Kudowa Zdrój

mt

 OBÓZ LETNI w Kudowie Zdroju

W terminie od 07-13.07.2014 roku.

Błędne Skały, Muzeum Zabawek, Adrspach – Skalne Miasto, Kaplica Czaszek,
Ogród Muzyczny, Park Wodny –  wspomnienia z wakacji.

SPRAWOZDANIE

Każdego roku parafia świętego Antoniego w Toruniu organizuje wakacyjny wypoczynek dla najmłodszych naszych parafian, zaangażowanych w życie parafii poprzez udział w dziecięcej scholii oraz liturgicznej służby ołtarza.

W tym roku nabieraliśmy sił w Kudowie Zdroju, pięknym uzdrowiskowo-turystycznnym mieście, położonym w południowo-zachodniej części Polski u podnóża Gór Stołowych, na wysokości 388 m n.p.m.  Krótko mówiąc 420 kilometrów od Torunia.

Nie było czasu na nudę i narzekanie. Nasza kadra przez cały czas trwania naszej kolonii, kompleksowo służyła swoim podopiecznym. Korzystaliśmy z pięknej pogody i atrakcji naszego ośrodka na tyle, na ile starczyło nam siły.
Gdy świeciło słońce, a nawet gdy go zabrakło:) nie mogliśmy przejść obojętnie obok basenu, który zachęcał do skorzystania z jego gościnności:))))

Nie traciliśmy czasu. Dlatego staraliśmy się w pełni go wykorzystywać. W drodze do Kudowy, która była celem naszej wakacyjne podróży, przejeżdżając przez Wrocław, dzięki dalekosiężnym planom p. Mirka Murawskiego postanowiliśmy obejrzeć Panoramę Racławicką, która przedstawia relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej.

Podjęliśmy trud wędrowania. Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wejście na szczyt labiryntu było niełatwym wyczynem, szczególnie dla dwóch osób w średnim wieku :-). Jednak ukształtowanie terenu, krętość i ciasność przejść i szczelin bardzo mocno zaciekawiło uczestników naszej wyprawy.

Muzeum Zabawek „Bajka” w Kudowie Zdroju to magiczne miejsce, w którym dzieci z radością i zdumieniem odkrywają zabawki swoich rodziców i dziadków, a dorośli z uśmiechem przenoszą się w świat zapomnianych dziecięcych fantazji. Zabawki to genialny wynalazek, który był w posiadaniu każdego z nas. Zabawki były i są zminiaturyzowanymi przedmiotami ze świata dorosłych. Zawsze odzwierciedlały epokę w której powstały: modę, obyczaje, technikę, wydarzenia historyczne. Sprawiały radość, rozbudzały wyobraźnię, uczyły. Są dobrem ogólnoświatowym, nieprzemijającym, świadectwem rozwoju kultury materialnej ludzkości. Przewodnik po Muzeum Zabawek w niezwykle interesujący i ciekawy sposób wprowadziła wszystkich w świat dziecięcej beztroski.

Adrspach – Skalne Miasto w Czechach. Przepiękne, unikalne Skalne Miasto. Formy skalne zbudowane z piaskowca płytowego malowniczo i wspaniale wyrzeźbione przez Naturę. 100 metrowe skalne ściany sprawiają często monumentalne wrażenie. Podziwialiśmy skalny wodospad, piękne szmaragdowe jezioro starej piaskarni otoczone różnobarwną roślinnością oraz górne jeziorko gdzie ciekawą atrakcją był przepływ wieloosobowymi tratwami ubarwione radosnymi opowieściami skalnego flisaka. Wycieczka mocno wyczerpująca ale bardzo ciekawa.

Kaplica Czaszek w parafii świętego Bartłomieja Apostoła w Czermnej, jest niezwykłym miejscem. Ściany i sklepienie wnętrza kaplicy pokrywa ok. 3 tys. ciasno ułożonych czaszek i kości ludzkich, ofiar wojen oraz epidemii chorób zakaźnych. Dalsze 20–30 tys. szczątków leży w krypcie pod kaplicą. Na ścianie głównej znajduje się niewielki skromny ołtarz z barokowym krucyfiksem, na którym leżą ciekawsze okazy czaszek. Wśród piszczeli i czaszek ułożonych warstwami przy ścianach kaplicy znajdują się dwie drewniane rzeźby aniołów, jeden z trąbką i napisem łacińskim „Powstańcie z martwych”, drugi z wagą i napisem łacińskim „Pójdźcie pod sąd”. Przed wejściem stoi pomnik z trójjęzycznym napisem po niemiecku, czesku i polsku: „Ofiarom wojen ku upamiętnieniu, a żywym ku przestrodze”.
Uczestnicy naszego naszej kolonii z wielkim skupieniem wsłuchiwali się w słowa przewodnika a jeszcze z większą uwagą obserwowali tak „dziwną” kaplicę.

Pod koniec naszego pobytu w Kudowie Zdroju postanowiliśmy odwiedzić park zdrojowy a w sposób szczególny „ogród muzyczny„, gdzie koncertowaliśmy, graliśmy na instrumentach… radości mnóstwo, szczególnie u kuracjuszy, turystów, którzy przyglądali się naszym muzycznym    inspiracjom.

Dwukrotnie skorzystaliśmy z Kudowskiego parku wodnego, gdzie renegowaliśmy swoje siły. Woda w basenie była solankowa czyli taka jak w morzu. Oczywiście rwąca rzeka, zjeżdżalnie to atrakcje wodnej radości, które cieszyły się największym użytkowaniem naszych kolonistów.

Uczestnicy kolonii w Kudowie Zdroju oprócz czynnego wypoczynku mieli okazję nauczyć się samodzielności z dala od rodzinnego domu, nabyć umiejętności przebywania w grupie i osiągania kompromisów.

Każdego dnia była sprawowana Eucharystia, gdzie dziękowaliśmy Panu Bogu i wielu ludziom za czas naszych wakacji. Codzienna wspólna modlitwa otwierała naszą wrażliwość i troskę o siebie nawzajem.

Dziękujemy wszystkim naszym parafianom, przyjaciołom, instytucjom za wsparcie naszej inicjatywy przy organizowaniu kolonii letnich dla dzieci i młodzieży naszej parafii. Dziękujemy Gminie Miasta Toruń za kolejny rok współpracy przy organizacji naszych kolonii.

Efekty założone w programie zostały osiągnięte:
– dzieci wypoczęte i wzmocnione na zdrowiu wróciły do swoich domów;
– miały okazję nauczyć się samodzielności z dala od rodzinnego domu;
– nabyły umiejętności przebywania w grupie i osiągania kompromisów;
– nabyły umiejętności stawania w prawdzie o sobie samym poprzez uczestnictwo w Eucharystii i konferencjach tematycznych;
– poznały nowe zakątki naszego kraju jakim jest pasmo Gór Stołowych

 

Widząc radosny uśmiech dzieci, biorąc pod uwagę ich zadowolenie, oraz osiągnięte efekty postulujemy, że należy powielać i wspierać zainteresowane podmioty, w organizowaniu tego typu form wypoczynku dla dzieci.

Ks. Rafał Bochen – realizator zadania