Historia scholi

Ale to już było i nie wróci więcej…

Historia dziecięcej scholi w parafii św. Antoniego rozpoczęła się w październiku 2008 roku. Powołał ja do życia ks. Rafał Bochen, który od sierpnia tegoż samego roku rozpoczął prace wikariuszowską w parafii.  Opieką artystyczna od samego początku istnienia scholi zajmowała się uczennica Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu Natalia Brzuszczak. W styczniu 2009 roku dołączył Pan Marek Włoczewski, którego zapał, energia i ofiarna praca są siłą napędową całej scholi. Również współpracuje ze scholą organistka parafii Pani Anna Rożyńska. W każdą niedzielę  na Mszy św. o godzinie 12 tej rozbrzmiewa śpiew coraz to liczniejszej grupy dzieci, która chwali śpiewem Boga i raduje serca parafian na Wrzosach. Do niedzielnej Eucharystii dziecięcy zespół przygotowuje się  poprzez muzyczną gimnastykę, ćwiczenia emisji głosu w każdy piątek o godz. 16:00.

Schola to nie tylko wspólny śpiew podczas liturgii, ale również budowanie wspólnoty i czynny udział w życiu parafii. Schola obecna jest podczas procesji Bożego Ciała. Poświęcenie Kościoła i ołtarza to jeden z najważniejszych momentów w życiu naszej parafii, gdzie schola zaznaczyła swoją obecność.

Oto momenty z życia scholii, które przeszły już do historii ale żywo są  obecne w naszej pamięci.
• W maju 2010 roku rozśpiewanym autokarem udaliśmy się na spotkanie z ks. Biskupem Antonim Długoszem do Brodnicy.

• Schola towarzyszyła swoim śpiewem podczas uroczystości odpustu parafialnego gdzie poświęcony został pomnik Błogosławieni Miłosierniprzedstawiającego Matkę Teresę z Kalkuty i Jana Pawła II, przez arcybiskupa Lwowskiego ks. Mieczysława Mokrzyckiego.

• W lipcu 2010 roku przezywaliśmy w wakacje z Bogiem zorganizowane przez siostry Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Bysławku.

• W 2011 schola udała się na kolejne wakacje, tym razem nad morze do Stegny. Śpiewom, uśmiechom, bieganiu i kąpielom w lodowatym morzu nie było końca. Wycieczka do Krynicy Morskiej i rejs po zatoce statkiem podczas sztormu, wycieczka kolejką wąskotorową do Jantaru, to część atrakcji jakie towarzyszyły temu wyjazdowi.

• W lipcu 2012 odbyły się trzecie scholowe wakacje. Grupa 48 dziewczyn wybrała się do Jantaru.  Wycieczka do mini zoo, przejazd kolejką wąskotorową do Stegny, rejs statkiem , dyskoteki, gry i zabawy sportowe to cześć atrakcji jakie spotkały dziewczęta.

• W roku szkolnym nie brakuje takich atrakcji jak zabawa andrzejkowa, kulig w Elgiszewie, zabaw karnawałowych czy wycieczek rowerowych.

• Organizowane spotkania wigilijne przyciągają tłumy dziewczynek i ich rodziców, na których oprócz śpiewanych kolęd, gorących życzeń, poczęstunku i rodzinnej atmosfery nie brakuje upominków świątecznych.

• W pierwszą niedzielę adwentu 2011 roku dziewczęta uroczyście wkroczyły do kościoła w nowych szatach. Poświęcenia szat i krzyży dokonał Proboszcz Parafii ksiądz kanonik Wojciech Miszewski, który najbardziej rozśpiewana grupę działającą w naszej parafii, otacza swoją Proboszczowską troską.

„Kto śpiewa na chwałę Boga , ten modli się dwa razy 🙂

Beata Fereniec
Ks. Rafał Bochen