Obóz letni w Białogórze

od 30.06.2008 do 05.07.2008 roku

W wakacyjny poniedziałek 30 czerwca br., wczesnym rankiem, zebrały się rozentuzjazmowane dzieci, ich rodzice/opiekunowie oraz kadra pedagogiczna. Czekał już rozgrzany autokar.

Po przywitaniu i sprawdzeniu obecności wszyscy udali się na Mszę Św., którą odprawił ks. proboszcz Wojciech Miszewski w intencji bezpiecznego i radosnego wakacyjnego wyjazdu do Białogóry. Po czym nastąpiły czułe pożegnania, dzieci wsiadły do autokaru i wyruszyliśmy na wymarzony wypoczynek. Po południu zajechaliśmy na miejsce do Ośrodka Rekolekcyjnego – Kolonijnego Diecezji Pelplińskiej. Po zakwaterowaniu udaliśmy się na obiad, po czym wszyscy uczestnicy obozu redagowali regulamin bezpiecznego zachowania się w ośrodku i poza nim, bezpieczeństwa na drodze oraz podczas wodnych kąpieli. Po kolacji dzieci z radością poszły przywitać się z morzem. Będąc pod wielkim wrażeniem nie mogły długo zasnąć. Tak minął pierwszy dzień na obozie. Kolejne dni przebiegały równie szybko

Dzięki sprzyjającej pogodzie dzieci miały okazję zażywać morskich kąpieli, biegać bosą stopą po piasku, budować zamki oraz bawić się na plaży, również o zachodzie słońca. Atrakcje te przeplatane były zajęciami grupowymi: konkursy (talentów, wybór miss i mister, czystości, kulturalnego spożywania posiłku), oraz zajęcia rozwijające motorykę, ze zwróceniem szczególnej uwagi na adekwatne zachowania w grupie (spartakiada, sztafeta, rozgrywki w dwa ognie, siatkówkę i piłkę nożną).

Uroczyście obchodziliśmy urodziny i imieniny uczestników obozu. W całodziennej wycieczce na Półwysep Helski dzieci płynęły na otwartym morzu statkiem „Santa Maria”, co było główną atrakcją wycieczki. Nie mniejszym zainteresowaniem dzieci cieszyła się wycieczka do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, która od paru lat prowadzi ośrodek hodowli i rehabilitacji fok szarych. Dzieci obserwując karmienie fok miały możliwość wysłuchać ciekawostek o życiu tych zwierząt. Był też czas na zakup pamiątek dla swoich bliskich.

W ostatni dzień zostały wręczone dzieciom dyplomy z indywidualnym wpisem osiągnięć i wypisanymi cechami każdego z nich, które u nich podziwiamy i które sami chcielibyśmy mieć. Nastąpiło również podsumowanie obozu. Na pytanie co byś zmienił/a pojawiły się odpowiedzi pojedyncze „więcej czasu wolnego”, „by cisza nocna była od 24”, dwie odpowiedzi „że zachowanie niektórych chłopców”, pozostałe odpowiedzi brzmiały „nic”. Utwierdza to nas, realizatorów program, że został on napisany i wykonany dobrze. Świadczą o tym też bardzo wysokie oceny wystawione anonimowo przez dzieci. Wśród ocen dla kadry były dwie czwórki , cztery piątki, pozostałe to szóstki i dużo wyżej poza skalą. W drodze powrotnej do rodzinnego miasta Torunia skorzystaliśmy z relaksu wodnego w sopockim aquaparku.

Realizatorki programu:
Małgorzata Bylina
Zofia Wielgoszewska

Ten piękny wypoczynek w Białogórze, o którym piszą dzieci, mógł zostać zrealizowany dzięki wielu ludziom dobrej woli:

  • Ks. proboszczowi Wojciechowi Miszewskiemu oraz parafianom
  • Parafialnemu Oddziałowi Akcji Katolickiej przy naszej parafii
  • Rodzicom dzieci
  • Urzędowi Miasta Torunia
  • Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Kujawsko – Pomorskiego

Wszystkim z całego serca dziękuję w imieniu dzieci.
Elżbieta Cichoń