Pielgrzymka do Albanii śladami misjonarzy oraz św. Matki Teresy

 Termin: 17.09.2022 – 24.09.2022  Cena od 4019 PLN

Opis krótki:

Tirana – Szkodra – Laç – Jezioro Szkoderskie – Kruja – Boric – Berat – Ochryda – rejs statkiem – Skopje – Prisztina

Program:

Dzień 1
Zbiórka na lotnisku Warszawa Chopin. Odprawy i przelot.Przejazd do Tirany skąd pochodziła matka św. Matki Teresy. Zwiedzanie centrum, które obejmuje plac św. Matki Teresy, spacer wzdłuż bulwaru z rządowymi budynkami, piramidą aż do placu Skanderbega. Wizyta w tirańskiej katedrze, gdzie znajduje się pomnik św. Matki Teresy. Na zakończenie odwiedzimy muzeum poświęconemu ofiarom komunizmu czyli Bunk’art. Czas wolny. Przejazd na Mszę Św. u Klarysek w Szkodrze. Przejazd na nocleg. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 2
Śniadanie, przejazd do Boric i dzień spędzony na placówce wraz z Misjonarzem Sercańskim, po południu kolacja i nocleg.

Dzień 3
Śniadanie. Poranne zwiedzanie Szkodry rozpoczyna się od spaceru do centrum. Wizyta w katedrze św. Szczepana oraz muzeum diecezjalnym. Jest to miejsce, które wielokrotnie odwiedziła św. Matka Teresa, ale również św. Jan Paweł II. Szkodra jest uważana za centrum albańskiego katolicyzmu. Następnie spacer deptakiem w stylu włoskim zakończony przy pomniku św. Matki Teresy. Czas wolny na kawę. Kolejny punkt to monumentalna twierdza skąd roztacza się piękny widok na jezioro Szkoderskie. Przejazd do Laç do sanktuarium św. Antoniego, Msza Św. Miejsce znane z cudów oraz tradycji wielkich nabożeństw w duchu ekumenicznym. Przejazd do Kruji. Zwiedzanie twierdzy słynnego bohatera narodowego Skanderbega. Lunch na twierdzy (płatny indywidualnie). Czas wolny na zakup pamiątek na starym bazarze. Kolacja i nocleg w Beracie.

Dzień 4
Śniadanie. Zwiedzanie średniowiecznego centrum miasta, gdzie znajduje się meczet Królewski oraz pięknie zdobiona bektaszycka świątynia.Następnie przejazd na twierdzę, gdzie odwiedzimy również Muzeum Ikon im. Onufriego. Przejdziemy również malowniczymi uliczkami na słynny widok „tysiąca okien”. Lunch w lokalnej restauracji (płatny indywidualnie). Przejazd do winiarni, gdzie w ogrodzie rodziny Cobo skosztujemy najlepszego wina i oliwy.Przejazd do Ochrydy.Kolacja i nocleg w Ochrydzie (w ciągu dnia Msza Św. w hotelu lub plenerze).

Dzień 5
Śniadanie, Msza Święta. Następnie dla chętnych wycieczka fakultatywna całodzienny rejs po jeziorze Ochrydzkim (50 euro/osoba). Dla pozostałych osób proponujemy wypoczynek w hotelu – możliwość korzystania z basenu hotelowego oraz wypoczynku nad jeziorem (hotel znajduje się bardzo blisko wybrzeża). Hotel znajduje się również niedaleko centrum miasta, wiec istnieje możliwość również samodzielnego dojazdu taksówką i powrotu.

Rejs statkiem do klasztoru św. Nauma to możliwość spędzenia relaksującego dnia wśród pięknej przyrody. Od strony wody dopiero widać jak bardzo to jezioro zachwyca. Rejs trwa 1,5h w jedną stronę. Podczas trasy do klasztoru mijamy po drodze Zatokę Kości, miejsce, gdzie odnaleziono i spróbowano zrekonstruować prahistoryczną osadę na wodzie. Od tego miejsca będzie nam też towarzyszył już teren Parku Narodowego Galiczica. Pod koniec rejsu, w samym klasztorze, sprawdzimy czy zgodnie z legendą słychać bicie serca św. Nauma. Jednego z najważniejszych świętych dla Macedonii, ucznia św. Cyryla i Metodego, ojców chrześcijaństwa na Bałkanach. Przy samym klasztorze znajduje się kolejne wyjatkowe miejsce – specjalny rezerwat przyrody źródeł rzeki Czarnego Drimu. To miejsce chronione, gdzie mamy 45 źródeł tworzących akwen z przejrzystą wodą, po której będziemy pływać małymi łódeczkami ze sternikiem. Przewidziano również czas wolny na lunch (płatny indywidualnie), plażowanie (piaszysta plaza) bądź zakupy. Powrót do hotelu statkiem.Czas trwania: ok 10:00-17:00.

