Za nami pierwsze półrocze roku 2023. Był to czas wielu intensywnych przeżyć duchowych w naszej parafii. Skupiliśmy się przede wszystkim na głębokim przeżyciu okresu Wielkiego Postu. Mamy już od lat wypracowane formy, ale nie zabrakło również nowych inicjatyw. Każdego dni grupa kilkudziesięciu naszych parafian uczestniczyła w nabożeństwie Drogi Krzyżowej niosąc krzyż. Ten sam krucyfiks potem był adorowany w czasie liturgii Wielkiego Piątku. Radością było to, że po okresie pandemii mogliśmy powrócić do tradycyjnej adoracji krzyża poprzez jego ucałowanie. Skorzystało z tej możliwości wielu naszych wiernych. Powróciliśmy również do Drogi Krzyżowej ulicami naszej parafii, nasi parafianie nie zawiedli i była to wspaniała manifestacja naszej wiary. Także tradycją stała się Droga Krzyżowa na Barbarce, którą rozpoczęliśmy przy kaplicy św. Barbary, a zakończyliśmy w miejscu męczeństwa mieszkańców naszego miasta w czasie II wojny światowej. Nowością w tym roku była liturgia pokutna poprowadzona przez wspólnotę, jaka zrodziła się po Kursie Alpha. Było to przygotowanie do głębszego przeżycia Sakramentu Pokuty, tak ważnego dla każdego z nas w Wielkim Poście. Wsłuchiwaliśmy się także w nauki rekolekcyjne, które głosił o. Andrzej Korda ze zgromadzenia Ojców Oblatów. Każdy rekolekcyjny dzień kończyliśmy wspólnym odmówieniem modlitwy brewiarzowej przed spoczynkiem zwanej Kompletą. Do samego Triduum Paschalnego przygotował nas z kolei ceremoniarz katedralny ks. dr Paweł Szczęsny w ramach Wieczorów u św. Antoniego. Zwieńczeniem Wielkiego Postu jest zawsze uroczysta liturgia Triduum Paschalnego. W naszej wspólnocie w przygotowanie zaangażowało się bardzo wiele osób: chór, Zespół Uwielbieniowy, służba liturgiczna, grupa dekorująca kościół, panowie pełniący wartę honorową przy Grobie Pańskim i wielu innych. Dzięki temu mogliśmy wspólnie świętować najważniejsze dni w roku.
W ciągu tych ostatnich miesięcy miały miejsce kolejne wydarzenia. Reaktywowała się nasza schola, która ma nowe pomysły nie tylko na śpiewanie w czasie Mszy świętych, powołaliśmy na okres 5 lat nową Radę Duszpasterską, która w swoim gronie ma reprezentantów wszystkich parafialnych środowisk, odbył się pogrzeb dzieci utraconych i złożenie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego przez prawie 100 osób z naszej parafii. Po kilkuletniej przerwie Akcja Katolicka powołała Klub Seniora, w którego spotkaniach uczestniczy kilkanaście osób. Odbyła się także kolejna edycja Kursu Alpha. To radość, że pojawiły się całkowicie nowe osoby, dotychczas niezaangażowane w żadnych wspólnotach. Zawsze dużą radością są takie uroczystości jak Boże Ciało i I Komunia św. Przy trzecim podejściu udało się również odbyć w gronie Parafian i nie tylko pielgrzymkę do egzotycznej Japonii i Korei Południowej. W Korei poznaliśmy niezwykle dynamiczny Kościół. Niespodzianką była „rewizyta” grupy 35 Koreańczyków, którzy pielgrzymowali po Polsce i odwiedzili naszą Parafię. Podjęliśmy ich kawą, a o godz. 15.00 w naszym kościele odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego w językach polskim i koreańskim. Świętowaliśmy także święcenia diakonatu naszego parafianina Szymona Stawickiego i 50. lecie posługi kapłańskiej ks. Bronisława Dawickiego. Zwieńczeniem tych wszystkich wydarzeń pierwszego półrocza był odpust parafialny oraz kolejny już Wrzosowy Festyn św. Antoniego. W numerze Śladów na Wrzosach, które trzymamy w ręku pragniemy odnotować te wydarzenia. Na inne znajdziemy miejsce w kolejnym numerze naszego pisma. Treścią przewodnią tego numeru jest nasz Festyn, w którego przygotowanie i przebieg włączyło się bardzo wiele osób, którym serdecznie dziękujemy.
Miesiąc czerwiec to także uroczystość Głównej Patronki naszej diecezji Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Przypominamy najważniejsze elementy kultu tego wizerunku, jego treść oraz przesłanie i zwracamy uwagę na okoliczności powstania ołtarza Matki Bożej w naszym kościele.
W tych ostatnich miesiącach doświadczyliśmy także strasznego ataku na osobę i świętość św. Jana Pawła II. Naszą odpowiedzią był niezwykle wzruszający wieczór poświęcony jego nauczaniu i misji w Kościele, zakończony modlitwą przy naszym pomniku.
W naszym piśmie nie może zabraknąć kolejnych „Rozmów z Cieniem”. Tym razem autor pragnie zwrócić uwagę na niezwykle ważną cnotę i umiejętność w życiu człowieka, jaką jest odwaga. W dzisiejszym świecie chrześcijanie bardzo jej potrzebują, bo niezwykle trudno jest dzisiaj opowiedzieć się za Panem Bogiem i Kościołem.
Otwieramy się także szerzej, poza naszą parafię na Toruń. Kolejny numer naszego pisma kończymy wspomnieniem 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
Mam nadzieję, że po wakacyjnej przerwie będziemy mogli uczestniczyć w wypracowanych formach duszpasterskich ale i podejmować będziemy nowe wyzwania, do czego serdecznie zapraszam.
Wasz proboszcz
Ks. Wojciech Miszewski