PIELGRZYMKA

PIELGRZYMKA DO ARMENII, GRUZJI I TURCJI WSCHODNIEJ
PARAFIA ŚW. ANTONIEGO W TORUNIU
OPIEKA DUCHOWA: KS. PROBOSZCZ WOJCIECH MISZEWSKI
23.09 – 04.10.2015

Program

Dzień I23.09.2015

Środa

Zbiórka uczestników na lotnisku w Gdańsku Rębiechowie o godzinie 19:00. Odprawa bagażowo-biletowa, następnie wylot do Warszawy o godzinie 21:00, lądowanie w stolicy Polski o godzinie 21:55. Wylot do Tibilisi o godzinie 22:30.
Dzień II24.09.2015

Czwartek

Lądowanie w stolicy Gruzji o godzinie 04:10. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie oraz odpoczynek. Śniadanie. Przejazd do Eczmiadzynu, na miejscu zwiedzanie kościołów św. Rypsymy, św. Gajane i św. Szogakat oraz Chor Wirap. Wizyta w Zwartnoc – ruiny świątyni z VII w. Wieczorny posiłek w restauracji z akompaniamentem ormiańskiej muzyki folklorystycznej. Przejazd do hotelu na nocleg.
Dzień III25.09.2015

Piątek

Śniadanie w hotelu, następnie zwiedzanie twierdzy Garni – letniej rezydencji królów Armenii, hellenistyczna świątynia Mitry. Przejazd na punkt widokowy – wąwóz rzeki Azat „Symfonia Kamieni”. Kolejne obiekty kulturowe to Klasztor Siedmiu Kościołów i Czterdzieści Ołtarzy Geghard. Możliwość posłuchania koncertu muzyki sakralnej podczas Mszy świętej ormiańskiej w Klasztorze Geghard. Powrót do Erywania. Obiadokolacja w ormiańskiej restauracji. Nocleg.
Dzień IV26.09.2015

Sobota

Śniadanie w hotelu. Przejazd do Gruzji, do kompleksu obronnego Ananuri, przepięknie położonego nad rzeką Aragwi. Przejazd w stronę głównego miasta regionu – Kazbegi, podczas którego będziemy podziwiać widoki gór Kaukazu. Udamy się do Kościoła św. Trójcy (położonego na gruzińskiej drodze wojennej). Przy dobrej widoczności możliwość zobaczenia najwyższego lodowca Kaukazu – Góry Kazbegi (5047 m). Przejazd do hotelu w Kazbegi , obiadokolacja, nocleg.
Dzień V27.09.2015

Niedziela

Śniadanie w hotelu. Przejazd do Mccheta, zwiedzanie jednego z najstarszych miast Gruzji, położonego na ważnym szlaku handlowym, dawnej stolicy gruzińskiego królestwa Iberii, którego król Mirian III przyjął chrześcijaństwo w 317 r. Zwiedzanie katedry Sweti Cchoweli (XI w.), perły architektury gruzińskiej, która znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO – niegdyś siedziba patriarchy oraz miejsce konsekracji królów. Starożytne źródło chrzcielne, replika Grobu Bożego z Jerozolimy. Przejazd do Tbilisi, stolicy Gruzji. Obiadokolacja oraz nocleg w hotelu.
Dzień VI28.09.2015

Poniedziałek

Śniadanie w hotelu. Przejazd na granicę gruzińsko-turecką do Doğubeyazıt, gdzie można zwiedzać bajkowe ruiny pałacu Ishak Paszy. Z tego miejsca można również podziwiać majestatyczny stożek wielkiego wulkanu, czyli Araratu, najwyższego szczytu Turcji. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Dzień VII29.09.2015

Wtorek

Śniadanie w hotelu. Przejazd do Van. Jest to miasto we wschodniej Turcji, w pobliżu wschodniego brzegu jeziora Van, leżące na wysokości 1725m n.p.m. Miasto leży w centrum historycznej krainy Wielkiej Armenii. Po drodze zwiedzanie wodospadu Muradiye. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja oraz nocleg.
Dzień VIII30.09.2015

