Krótka historia Zespołu

„ZESPÓŁ UWIELBIENIOWY”

„Święta Cecylio, Patronko muzyki kościelnej oraz jej wykonawców, otaczaj swą opieką wszystkich, którzy wykonują utwory instrumentalne czy pieśni na chwałę Bożą. Wstawiaj się za nimi, aby przez piękne wykonywanie utworów muzycznych przybliżali ludzi do Boga
i zachęcali ich do oddawania Mu czci.

Amen”.

Huczny Sylwester 2010

Tego wieczoru i tej nocy, podczas miłej imprezy ze znajomymi, tematy rozmów niespodziewanie zeszły na pobożniejsze tory. Podzieliłam się ze współbiesiadnikami moim wielkim pragnieniem „wskrzeszenia” chóru, do którego kiedyś wszyscy należeliśmy. Serca się rozrzewniły na samą myśl o wznowieniu prób, o  regularnych spotkaniach, o możliwości dzielenia się poprzez śpiew naszą radością z bycia człowiekiem wierzącym w Boga.Tibi Domine” („Tobie Panie”), bo o nim mowa, był chórem, w którym pod kierunkiem ks. dr. Mariusza Klimka formowaliśmy się muzycznie i duchowo. Rozciągnęła się przed nami wizja kontynuowania działalności chóru. Wiedzieliśmy, dlaczego tego chcemy – na chwałę Bożą. Nie wiedzieliśmy tylko jak, gdzie, z kim… Sylwester się skończył, ale ożyła nadzieja.

Właśnie coś się zaczęło!

W 2011 roku uformowaliśmy małą grupkę składającą się z dawnych członków „Tibi Domine” oraz kilku osób z parafii pw. św. Antoniego w Toruniu. W ten sposób powstał czterogłosowy zespół, który szybko wybrzmiał podczas przeróżnych świąt i uroczystości w parafii pw. św. Antoniego oraz diecezji toruńskiej. Na chwałę Bożą! Zespół stopniowo wzrastał w siłę; chórzyści wstępujący w nasze szeregi wnosili i bogactwo głosów, i bogactwo osobowości. Prawie dwudziestoosobowy zespół przestał być bezimienny i niczyj. Przyjął nazwę „Canto per Dio”, co znaczy „Śpiew dla Boga”, a ks. Rafał Bochen, wikariusz parafii pw. św. Antoniego entuzjastycznie przyjął zaproszenie do sprawowania nad nami opieki duchowej.

Sława, kariera, telewizja?

W styczniu 2012 zaprezentowaliśmy się w Telewizji Trwam z repertuarem kolędowym. Podczas programu podzieliłam się z widzami moimi marzeniami związanymi z zespołem. Nie do końca korelowały one z rzeczywistością, wszak mieliśmy do czynienia z chórem czterogłosowym nastawionym na śpiewy liturgiczne, jak również na koncerty. Tymczasem ja marzyłam o przeobrażeniu „Canto per Dio” w zespół, który będzie uwielbiał Boga, ewangelizował i koncertował nie dla poklasku, ale dla większej Bożej chwały. A jeśli dla chwały Bożej to oby nas było co najmniej 50 osób! – marzyłam. Pan Bóg to zweryfikował i w życiu zespołu „Canto per Dio” nastąpiła przerwa – czas na zrozumienie celu naszej muzycznej drogi…

Budzi mnie rano jedna myśl…

Zastanawiałam się, co zrobić, by w życiu moim, moich bliskich, moich znajomych, mojej parafii i w ogóle mojego otoczenia, było jak najwięcej uwielbienia Boga? Jakże często poranna i wieczorna modlitwa sprowadzają się do przedstawiania Bogu życzeń, ewentualnie krótkiego „przepraszam” lub „dziękuję”. Bóg zaś czeka tylko na jedno – na uwielbianie Go, „a wszystko inne będzie nam dodane”. Myśl z majowego poranka przerodziła się w czyny. Uruchomiłam telefon, przejrzałam kontakty, znalazłam kilka osób, o których wiedziałam, że można z nimi „konie kraść”.

