PIELGRZYMKA PARAFIALNA CAMINO PORTUGUES Z WARIANTEM ESPIRITUAL Z BAIONA

4 – 14 WRZEŚNIA 2023 CENA 3600 ZŁ I 200 EURO

 

Dzień 1 

Zbiórka na wyznaczonym lotnisku, odbiór kart pokladowych, odprawa i przelot do Portugalii. Z lotniska transfer do hostelu w Porto. Zwiedzanie Porto z lokalnym, polskojęzycznym przewodnikiem (zależnie od godziny lądowania, zwiedzanie może odbyć się pierwszego lub drugiego dnia wyjazdu).

 

Dzień 2

Poranna Msza święta na rozpoczęcie naszej pielgrzymki. Przejazd wynajętym busem do nadmorskiego miasteczka Baiona (Hiszpania).Czas na przepakowanie bagażu i przygotowanie do pierwszego dnia pieszej wędrówki. Jeśli czas pozwoli, można odwiedzić tutejszą kolegiatę Santa Maria de Baiona, figurę Matki Bożej, górującą nad zatoką lub skorzystać z jednej z kilku tras spacerowych wokół miasteczka.

 

Dzień 3 26,5km Baiona – Vigo

Tego dnia do przejścia mamy 26,5 kilometra, a celem wędrówki będzie jedno z większych miast na szlaku -Vigo. Na początku dnia możliwość wyboru wariantu szlaku por litoral (nieco krótszego, ale biegnącego wzdłuż plaż i zatok) lub oficjalnego wariantu, nieco oddalonego od morza, ale z większą ilością zabudowań. Każdy uczestnik będzie mógł wybrać swoją drogę, a przewodnik pomoże w razie trudności w orientacji. Nocleg.

 

Dzień 4 19 km, Vigo – Rodondela

Dziś do pokonania jest zaledwie 19 kilometrów, ale celem wędrówki będzie Redondela – miasto z bardzo ważnym na szlaku portugalskim kościołem pod wezwaniem św. Jakuba. W tym mieście również spotykają się dwa ważne szlaki do Santiago – Camino centralne i Camino da Costa. Nocleg.

 

Dzień 5 19,6 km, Rodondela – Pontevedra

Rano Msza św. w kościele św. Jakuba w Redondeli i wyjście na trasę. Przed Pontevedrą możliwość wyboru nowego wariantu szlaku, wiodącego tuż przy strumyku, który w upalny dzień daje ukojenie zmęczonym stopom. Dojście na nocleg w okolice Pontevedry. Nocleg.

 

Dzień 6 23 km, Pontevedra – Armenteira

Rano Msza św. Potem samodzielne zwiedzanie Pontevedry – bazylika, kościół Matki Bożej pielgrzymów, kościół franciszkanów (wybudowany w miejscu gdzie dotarł święty Franciszek w drodze do Santiago de Compostela). Dojście na nocleg w Armenteira (ok. 23 km).

 

Dzień 7, 25.10.2022, 22,7 km, Armenteira – Vilanova de Arousa

Rano Msza św. Odcinek od Armenteiry do Pontearnelas nazywany jest „szlakiem kamieni i wody”. Wędrując w cieniu drzew, wzdłuż brzegów rzeki Armenteira, po drodze grupa będzie mijać stare młyny wodne, niewielkie wodospady czy przecinające rzekę mosty. Po południu dotrzemy do Vilanova de Arousa gdzie grupa zatrzyma się na nocleg.

 

Dzień 8 32 km łodzią

Msza św. w zależności od pływów. Jeśli łodzie ruszają popołudniu, Msza św. o poranku, jeśli można wyruszyć w podróż w godzinach rannych Msza św. wieczorna. Przeprawa przez Ría de Arousa oraz rzekę Ulla, upamiętniając podróż, jaką przebyły szczątki Świętego Jakuba Apostoła. Po około 1,5-2h spędzonych na łodzi dotrzemy do wioski Pontecesures skąd czeka nas już tylko kilka kilometrów do Padron gdzie zatrzymamy się na noc.

 

Dzień 9 23,7 km, Padron – Santiago de Compostela

Rozpoczęcie ostatniego etapu podróży do Santiago de Compostela. Dojście na nocleg do Santiago. Wieczorna Msza św., czas wolny na indywidualną refleksję, zakup pamiątek, uzyskanie Composteli – certyfikatu Camino. Nocleg w Santiago.

 

Dzień 10

Całodniowa wycieczka do najpiękniejszych miejsc hiszpańskiej Galicji. Udamy się do nadmorskiego Muxia, gdzie będziemy mogli podziwiać Sanktuarium Nostra Senora da Barca, zbudowanego na nadmorskich skałach. To tutaj, wedle legendy, św. Jakubowi Apostołowi objawiła się Matka Boża, by dodać mu otuchy w dziele nawracania mieszkańców Galicji. W ciągu dnia zobaczymy też Fisterrę- miasteczko i przylądek na tzw. „końcu świata” oraz wodospady Ezaro. Do Santiago de Compostela wrócimy na nocleg w godzinach wieczornych. 

 

Dzień 11

Poranny przejazd na lotnisko do Porto (podróż ok. 3h) i wylot do Polski. Lądowanie na lotnisku w Polsce w godzinach wieczornych.

CENA 3600 zł CAMINO ESPIRITUAL ZAWIERA

 • przelot Warszawa (WMI lub WAW) – Porto – Warszawa (WMI lub WAW) z bagażem podręcznym (40x20x25 cm)
 • transport na trasie Porto – Baiona oraz Santiago de Compostela – Porto,
 • 10 lub 11 noclegów w albergach, pensjonatach i u zakonników na trasie wędrówki w pokojach wieloosobowych (wspólne łazienki i łóżka piętrowe),
 • opiekę duchową i Msze św.,
 • opiekę pilota wycieczek
 • ubezpieczenie w firmie Signal Iduna (KL + choroby przewlekłe 20 000 euro, NNW 15 000 zł, BP 1 000 zł)
 • rejs łodzią na trasie Vila Nova de Arousa – Pontecesures
 • całodniową wycieczkę na „koniec świata” klimatyzowanym busem

CENA NIE ZAWIERA

 • dobrowolnej dopłaty do dodatkowego bagażu rejestrowego (55x40x20 cm, max. 10 kg – 245 zł, możliwość dodania bagażu tylko w momencie rezerwacji pielgrzymki).
 • dobrowolnej dopłaty do bagażu rejestrowego (20 kg – 390 zł), możliwość dodania bagażu tylko w momencie rezerwacji pielgrzymki,
 • wyżywienia
 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 10 zł,
 • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów wraz z kosztami ich rezerwacji, przewodników lokalnych, komunikacji miejskiej, opłat miejscowych, kosztu odbioru Composteli wraz z tubą, napiwków dla kierowców, obsługi hotelowej i innych – obowiązkowy koszt 200 Euro, płatne pilotowi.
 • transportu bagaży w trakcie wędrówki Szlakiem Św. Jakuba (w razie chęci skorzystania- koszt 60E, płatne pilotowi podczas wyjazdu) choć zawsze zachęcamy do pakowania się na lekko i niesienia własnego bagażu!