List do Parafian – wrzesień 2008

Drodzy Parafianie

Rozpoczynamy kolejny rok duszpasterskich. Wakacje minęły pod znakiem letniego wypoczynku „Antoninka”, naszych ministrantów i rekolekcji Odnowy w Duchu Świętym. Również był to czas zmian personalnych w naszej parafii. Pożegnaliśmy ks. Macieja Grabowskiego. Przywitaliśmy jednocześnie dwóch kapłanów ks. neoprezbitera Adama Czerwińskiego, którego znamy w naszej parafii z rocznej praktyki diakońskiej i ks. Rafała Bochena, który przez pierwsze dwa lata pracował w toruńskiej parafii Matki Bożej Królowej Polski. Obecnie zajmuje się duszpasterstwem powołaniowym w naszej diecezji. Dołączył do nas także diakon Tomasz Chmielewski, jeden z dwóch wyświęconych w Polsce diakonów stałych. Mamy nadzieję, że wzmocnione i odmłodzone szeregi duchownych naszej parafii, przyczynią się do jeszcze intensywniejszego życia religijnego naszej wspólnoty.

W trosce o duszpasterski rozwój parafii, w połowie września spotkała się rada duszpasterska. Naszą troską jest lepsze przygotowanie młodzieży do sakramentu bierzmowania. Chcielibyśmy także odnowić i rozbudować wspólnotę młodzieżową oraz reaktywować parafialną scholę. Istnieje potrzeba rozpoczęcia kursu przedmałżeńskiego dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu małżeństwa. Na wiosnę chcielibyśmy także ożywić ruch pielgrzymkowy po sanktuariach naszej Ojczyzny.

Wielką troską są sprawy gospodarcze. Trwają prace nad uporządkowaniem terenu przy kościele. Już wkrótce powinny się pojawić pierwsze alejki wykładane z kostki granitowej i parking w tylnej części posesji kościelnej. Mam nadzieję, że za kilka tygodni będziemy mogli pokazać namiastkę tego, jak w przyszłości będzie wyglądało otoczenie naszej świątyni. Trwa także spłata kolejnych rat za organy. Na tegoroczne Boże Narodzenie powinien być zainstalowany piękny prospekt organowy z piszczałkami. Od dłuższego czasu naszym pragnieniem jest zrobienie elewacji kościoła. Jest tylko jeden oczywisty powód, dla którego prace jeszcze się nie rozpoczęły. Na radzie ekonomicznej w dniu 16 września br. zastanawialiśmy się nad kredytem, ostatecznie głosami większości radnych doszliśmy do wniosku, że ta inwestycja będzie wykonywana systemem gospodarczym i rozciągnięta na pewien okres.

Dziękuję wszystkim parafianom za współpracę,
a naszych dobrodziejów otaczamy ciągłą modlitwą
ks. prob. Wojciech Miszewski