W czerwcu 2013 r. odbyło się kilka prób. Jednak tak naprawdę to wrzesień 2013 r. można uznać za oficjalny początek istnienia „Zespołu Uwielbieniowego”. Pokusiłabym się o nazywanie go kontynuacją chóru „Canto per Dio”, bo przecież i tam, i tu przyświecała nam myśl, że śpiewamy dla Boga, nie zmieniła się prowadząca, a i kilka osób postanowiło spróbować swoich sił w zespole o nieco innym charakterze, już nie klasycznym, a bardziej oazowym. Poza tym ks. Rafała także teraz poprosiliśmy o wsparcie i opiekę duchową.

W ten oto sposób spełniło się moje największe marzenie o zespole wokalno – instrumentalnym. Od momentu jego zawiązania uwielbienie Boga stało się naszym najważniejszym celem, dającym świadomość, że wszystko inne zwyczajnie się ułoży najlepiej, jak to możliwe, bo przecież według Bożego planu.

Uwielbiajmy Go!

Codziennie wraz z mężem dziękuję Bogu za „Zespół Uwielbieniowy” – jedną z najpiękniejszych przygód naszego życia oraz za wszystkie osoby, dzięki którym możemy tę przygodę z całą mocą przeżywać.

Kochany „Zespole Uwielbieniowy”! Bez Was nic nie mogłabym uczynić!!! Dziękuję Wam!!! Dziękuję nie tylko za śpiew, za grę na instrumentach (gitarach, skrzypcach, flecie poprzecznym, wiolonczeli, bębenku, klawiszach), ale również za wielkie zaangażowanie w przygotowanie techniczne naszych spotkań modlitewnych. Nic by się nie odbyło bez ustawienia odpowiedniego nagłośnienia. Czuwali nad tym do tej pory: Marek Włoczewski, Mirek Matecki, Waldek Hińczewski, p. Andrzej Kowalski, Szymon Kwiatkowski i Krzysiu Różyński, który także przygotowuje teksty wyświetlane na projektorze. Wielkie ukłony dla Zosi Kurowskiej, pomysłodawczyni i wykonawczyni jednakowych segregatorów z tekstami pieśni.

Plakaty na Wieczory Uwielbienia zaprojektował p. Tadeusz Solecki, natomiast na Msze z modlitwami o uzdrowienie p. Czarek Karpiński. Panowie ci są też mocno zaangażowani w życie parafii św. Antoniego.

Wszystkim dziękuję za dyspozycyjność, otwartość, wspaniałą atmosferę na próbach oraz za zaufanie. Dziękuję, że wszyscy razem umiemy „tracić czas” dla Boga, bo – jak mawia nasz opiekun, ks. Rafał – nigdy nie jest to czas stracony. 

Spotykamy się w każdy piątek o godz. 19:00 w sali pod kościołem pw. św. Antoniego w Toruniu. W każdy trzeci piątek miesiąca, rozpoczynając od Mszy św. o godz. 18:00 w tymże kościele, przeżywaliśmy „Wieczory Uwielbienia”, czyli adorację Najświętszego Sakramentu poprzez śpiew i modlitwę. W czerwcu 2014 r. rozpoczęliśmy cykl Mszy Świętych z modlitwą o uzdrowienie.

