NIEDZIELA MĘKI PAŃSKIEJ 17.04.2011

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

 1. Dzisiaj o godz. 17.00 zapraszamy na ostatnie w tym roku nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym.
 2. Jeszcze dzisiaj przy ołtarzu św. Joanny można składać dary dla naszych najuboższych parafian. Natomiast przed kościołem Akcja Katolicka zbiera ofiary na dożywianie dzieci w szkole. Przed naszym kościołem „Pracownia Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych” organizuje kiermasz prac wykonanych przez niepełnosprawnych uczestników zajęć. Kupując te przedmioty wspieramy tę szlachetną inicjatywę.
 3. Do jutra w naszym kościele trwa ekspozycja poświęcona Zbrodni Katyńskiej przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.
 4. Od Wielkiego Czwartku rozpoczynamy świętowanie najważniejszych dni w ciągu całego roku liturgicznego. Dni Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego. Program wydrukowany jest w najnowszym numerze Nauczyciela Ewangelii, zamieszczony na stronie internetowej parafii i wywieszony w gablocie.
 5. W Wielki Czwartek o godz. 10.00 w toruńskiej katedrze św. Janów pod przewodnictwem Biskupa Toruńskiego zostanie odprawiona tzw. Msza św. krzyżma. W tym dniu w kościołach parafialnych sprawowana jest tylko jedna uroczysta wieczorna Msza św. Wieczerzy Pańskiej. Jest to pamiątka ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Zapraszamy serdecznie do udziału w tej Mszy św., którą odprawimy w naszym kościele o godz. 18.00. Po Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy i adoracja, która trwać będzie do godz. 24.00. W tych godzinach na modlitwie trwamy z Chrystusem w Jego opuszczeniu w Ogrójcu.
 6. W Wielki Piątek wznawiamy adorację w ciemnicy o godz. 7.00, która trwać będzie do wieczornych ceremonii. Tego dnia w kościołach całego świata nie odprawia się Mszy św. Ceremonie Wielkiego Piątku rozpoczniemy o godz. 18.00. Adoracja przy Grobie Pańskim do godz. 24.00. Ofiary, które składać będziemy przy grobie i w czasie adoracji krzyża przeznaczone są na utrzymanie Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. W Wielki Piątek o godz. 21.00 odprawimy w kościele Drogę Krzyżową. W sposób szczególny zapraszamy na nią tych, którzy w tym roku ani razu nie zdążyli być na Drodze Krzyżowej lub Gorzkich Żalach.
 7. W Wielki Piątek o godz. 17.30 rozpoczynamy dziewięciodniową Nowennę do Bożego Miłosierdzia przed Świętem Miłosierdzia i beatyfikacją Jana Pawła II.
 8. W Wielką Sobotę adorację Pana Jezusa w Grobie Pańskim wznawiamy o godz. 7.00. Liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczniemy o godz. 20.00. Przewodniczyć będzie Biskup Toruński Andrzej Suski. Prosimy o przyniesienie na tę uroczystość świec z okapami.
 9. Poświecenie pokarmów w Wielką Sobotę od godz. 9.00 do 16.00 co pół godziny w kaplicy Miłosierdzia Bożego.
 10. Zapraszamy do wspólnego odmawiania modlitwy brewiarzowej w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Godziny zostały podane w programie Wielkiego Tygodnia. Teksty modlitw będą przygotowane dla wszystkich uczestników.
 11. W przyszłą niedzielę przeżywać będziemy Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Msza św. rezurekcyjna z procesją wielkanocną o godz. 6.00. W I święto nie będzie Mszy św. o godz. 7.30.
 12. Właściwe przygotowanie do świąt Wielkanocnych powinno zawierać przede wszystkim spowiedź i komunię św. wielkanocną. To jeden z podstawowych obowiązków każdego katolika. Spowiedź św. w Wielkim Tygodniu od poniedziałku do środy podczas porannych Mszy św. o godz. 7.00 i 8.30 oraz od godz. 17.00 do 18.30 lub do ostatniego penitenta.  Zachęcamy tych, którzy jeszcze nie byli u spowiedzi św. by uczynili to właśnie w te dni. Każdego roku niestety powtarza się sytuacja, że nie jesteśmy w stanie wyspowiadać wszystkich chętnych w czasie Triduum Paschalnego.  W Wielki Czwartek i Wielki Piątek spowiedź od godz. 16.00 do 17.30, a w Wielką Sobotę od 18.00 do 19.30. Następnie wszyscy księża uczestniczą w wieczornych ceremoniach i nie będzie okazji do spowiedzi św. Dodatkowo w Wielki Piątek spowiedź św. w czasie adoracji przy Grobie Pańskim od godz. 21.00.
 13. Kwiaty do Grobu Pańskiego do czwartku włącznie można składać przy ołtarzu św. Antoniego, a w Wielki Piątek w przedsionku kościoła.
 14. Wzorem lat ubiegłych pragniemy wystawić wartę honorową przy Grobie Pańskim. Panów, którzy poświęcą swój czas na tę szlachetną służbę zapraszamy w poniedziałek po wieczornej Mszy św. na krótkie spotkanie w kościele.
 15. Zapraszamy do czytania prasy katolickiej. Polecamy najnowszy numer tygodnika Niedziela, a w nim m. in. tajemnica grobu Jana Pawła II, dalszy ciąg rozmowy z sekretarzem Benedykta XVI, wywiad z kardynałem Jaworskim, osobistym przyjacielem Jana Pawła II, o niezwykłej relikwii, jaką jest chusta z Oviedo oraz dodatek seniora z wieloma praktycznymi poradami dla ludzi w podeszłym wieku. Dostępny jest także najnowszy numer naszego pisma Ślady na Wrzosach i Nauczyciela Ewangelii.
 16. Odeszli do Pana: Stanisław Graczyk, ul. Rysiej. Jego pogrzeb we wtorek o godz. 12.00. Wieczny odpoczynek…