Koncert Wielkopostny

Koncert Wielkopostny niedziela 9 kwietnia godz. 15.00
Giovanni Battista Pergolesi – „Stabat Mater”

Giovanni Battista Pergolesi (ur. 4 stycznia 1710 r. w Jesi k. Ankony – zm. 16 marca 1736 r. w Pozzuoli k. Neapolu) to włoski kompozytor, skrzypek i organista epoki baroku. Uczył się w konserwatorium w Neapolu, gdzie też później powstało większość jego kompozycji. Zalicza się go do grona twórców opery komicznej. Dziełem, które zapewniło mu popularność i przyczyniło się do rozwoju włoskiej opery buffo było intermezzo La serva padrona. Stabat Mater – ukończone zostało na kilka dni przed śmiercią. Tworzył również sonaty, oratoria, psalmy, kantaty, motety i msze

Stabat Mater

To jedna z sekwencji wprowadzonych przez Kościół katolicki do liturgii i wykonywana w czasie Wielkiego Postu. 'Stabat Mater’ pochodzi z łaciny i oznacza 'Stała Matka (pod krzyżem)’. Słowa napisał Jacopone da Todi w XIV wieku. Muzykę do Stabat Mater komponowało wielu znanych kompozytorów, m.in.: Giovanni da Palestrina, Domenico Giuseppe Scarlatti, Giovanni Battista Pergolesi, Gioacchino Rossini, Antoni Dworzak, Krzysztof Penderecki i Karol Szymanowski.

Historia
'Stabat Mater’ Giovanniego Battisty Pergolesiego reprezentuje kościelny nurt twórczości XVIII – wiecznego włoskiego kompozytora. To utwór pasyjny związany z okresem Wielkiego Postu. W przeciwieństwie do dzieł opartych na tekstach ewangelistów opisujących mękę i śmierć Jezusa Chrystusa, te słowa opisują ból i cierpienie Matki po stracie ukochanego Syna. Rozpacz, smutek, poczucie osamotnienia, bezsilność. To wszystko słychać w łkających dźwiękach skrzypiec, w westchnieniach pauz. W naszym kościele ten piękny utwór zostanie zaprezentowany w Niedzielę Palmową 9 kwietnia br. o godz. 15.00 w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Toruniu. Szkoła ta od września br. będzie miała swoją siedzibę na terenie naszej parafii.