Koncert wielkopostny

ANTONINA KRZYSZTOŃ

Pieśni pasyjne i pieśni nadziei

Kościół św. Antoniego Toruń – Wrzosy
sobota 24 marca 2007
godz. 19.30

wstęp bezpłatny!!!

ANTONINA KRZYSZTOŃ W NASZEJ PARAFII

W sobotę 24 marca br. o godz. 19.30 w naszym kosciele będziemy świadkami niezwykłego wydarzenia artystycznego. Na rozpoczęcie parafialnych rekolekcji z koncertem wielkopostnym wystąpi znana i ceniona artystka Antonina Krzysztoń. W czasie ponad godzinnego koncertu przedstawi Pieśni Pasyjne śpiewane w niezwykle poważnym klimacie. W drugiej części koncertu z akompaniamentem gitary zaprezentuje kilka znanych pieśni z wydanych przez nią płyt.

„Tosia” – bo tak nazywana jest bardzo często przez swoich fanów zadebiutowała wraz z Andrzejem Wyrzykowskim w 1980 r. na Festiwalu Piosenki Zakazanej w Hali Oliwii w Gdańsku. Ten debiut zaowocował współpracą z kabaretem „Pod Egidą” (w tym czasie współpracowali z nim m.in. Dałkowska, Kaczmarski, Pszoniak, Fronczewski, Gintrowski). Po ogłoszeniu stanu wojennego zaczęła występować nieoficjalnie w mieszkaniach prywatnych, kościołach i wybranych klubach studenckich. W drugim obiegu ukazały się jej trzy pierwsze wydawnictwa (na kasetach magnetofonowych). W 1983 r. otrzymała nagrodę główną za piosenkę Chusta Weroniki na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz główną nagrodę FAMA. W latach 1984 – 92 współpracowała z wybitnym gitarzystą Markiem Wallawenderem, będącym także aranżerem jej utworów.

Antonina Krzysztoń cieszy się ogromną popularnością i sympatią w szeroko pojmowanym środowisku studenckim. Jej koncerty zawsze spotykają się z ogromnym zainteresowaniem. Występowała na wszystkich najważniejszych imprezach związanych z poezją śpiewaną (min. FAMA, Zamkowe Spotkania „Śpiewajmy Poezję”).

Wydawcą pierwszej oficjalnej kasety Antoniny, już w okresie demokratyzacji życia w Polsce, był Pomaton. W listopadzie 1993 r. piosenka Perłowa Łódź zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie Muzycznej Jedynki. Artystka świadomie zdecydowała się na udział w tym programie, chcąc „wyjść z ukrycia”. Sukces ten otworzył nowy etap w twórczości – stała się wykonawcą znanym szerokiej publiczności, nie gubiąc jednocześnie swojej indywidualności. Wiele osób kojarzy ją z czeskim bardem Praskiej Wiosny ’68r. – Karelem Krylem. Jej interpretacje utworów czeskiego poety znalazły się na pierwszej kasecie, jeszcze z lat osiemdziesiątych, zatytułowanej „Ballady Karela Kryla”, wydanej w tzw. „podziemnym” wydawnictwie „Nowa”. Spotkały się one z uznaniem słuchaczy, jak również samego autora ballad. W rocznicę śmierci Karela Kryla ukazała się płyta Antoniny Krzysztoń zatytułowana „Czas bez skarg”, której była muzycznym producentem. Teksty większości piosenek przetłumaczyła Maryna Miklaszewska, współautorka libretta do musicalu „Metro”. Przez długie lata współpracowała z dwoma muzykami – Słomą (instrumenty perkusyjne) i Kubą (bas), co zaowocowało płytami „Kiedy przyjdzie dzień”, „Pieśni Wielkopostne”, „Wołanie”.

Antonina ostatnimi czasy gra wiele koncertów w kościołach, choć jej piosenki, mimo iż dokładnie określone światopoglądowo trafiają i trafiały często do ludzi poszukujących, czy inaczej określonych. Raczej stara się szukać tego co nas łączy i nie oceniać, raczej rozważać, zapraszać do zadumy i dialogu. Korzysta z folku, który kocha, co wyraźnie słychać w jej balladach. Piosenki i muzyka są różnorodne, więc właściwie każdy może coś znaleźć w tym dla siebie.

Współpracowała też przy projektach innych artystów, m.in. wielokrotnie z Michałem Lorencem, Grzegorzem Królikiewiczem przy spektaklu teatralnym. Współtworzyła muzykę do filmu dokumentalnego T. Wilde „Czas Słowian”. Była pomysłodawcą i kierownikiem muzycznym płyty „Każda chwila”, przy której współpracowała z Leszkiem Możdżerem, A. Pierończykiem, Kubą, Marcinem Pośpieszalskim, Joszko Brodą, Mieczysławem Litwińskim. Współpracuje od dziesięciu lat z gitarzystą Marcinem Majerczykiem, z którym współtworzyła płytę „Kolęda domowa”. Na stałe współpracuje właśnie z Marcinem Majerczykiem – gitara, Pawłem Mazurczakiem („Mrówka”) – bas i Mikołajem Wieleckim („Miki”) – instrumenty perkusyjne.

Jest nie tylko twórcą muzyki do większości piosenek, które śpiewa, ale także autorką tekstów. Pisała piosenki dla Mietka Szcześniaka, Michała Lorenca, a także do muzyki Wojciecha Konikiewicza. Współpracuje z pismem RUaH, w którym ma swoja stałą rubrykę „Zapistnik”.

Dyskografia
Ballady K. Kryla NOWA (wydawnictwo podziemne)
Pieśni, piosenki, piosneczki CDN (wydawnictwo podziemne)
Koncert (Poznań) Solid (wydawnictwo podziemne)
Inne światy Pomaton / 1990
Pieśni Postne Wydawnictwo M. / 1992
Takie moje wędrowanie Pomaton / 1993
Czas bez skarg Pomaton / 1995
Kiedy przyjdzie dzień Pomaton / 1996
Każda chwila
Wołanie Music Corner / 2000
Złota Kolekcja „Perłowa łódź” Pomaton / 2000
Kolęda domowa … a nad śnieg wybieleję Paganini / 2003
Dwa księżyce Pomaton / 2004

Wstęp na koncert jest bezpłatny. Więcej informacji na temat artystki można znaleźć na stronie piosenkarki: www.antoninakrzyszton.art.pl