Nasza Sandra Wspaniała

Uroczyste wręczenie nagród laureatkom Samorządowego Konkursu 8 Wspaniałych odbyło się 24 kwietnia b.r. w sali MDK.
Wśród nagrodzonych była nasza wolontariuszka – Sandra Maliszewska. Bardzo wzruszona odbierała nagrodę z rąk pana prezydenta Michała Zaleskiego.

Sandrze towarzyszyła mama, siostra, koleżanki i koledzy z klasy z panią wychowawczynią i dyrektorem szkoły oraz dzieci i wychowawcy Świetlicy Antoninek.

Serdeczne gratulacje dla Sandry.

A oto rekomendacja Świetlicy, która stała się podstawą do tak zaszczytnego wyróżnienia.

 

Szanowna Kapituła

Konkursu Samorządowego

„Ośmiu Wspaniałych”

Sandrę poznałam w październiku 2008 roku. Była wówczas w II klasie gimnazjum. Przyszła do pracy w świetlicy, bo zachęciła ją do tego koleżanka, z która przyjaźniła się. Ta bardzo skromna lecz jednocześnie energiczna dziewczyna szybko zyskała sobie sympatię dzieci i wychowawców. Mimo bardzo młodego wieku, bez problemu wdrożyła się w rytm pracy świetlicy, bez kompleksów włączyła się w wir jej życia.

Dziś mam wielką przyjemność zgłosić do tegorocznej edycji konkursu Sandrę, wolontariuszkę naszej świetlicy. To kolejna nasza wspaniała wolontariuszka, która zasługuje na pokazanie jej na szerokim forum: w mieście, w Polsce, …wszędzie.

Sandra przepracowała wśród dzieci i dla dzieci 385 godz. dyżurując raz w tygodniu na stałym swoim dyżurze. Jest również zawsze tam, gdzie potrzebne są ręce do pracy: na półkoloniach zimowych, koloniach letnich, podczas organizowania balu karnawałowego czy zabawy andrzejkowej, spotkania wielkanocnego czy wigilii, wyjścia na zorganizowane zajęcia poza teren świetlicy.

Na co dzień odrabia z dziećmi zadania domowe, pomaga przygotować posiłek, a po nim udziela się w realizacji programów lub … po prostu sprząta.

Nasza kandydatka, wraz z dwiema innymi wolontariuszkami, wyjechała w lipcu 2010 roku z Antoninkiem na kolonie letnie do Stegny. Po raz drugi wyjechała, również do Stegny, w 2011 roku jako pomoc młodej wychowawczyni. Cały czas wspierała działania kadry poprzez organizowanie dzieciom zabawy, zawody sportowe, podchody, różne konkursy, chrzest kolonijny i inne, towarzyszyła dzieciom w wodzie. Przygotowywała potrzebne materiały do realizacji zadań kolonijnych czytała dzieciom bajki na dobranoc, była z nimi, gdy wieczorem tęskniły za domem. Wstawała wcześnie rano, kładła się spać razem z kadrą, po uśpieniu wszystkich dzieci.

Widać było jak bardzo jest zmęczona, ale zawsze uśmiechnięta, koleżeńska, cały czas w postawie służby. Ośmiodniowy wyjazd na kolonie jest dla wolontariuszy ogromnym wyzwaniem. Nasza kandydatka wywiązała się z tego zadania wyśmienicie. Bardzo ładnie pisze o tym wychowawczyni, z którą Sandra  pracowała – pani Katarzyna Paliwoda oraz panie: Małgorzata Bylina i Kinga Kurasz, również zafascynowane postawą tej młodej dziewczyny, jej dojrzałością.

Sandra angażuje się również w akcje Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy naszej parafii, który jest organem prowadzącym naszą świetlicę. Można było obserwować ją na festynach parafialnych – przez wiele godzin obsługiwała stoisko z fantami, spotkaniu popielgrzymkowym  oraz dniach skupienia Akcji Katolickiej– usługiwała do stołu pielgrzymom i członkom Akcji Katolickiej. Była bardzo aktywna podczas spotkania wolontariuszy z okazji 10-lecia Antoninka, przygotowywała to spotkanie, obsługiwała je, wykonywała wszystkie przydzielone jej prace.

Przez kilka kolejnych lat, w okresie adwentu Sandra sprzedawała świece Caritas, wspierając w ten sposób skromny budżet świetlicy. Te działania odbywają się w niedziele. Jak widać Sandra gotowa do pomocy jest o każdej porze. Zadania, których się podejmie, zawsze są wykonane.

Swoje dokonania pokazuje w portfolio. We wrześniu 2010 roku zmieniła szkołę, uczy się obecnie Technikum nr 3 – w klasie o specjalności kucharz. Wybrany kierunek bardzo jej odpowiada, świetnie czuje się w gronie koleżanek i kolegów. Jest zastępcą przewodniczącego Samorządu Klasowego – co świadczy, że bardzo szybko zyskała zaufanie kolegów, którzy ją do tego samorządu wybrali. Mimo, że obecnie ma znacznie więcej nauki i obowiązków, godzi doskonale naukę z wolontariatem.

W czerwcu 2010 roku Sandra otrzymała za swoją pracę certyfikat WOLONTARIUSZ JUNIOR –  zdobywając w ten sposób pierwszy stopień rozwoju kariery wolontariusza, za przepracowanie 220 godzin, za podnoszenie swoich kwalifikacji, pomoc wychowawcy w organizowaniu zajęć świetlicowych, dbałość o swój rozwój duchowy i edukacyjny. Tu warto podkreślić, że w trzynastoletniej historii świetlicy, taki certyfikat otrzymało dotychczas tylko 7 osób. Sandra  kontynuuje obecnie swój awans zawodowy i pewnie niebawem zdobędzie kolejny certyfikat – tym razem Wolontariusz Senior. My, wychowawcy świetlicy bardzo doceniamy postawę takich osób jak Sandra, gdyż obserwujemy coraz mniejsze zainteresowanie wolontariatem wśród młodzieży.

Świetlica „Antoninek” organizuje już po raz czwarty szkolenie dla młodych ludzi – 42 – godzinny kurs Młodzieżowego Lidera. Szkolenie skierowane jest do osób młodych, którzy pragną zdobywać wiedzę o uzależnieniach i przemocy, ale przede wszystkim chcą wzmocnić swoją postawę i samoocenę.

Młodzieżowy Lider to osoba, która w środowisku rówieśniczym potrafi promować własną prospołeczną postawę, ale również zrobić coś dobrego dla swoich kolegów, którzy już eksperymentują w zażywaniu środków psychoaktywnych.

Sandra uczestniczyła w pierwszej edycji tego kursu, zdobywając certyfikat MŁODZIEŻOWEGO LIDERA.

Gdybyśmy mieli powiedzieć o Sandrze jeszcze coś więcej, to z pewnością byłaby to lista pełna zachwytów: odpowiedzialna, obowiązkowa, pogodna, pracowita, chętna do pracy, zarażająca swoją postawą, sumienna, mająca bardzo dobry kontakt z dziećmi.

 

W dobie spadku zainteresowania ideą wolontariatu, postawa Sandry zasługuje na szczególne wyróżnienie. My, dorośli, powinniśmy robić wszystko, by dobro czynione rękoma ludzi młodych, było bardzo widoczne i zauważone.

Dlatego mamy nadzieję, że Sandra Maliszewska – nasza kandydatka do Konkursu Ośmiu Wspaniałych przekona również do siebie Szanowną Kapitułę, bo ……

JEST NAPRAWDĘ WSPANIAŁA

Elżbieta Cichon