Środa

Śniadanie w hotelu. Zwiedzanie Twierdzy Hoşap. Wycieczka na wyspę Akdamar, położonej pośród wód największego w Turcji jeziora Van. Wyspa słynie ze wznoszącego się na niej armeńskiego kościoła św. Krzyża z X w. Jest to jeden z najsławniejszych zabytków architektury armeńskiej. Czas wolny na wypoczynek na plaży nad jeziorem, słynącym z zasadowej wody. Powrót do hotelu, obiadokolacja oraz nocleg
Dzień IX01.10.2015

Czwartek

Śniadanie. Przejazd do miasta Kars – Ani – ruiny miasta na wschodzie obecnej Turcji przy granicy z Armenią. Dawniej Ani było najwspanialszym ze wszystkich ormiańskich miast oraz zwane było miastem 1000 i jednego kościoła. Zwiedzanie terenu o powierzchni 5 ha, na którym znajdują się zabytki kościelne, pozostałości murów i bram oraz pałaców Turków Seldżuckich i klasztor. Przejazd do hotelu, obiadokolacja oraz nocleg.
Dzień X02.10.2015

Piątek

Śniadanie w hotelu. Wyjazd w stronę granicy turecko-gruzińskiej. Przejazd przez miasto Posof, przekroczenie granicy. Przejazd do twierdzy Akhaltsikhe (z zewnątrz), następnie do Gori (miejsce urodzenia Józefa Stalina) i Borjomi – słynnego kurortu uzdrowiskowego. Przyjazd do hotelu w Tblisi, zakwaterowanie, obiadokolacja oraz nocleg.
Dzień XI03.10.2015

Sobota

Śniadanie w hotelu. Wycieczka po stolicy – Muzeum Państwowe, Opera, Teatr Rustawelego, Pałac Gubernatora, budynek Parlamentu, Kościół Meteki, Katedra Sioni. Zwiedzanie Kościoła Antczischati oraz twierdzy Narikala. Zwiedzanie muzeum etnograficznego pod gołym niebem, Kąpieliska siarkowego oraz Kościoła św. Trójcy – Cminda Sameba. Obiadokolacja oraz nocleg.
Dzień XII04.10.2015

Niedziela

Transfer na lotnisko w Tibilisi. O godzinie 2:55 odprawa biletowo-bagażowa, następnie wylot do Warszawy o godzinie 4:55. Lądowanie w Warszawie o godzinie 6:20. Wylot do Gdańska o godzinie 7:30. Lądowanie w Gdańsku o godzinie 8:25. Zakończenie pielgrzymki.

 

CENA: 780 EURO  + 1890 zł  (bilet lotniczy)

 

ŚWIADCZENIA:

 •    przelot samolotem na trasie Gdańsk-Warszawa– Tbilisi oraz Tbilisi–Warszawa – Gdańsk,
 • przejazd autokarem zgodnie z programem,
 • noclegi w hotelach ***/**** w pokojach 2 osobowych,
 • śniadania i obiadokolacje wg. programu,
 • ubezpieczenie KL, NNW i bagażu w Signal Iduna – wariant podstawowy (nie obejmuje chorób przewlekłych),
 • opieka pilota na trasie,
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów wg programu.

 

CENA NIE ZAWIERA:

 • obowiązkowej wycieczki statkiem z obiadem na wyspę Akdamar 22 €
 • fakultatywnie wjazdu na Górę  Kaukaz 25 € i  Monastyr Sapara 25 €,
 • wizy tureckiej ok. 22 $,
 • zwyczajowych napiwków – ok. 20 €,
 • indywidualnego nagłośnienia – 12 €,
 • napojów do obiadokolacji.

 

UWAGI:

 • bagaż podręczny – 1 sztuka do 8 kg o wymiarach 55 x 40 x 23 cm oraz bagaż rejestrowany – 1 sztuka do 23 kg – suma wymiarów bagażu rejestrowanego nie może przekroczyć 158 cm (długość + szerokość + głębokość),
 • zastrzega się możliwość zmiany kolejności zwiedzanych obiektów,
 • organizator nie odpowiada za nieprzewidziane zmiany niezależne od niego,
 • należy posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu.