy środowiskowej Antoninek z toruńskich Wrzosów
Parafialna świetlica środowiskowa Antoninek powstała w 1999 r. jako dar dla Jana Pawła II złożony przez wspólnotę parafii na Wrzosach z okazji pielgrzymki Ojca Świętego do Torunia. Od pamiętnej wizyty aktualnie już św. Jana Pawła II w diecezji toruńskiej mija 20 lat i obchody jubileuszowe Antoninka wpisują się w tę diecezjalną rocznicę.

Antoninek powstał w ramach działania Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, którego prezesem jest Jan Cichon. Jego żona, Elżbieta, została kierownikiem nowopowstałej świetlicy i tak od 20 lat prowadzą placówkę, przez którą w tym czasie przewinęło się 260 dzieci oraz 160 wolontariuszy.

W ramach obchodów jubileuszu w kościele pw. św. Antoniego w Toruniu odbyła się Msza św., której przewodniczył i słowo Boże wygłosił proboszcz miejsca ks. kan. Wojciech Miszewski, a koncelebransem był ks. Łukasz Waśko..

Podczas Eucharystii nadano tytuł Honorowego Przyjaciela Antoninka Izabeli Miłoszewskiej, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia oraz tytuły Przyjaciela Antoninka Marzenie Polaszewskiej, Marlenie Twardo i pośmiertnie Zdzisławowi Betlejewskiemu.

W czasie uroczystej gali jubileuszowej, którą prowadziła wolontariuszka Hanna Wojnowska, zebrani pracownicy, wolontariusze, przyjaciele i miłośnicy świetlicy obejrzeli spektakl „Historia pewnego Daru wpisana w perełki różańca” autorstwa Tadeusza Soleckiego. W specjalnie na tę okazję napisanym spektaklu ukazującym historię świetlicy zapętloną w paciorki dziesiątki różańca wystąpili Barbara Solecka-Rona, Szymon Rona i Aleksandra Majcherczak. Muzykę i śpiew uzupełniała proza rysująca historię i specyfikę świetlicy w wykonaniu Marty Kulik i Dominika Daniszewskiego – wolontariuszy Antoninka. Całość obrazowana była multimedialnym pokazem zdjęć z życia świetlicy.

Spośród zaproszonych gości głos zabrali prezydent Torunia Michał Zaleski, Lidia Gliwa – prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej oraz proboszcz ks. kan. W. Miszewski. Nie zabrakło również słowa twórców świetlicy Elżbiety i Jana Cichonów.

Uhonorowaniem 20 lat współpracy było wręczenie podziękowań i specjalnych statuetek w postaci serc wolontariuszom, ofiarodawcom i wszystkim, którzy w sposób duchowy lub materialny wnieśli swoje cegiełki w budowę i rozwój świetlicy. Specjalne podziękowania i słowa uznania od aktualnych wolontariuszy świetlicy odebrała jej kierownik Elżbieta Cichon.

Na zakończenie jubileuszowych obchodów zebrani wysłuchali krótkiego recitalu Ewy Żydołowicz, a następnie spotkali się na poczęstunku.

Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawowali: bp Wiesław Śmigiel, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Tekst i zdjęcia: Joanna Kruczyńska

GALERIA ZDJĘĆ

Materiał źródłowy: https://diecezja-torun.pl/Artykuly/View/2900/historia-pewnego-daru