Dzień 6
Śniadanie. Poranne zwiedzanie Ochrydy. Odwiedziny w „bałkańskim Jeruzalem”, miejscu, w którym narodziła się cyrylica oraz powstał pierwszy słowiański uniwersytet. Spacer rozpoczniemy zwiedzając zabytkową część miasta wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas spaceru zobaczymy m.in.: zabytkowe mury miejskie i bramy, starożytny teatr, twierdzę cara Samuela (fantastyczny punkt widokowy), skarb dziedzictwa słowiańskiego – cerkiew św. Pantelejmona i Klimenta Ochrydzkiego (z zewnątrz) oraz cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo. Przepłynięcie taksówkami wodnymi do centrum. Czas wolny na zakupy wyjątkowych ochrydzkich pereł, tradycyjnego ajvaru, macedońskich win i słodkości. Przejazd do Skopje, czyli miasta, gdzie urodziła się św. Matka Teresa. Na trasie atrakcja w postaci rejsu w przepięknym kanionie Matka. Nocleg i kolacja w hotelu w Skopje.Msza Św. w ciągu dnia w Ochrydzie lub Skopje.

Dzień 7
Śniadanie. Przejazd do Prisztiny – stolicy Kosowa, z którego pochodziła rodzina jej ojca. Zwiedzanie rozpoczniemy od zobaczenia słynnego napisu NEWBORN oraz Bohaterek, oba pomniki związane są z trudną, najnowszą historią kraju. Następnie deptakiem przejdziemy w kierunku słynnej „kosmicznej” Biblioteki Narodowej. Kulminacyjnym punktem będzie wizyta w katedrze św. Matki Teresy, która dominuje w pejzażu miasta. Inauguracja świątyni nastąpiła już w setną rocznicę urodzin patronki 26 sierpnia 2010 roku, jeszcze przed ukończeniem budowy. Poświęcono ją 5 września 2017 roku, czyli w pierwszą rocznicę jej kanonizacji oraz liturgicznego wspomnienia. Msza Święta w katedrze w Prisztinie. Przejazd do Gracanicy, gdzie zwiedzimy jeden z najpiękniejszych prawosławnych monasterów.Powrót do Skopje. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 8
Śniadanie. Poranne zwiedzanie Skopje, podczas którego odwiedzimy m.in. Dom Pamięci św. Matki Teresy, Msza Święta, czas wolny. Transfer na lotnisko. Lot powrotny do Polski. Zakończenie pielgrzymki.

Uwagi praktyczne:
Cena zawiera:
 • przelot Warszawa – Tirana / Skopje – Warszawa z bagażem podręcznym 55x40x23 cm, maks. 8 kg + druga sztuka 40x30x15 cm, maks. 2 kg oraz bagażem rejestrowym 23 kg,
 • 7 noclegów w hotelu*** pokoje 2/3-osobowe z łazienkami,
 • 7 śniadań oraz 7 kolacji, 
 • przejazdy w Albanii klimatyzowanym autokarem,
 • opiekę pilota wycieczek, 
 • rejs w kanionie Matka
 • degustację w Cobo,
 • ubezpieczenie w firmie Signal Iduna (KL + choroby przewlekłe 20 000 euro, NNW 15 000 zł, BP 1000 zł).
Cena nie zawiera:
 • ewentualnej dopłaty do pokoju 1-osobowego (890 zł), 
 • dobrowolnej dopłaty za gwarantowane miejsca w samolocie obok siebie (od 130 zł za lot w dwie strony), 
 • dobrowolnej dopłaty za gwarantowane miejsce w autobusie w Albanii w pierwszych rzędach (50 zł/os.), 
 • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów wraz z kosztami ich rezerwacji, przewodników lokalnych, opłat miejscowych i wjazdowych do miast, zwyczajowych napiwków oraz słuchawek systemu tour audio guide – koszt 90 euro/os., płatne pilotowi, 
 • wycieczkek fakultatywnych, 
 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (10 zł) oraz obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy (10 zł), 
 • dodatkowych napojów do kolacji.
HIGHLIGHTS:
 • miejsca związane ze św. Matką Teresą
 • Tirana – dowody wspaniałej historii Albanii
 • chrześcijańskie wspólnoty północnej części kraju
 • wizyta w Ochrydzie zwanej „bałkańskim Jeruzalem”
 • możliwość spaceru po Szkodrze śladami albańskich męczenników
Uwagi:
 • Dodatkowy koszt zbierany na miejscu 90 euro / osobę. Prosimy o przygotowanie odliczonej kwoty w banknotach
 • Na około tydzień przed wylotem Biuro Misja Travel przyśle ostateczne godziny przelotu, które mogą różnić się od podanych w momencie zawarcia umowy
 • Pamiętaj, że pilot grupy może lecieć z innego lotniska niż Twoje, oczekiwać na grupę w porcie docelowym lub w hotelu. Karty pokładowe otrzymasz od naszego przedstawiciela, na lotnisku lub drogą mailową (zależnie od liczby uczestników lecących z danego lotniska)
 • Zalecamy zabrać z sobą na wyjazd telefon z aktywnym roamingiem
 • Kolejność zwiedzania może ulec zmianie

 

 • do wyjazdu na wycieczki do Albanii niezbędny jest paszport 
 • ceny w Albanii są nieco niższe niż w Polsce
 • walutą podczas całej wycieczki do Albanii jest lek; bankomaty w kraju są dość powszechne, coraz popularniejsza możliwość płatności kartą; niektóre miejsca, szczególnie turystyczne, przyjmują również płatności w euro, 
 • kuchnia albańska łączy tradycje bałkańskie (pieczone mięsa z rusztu, sałatki) i tureckie (dolma, kofta, słodycze z miodem, mocna, słodka herbata)
 • strefa czasowa w Albanii jest taka sama jak w Polsce