Jak się spisać?
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r., który rozpocznie się 1 kwietnia 2021 r., będzie realizowany przede wszystkim metodą samospisu. Jeśli jednak ktoś nie będzie w stanie spisać się samodzielnie, może skorzystać ze wsparcia.
Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy będzie obowiązkowy. Oczywiście jeśli ktoś (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) nie będzie w stanie spisać się sam, pomogą mu w tym rachmistrze – bezpośrednio i telefonicznie. W wyjątkowych sytuacjach można także skorzystać z punktu spisowego, który działać będzie przy Urzędzie Miasta Torunia.
A
Metody przeprowadzenia spisu
1. Samospis internetowy
Między 1 kwietnia a 30 czerwca respondenci na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, uzupełniają wymagane dane w interaktywnej aplikacji samospisu, dostępnej na stronie internetowej GUS – kliknij, aby przejść na stronę https://spis.gov.pl/.
Każda osoba dokonująca samospisu jest uwierzytelniana w systemie teleinformatycznym.
Logowanie będzie możliwe za pomocą krajowego węzła identyfikacji elektronicznej lub z użyciem numeru pesel oraz nazwiska rodowego matki. Konieczne będzie też zdefiniowanie własnego hasła.
W sytuacji, gdy osoba wypełnia formularz w wielu sesjach pracy, dostęp do formularza podczas kolejnego logowania będzie wymagał podania numeru pesel oraz hasła znanego wyłącznie temu użytkownikowi.
Cudzoziemcy nieposiadający numeru pesel muszą podać adres email i zdefiniować hasło dostępu do konta. Na adres email zostanie wysłany link
aktywacyjny, którego otwarcie będzie wymagane do aktywacji konta. Osoby posiadające tego rodzaju konto mogą logować się wielokrotnie, podając email oraz hasło.
Ważne! Samospis jest możliwy przez 14 dni od pierwszego zalogowania. W przypadku zablokowania konieczny jest kontakt z Infolinią spisową 22 279 99 99.
Osoby bez dostępu do internetu w swoim miejscu zamieszkania, mogą:
a. zadzwonić na numer Infolinii – tel. 22 279 99 99
wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszkań 2021
następnie
1 – Spisz się przez telefon
lub
2 – Pomoc i informacje o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 oraz weryfikacja rachmistrza
Proszę wprowadzić kod pocztowy swojej miejscowości w postaci pięciu cyfr bez kreski (w przypadku Torunia to 87100). Połączenie będzie obsługiwane przez Urząd Statystyczny Bydgoszcz
b. po wcześniejszym umówieniu przyjść do punktu spisowego w urzędzie, gdzie z pomocą przeszkolonego pracownika można dokonać spisu
Punkt Spisowy w Urzędzie Statystycznym w Bydgoszczy, Oddział w Toruniu
Mickiewicza 10-16, III piętro, pokój 307
Umów się na wizytę, dzwoniąc w dni powszednie na nr tel. 539 671 358
Punkt spisowy będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00
Punkt Spisowy w Urzędzie Miasta Torunia, ul. Wały gen. Sikorskiego 8
Umów się na wizytę, dzwoniąc w dni powszednie w godz. 8.00-16.00 na nr tel. 56 611-86-82 lub wysyłając maila na adres: punktspisowy@um.torun.pl
Punkt spisowy będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9.30-15.00.
Ważne! Wizyta może nastąpić wyłącznie po uprzednim uzgodnieniu terminu!
Uwaga! Prosimy o korzystanie z punktów spisowych jedynie w wyjątkowych sytuacjach, gdy spisanie w inny sposób nie jest możliwe.
2. Spis realizowany przez rachmistrza telefonicznie lub bezpośrednio
Z osobami które nie spiszą się samodzielnie, skontaktują się telefonicznie rachmistrzowie spisowi, w celu przeprowadzenia spisu w formie wywiadu telefonicznego.
Uwaga! Rachmistrzowie spisowi dzwonią wyłącznie z numerów telefonu:
22 279 99 99 lub 22 82 88 888
Kolejną opcją jest wywiad bezpośredni przeprowadzony przez rachmistrza w domu respondenta, jednak ten uzależniony jest od sytuacji epidemicznej w kraju. Rachmistrz rejestruje odpowiedzi osoby spisywanej na urządzeniu mobilnym, które jest wyposażone w oprogramowanie do przeprowadzenia spisu.
Więcej informacji na temat Narodowego Spisu Powszechnego: https://spis.gov.pl/, lokalne informacje: www.torun.pl/spis2021