PIESZA PIELGRZYMKA DIECEZJI TORUŃSKIEJ NA JASNĄ GÓRĘ

ROK 2020

W związku z trwającą epidemią koronawirusa tegoroczna Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę będzie miała formę symboliczną. Organizatorzy nie są w stanie wypełnić wszystkich wymogów Inspektora Sanitarnego zawartych w specjalnym rozporządzeniu. Część pielgrzymek w Polsce, w tym roku została odwołana, inne też będą miały charakter symboliczny.

Nasza pielgrzymka z Torunia na Jasną Górę jest podzielona na 9 dni. To dokładnie tyle, ile mamy grup pielgrzymkowych. Podjęliśmy decyzję, że każda z grup jest odpowiedzialna za 1 dzień pielgrzymki, będzie to więc forma sztafety. Uczestnicy przyjadą rano na trasę pielgrzymkową, przejdą cały etap i na noc wracają do domu. W miejscu zakończenia etapu następnego dnia wyrusza następna grupa. Jeśli będzie to grupa  do 20 osób będzie wędrować po lewej stronie drogi, pojedynczo w wymaganych odstępach. Jeśli grupa będzie większa i liczyć będzie  np. 50 osób powinna iść prawą stroną drogi, w kolumnie, jak w poprzednich latach, z nagłośnieniem, pod opieką kierujących ruchem porządkowych.  Ten wybór należy do Przewodników Grup, w zależności od ilości zebranych pielgrzymów. W sprawie możliwości udziału w poszczególnych dniach pielgrzymki kontaktujemy się z Przewodnikami grup, które w danym dniu pielgrzymują.

Dzień 1 Toruń – Koneck – grupa Żółta – OO. Redemptoryści – Toruń

Dzień 2 Koneck – Topólka –  grupa Biała – Toruń

Dzień 3 Topólka – Brdów  –  grupa Brązowa Brata Alberta 

Dzień 4 Brdów – Dąbie nad Nerem – grupa Pomarańczowa – Grudziądz

Dzień  5 Dąbie nad Nerem – Zadzim – grupa Zielona Wąbrzeźno – Jabłonowo – Radzyń

Dzień 6 Zadzim – Strońsko – grupa Niebieska oo. Paulini – Toruń

Dzień 7 Strońsko – Szczerców – grupa Zielona – Działdowo

Dzień 8 Szczerców – Brzeźnica Nowa – grupa Franciszkańska – Brodnica

Dzień 9 Brzeźnica Nowa – Jasna Góra – Grupa Lubawa – Nowe Miasto Lubawskie

Każdego dnia z grupą pielgrzymkową wędrować będzie ks. bp Józef Szamocki oraz ks. Wojciech Miszewski – kierownik pielgrzymki. 

Istnieje możliwość przejścia 1 etapu pielgrzymki z grupą Białą w dniu 5 sierpnia. Osoby, które chciałyby wziąć udział w tym jednym etapie i w ten sposób włączyć się w tegoroczną pielgrzymkową sztafetę prosimy o kontakt z biurem parafialnym. Gwarantujemy przejazd autokarem do miejsca rozpoczęcia pielgrzymki i powrót po jej zakończeniu.

Przygotowujemy także wyjazd na ostatni dzień pielgrzymki w dniu 12 sierpnia. 

Każdy dzień będziemy chcieli rozpocząć od Mszy św. przed wymarszem np. godz. 7.00 w kościele. Wszystkich, bez ograniczeń zapraszamy do uczestniczenia w Mszy św. rozpoczynającej naszą pielgrzymkę w toruńskiej Katedrze 4 sierpnia o godz. 6.00, po której nastąpi wymarsz. Można przejść etap wyjścia z Torunia, proszę o kontakt z Grupą Żółtą. 

Nie ma również w tej chwili ograniczeń, jeśli chodzi o obecność wiernych w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Zapraszamy na Mszę św. przed Cudownym Obrazem 12 sierpnia 2020 o godz. 17.00. Warto zorganizować też grupę, która przyjedzie na ten ostatni odcinek i wejdzie na Jasną Górę. Będzie to uroczyste zakończenie tej nietypowej pielgrzymki.

Ks. Wojciech Miszewski

Kierownik Pielgrzymki