INAUGURACJA TYGODNIA ŚW. KRZYSZTOFA NA BARBARCE

Wydarzeniem otwierającym Tydzień Św. Krzysztofa w Toruniu była Msza Św. na Barbarce. W XVI Niedzielę Zwykłą, tj. dnia 21. lipca 2019, licznie zgromadzeni wierni, przyzywając wstawiennictwa Patrona kierowców i podróżujących, modlili się do Boga w intencjach Kościoła oraz świata, wszystkich użytkowników dróg, jak również pracowników służb troszczących się o bezpieczeństwo podróżujących.

Już w homilii ks. kanonik Wojciech Miszewski – w oparciu o fragment Ewangelii (Łk 10, 38-42) – zaznaczył, że troszczymy się i niepokoimy o wiele, a potrzeba nam mało albo tylko jednego – ufności w Bogu. W naszej wędrówce przez życie swoiste drogowskazy stanowią przykazania Boże, podczas gdy dla użytkowników ruchu drogowego podobną rolę odgrywają znaki drogowe. W modlitwie wiernych wspomnieni zostali z kolei misjonarze, dla których wypraszano opiekę Św. Krzysztofa na trudnych drogach ich życia. Nie zapomniano również polecić dobremu Bogu ofiar śmiertelnych wypadków drogowych.

Po zakończonej Eucharystii dziesiątki samochodów, duża liczba jednośladów, w tym kilka motocykli, zostały poświęcone, na okoliczność czego każdy kierujący otrzymał obrazek lub brelok z modlitwą do Św. Krzysztofa. Mimo mnogości pojazdów ruch odbywał się płynnie dzięki wykorzystaniu do tego celu pobliskiej pętli autobusowej. W tym samym czasie nieopodal kaplicy Św. Barbary właściciele rowerów mogli skorzystać z usługi znakowania. Obecni na miejscu policjanci instruowali również, jak skutecznie uchronić siebie przed negatywnymi następstwami kradzieży jednośladu. Pamiętajmy przy tej okazji, że dobrze jest posiadać dowód zakupu roweru, jego aktualne zdjęcie oraz – co bardzo praktyczne – swoje dane kontaktowe ukryć przykładowo w sworzniu siodełka lub kierownicy. Spełnienie tych zaleceń, jak również uruchomienie mediów społecznościowych bezpośrednio po kradzieży skutecznie zwiększa szanse odzyskania swojej własności. Oczywiście zawsze warto pomodlić się do Św. Krzysztofa, czy Św. Rity od spraw trudnych i beznadziejnych.