BO WARTO STRACIĆ CZAS DLA BOGA…

Kronika „Zespołu Uwielbieniowego”

Rok 2013

 • 13 grudnia – I Wieczór Uwielbienia (prowadzenie: Krzysztof Różyński)

Rok 2014

 • 24 stycznia – II Wieczór Uwielbienia (prowadzenie: Krzysztof Różyński)
 • 21 lutego – III Wieczór Uwielbienia (prowadzenie: Krzysztof Różyński, Dorota Dawidowska)
 • 21 marca – IV Wieczór Uwielbienia (prowadzenie: ks. Rafał Bochen, Dorota Dawidowska, Natalia Kowal)
 • 18 kwietnia – V Wieczór Uwielbienia, Wielki Piątek – Droga Krzyżowa i adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim (prowadzenie: ks. Rafał Bochen)
 • 17 – 19 kwietnia – Triduum Paschalne
 • 16 maja – VI Wieczór Uwielbienia (prowadzenie: ks. Rafał Bochen, ks. Łukasz Waśko, Krzysztof Różyński)
 • 7 czerwca – czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego (ks. Łukasz Waśko)
 • 8 czerwca – Msza św. dziękczynna za dar bierzmowania w parafii pw. św. Antoniego (ks. Rafał Bochen)
 • 13 czerwca – odpust w parafii pw. św. Antoniego (ks. bp Józef Szamocki)
 • 15 czerwca – festyn przy parafii pw. śś. Piotra i Pawła (Franciszkanie)

http://kdfilm.pl/ftp_franciszkanie_festyn_zespol/

 • 20 czerwca – Msza św. z modlitwą o uzdrowienie (o. Błażej Sekuła OFM)
 • 25 czerwca – Msza św. poprymicyjna ks. Dawida Huziora (diakona, który odbył całoroczną praktykę w parafii pw. św. Antoniego)
 • 27 czerwca – Wieczór Skupienia Zespołu Uwielbieniowego (ks. Rafał Bochen)

„Zespół Uwielbieniowy” przez pierwszy rok działalności stanowiły następujące osoby:

 1. Joanna Ciesielska
 2. Daria Czerw
 3. Dorota Dawidowska
 4. Marta Dawidowska
 5. Anna Hińczewska
 6. Marta Hińczewska
 7. Waldemar Hińczewski
 8. Natalia Janusz
 9. Aleksandra Jauer
 10. Weronika Karczewska
 11. Danuta Karpińska
 12. Anna Kowal
 13. Natalia Kowal
 14. Agnieszka Krause
 15. Wiktoria Krause
 16. Manuela Kujawa
 17. Zofia Kurowska
 18. Żaneta Lasoń
 19. Maria Maciąg
 20. Hanna Matecka
 21. Mirosław Matecki
 22. Sylwia Murawska
 23. Małgorzata Podgórna
 24. Anna Różyńska
 25. Krzysztof Różyński
 26. Halina Rzewuska
 27. Joanna Sokołowska
 28. Szymon Stawicki
 29. Marcin Stube
 30. Anna Szwechowicz
 31. Dominika Wierzchowska
 32. Anna Włoczewska
 33. Danuta Włoczewska
 34. Marek Włoczewski
 35. Magdalena Wójtowicz
 36. Agnieszka Wróblewska
 37. Danuta Wróblewska
 38. Agnieszka Wyrąbkiewicz
 39. Marek Zalfresso-Jundziłło
 40. Urszula Zielińska

W czasie przygotowań do Triduum Paschalnego do „Zespołu Uwielbieniowego” dołączyli pomocnicy:


Szymon Borkowski

Jakub Hejnicki

Szymon Kielecki

Małgorzata Tomaszewska

Tadeusz Tomaszewski

Marta Wieczorek

Maciej Wiśniewski

Danuta Zielińska

Gościnnie pojawili się też instrumentaliści:


Joanna Krause

Dorota Rutkowska

 

A opiekę duchową sprawuje ks. Rafał Bochen.

Wszelkie świadectwa związane z przeżywaniem Wieczorów Uwielbienia oraz Mszy Świętych z modlitwą o uzdrowienie prosimy kierować do ks. Wojciecha Miszewskiego – proboszcza parafii pw. św. Antoniego w Toruniu (e-mail: womisz@wp.pl)

Anna Różyńska

prowadząca „Zespół Uwielbieniowy”