LETNIE  WAKACJE  MINISTRANTÓW I SCHOLI

OBÓZ LETNI w Kruklankach

W terminie od 07-13.07.2015 roku.

Każdego roku parafia świętego Antoniego w Toruniu organizuje wakacyjny wypoczynek dla najmłodszych naszych parafian, zaangażowanych w życie parafii poprzez udział w dziecięcej scholii oraz liturgicznej służby ołtarza.

W tym roku nabieraliśmy sił w Kruklankach, miejscowości nieopodal Giżycka, które jest nazywane stolicą żeglarstwa w Polsce. Jest jednym z głównych portów na szlaku wielkich jezior mazurskich i jednym z polskich ośrodków turystycznych i wypoczynkowych.  Krótko mówiąc 310 kilometrów od Torunia.

Nie było czasu na nudę i narzekanie. Nasza kadra przez cały czas trwania naszej kolonii, kompleksowo służyła swoim podopiecznym. Korzystaliśmy z pięknej pogody i atrakcji naszego ośrodka na tyle, na ile starczyło nam siły. Oczywiście pierwszego dnia, zaraz po przyjeździe do ośrodka, nie mogliśmy nie skorzystać z kąpieli w czystym pięknym mazurskim jeziorze.

Będąc na Mazurach postanowiliśmy odwiedzić mazurskie kurorty. Mikołajki, to przepiękne miasteczko, Położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, nad jeziorami: Tałty i Jeziorem Mikołajskim. Zwiedziliśmy nowoczesną „Marinę”, po czym udaliśmy się do wyczekiwanej radości dla dzieci, jakim była atrakcja parku wodnego w hotelu Gołębiewski.
Miasto Giżycko, leży nad jeziorami Niegocin, Kisajno (południowa część kompleksu Mamr), Tajty i Wojsak. Niegocin i Kisajno (przez zatokę Tracz) połączone są Kanałem Giżyckim (Łuczańskim), a Niegocin łączy się Kanałem Niegocińskim z jeziorem Tajty i dalej kanałem Piękna Góra z Kisajnem. Część miasta położona jest na tzw. Wyspie Giżyckiej, przesmyku z każdej strony otoczonego jeziorami i kanałami. Na obszarze miasta przebiega dział wodny pierwszego rzędu zlewni rzeki Wisły (dopływu Pisy) i Pregoły (dopływu Węgorapy). Przebiega on na północ od jeziora Niegocin, a od Giżycka wznosi się na północ. Wody kompleksu jezior połączonych systemem kanałów i położónych na południe od działu wód powierzchniowych odprowadzane są przez rzekę Pisę i Narew do Wisły. Niesamowitą hydrologie tego miasta podziwialiśmy z rejsu statkiem po jeziorze Niegocin.

„Indiańska Wioska” na skraju miejscowości Spytkowo koło Giżycka to plenerowe muzeum, w którym w kilkunastu namiotach indiańskich zwanych tipi prezentowanych jest ponad sto eksponatów obrazujących życie dawnych Indian z obszaru Wielkich Równin. Eksponaty zaaranżowane w odpowiedni sposób tworzą poszczególne stacje tematyczne wioski, takie jak: kompletnie wyposażone domostwo typu tipi, stroje i broń wojowników, przedmioty związane z religią i magią, narzędzia, stroje i ozdoby kobiece, dziecięce zabawki itd. Przedmioty te ożywają w barwnych opowieściach profesjonalnie przygotowanych, posiadających bardzo bogatą wiedzę przewodników. Pozwoliliśmy sobie na odrobinę indiańskiego szaleństwa

Uczestnicy kolonii w Kruklankach oprócz czynnego wypoczynku mieli okazję nauczyć się samodzielności z dala od rodzinnego domu, nabyć umiejętności przebywania w grupie i osiągania kompromisów.

Każdego dnia była sprawowana Eucharystia, gdzie dziękowaliśmy Panu Bogu i wielu ludziom za czas naszych wakacji. Codzienna wspólna modlitwa otwierała naszą wrażliwość i troskę o siebie nawzajem.

Dziękujemy wszystkim naszym parafianom, przyjaciołom, instytucjom za wsparcie naszej inicjatywy przy organizowaniu kolonii letnich dla dzieci i młodzieży naszej parafii. Dziękujemy Miastu Toruń za kolejny rok współpracy przy organizacji naszych kolonii.

Efekty założone w programie zostały osiągnięte:

– dzieci wypoczęte i wzmocnione na zdrowiu wróciły do swoich domów;
– miały okazję nauczyć się samodzielności z dala od rodzinnego domu;
– nabyły umiejętności przebywania w grupie i osiągania kompromisów;
– nabyły umiejętności stawania w prawdzie o sobie samym poprzez uczestnictwo w Eucharystii i konferencjach tematycznych;

– poznały nowe zakątki naszego kraju jakim są Mazury.

Widząc radosny uśmiech dzieci, biorąc pod uwagę ich zadowolenie, oraz osiągnięte efekty postulujemy, że należy powielać i wspierać zainteresowane podmioty, w organizowaniu tego typu form wypoczynku dla dzieci.

Ks. Rafał Bochen