RADOŚĆ NA WRZOSACH…

Msza święta o godz. 12:00 w parafii św. Antoniego w Toruniu to czas modlitwy dla najmłodszych naszych parafian. Dzieci wraz z rodzicami, przybywają na swoją Eucharystię. Jest to czas radosnego świętowania Niedzieli. Najmłodsi z wielkim zaangażowaniem uczestniczą i przeżywają Liturgię Mszy świętej. Tworzymy wraz z rodzicami, którzy przybywają ze swoimi pociechami klimat rodzinnego doświadczania Pana Boga. Bo to na Mszy świętej o godz. 12:00, Mszy dla „dzieciuf” razem świętujemy kolejne rocznice urodziny dzieci, te które przeżywają pierwszą rocznicę swoich urodzin wraz z Rodzicami otrzymują specjalne błogosławieństwo relikwiami św. Joanny Beretty Mola. Nowi kandydaci do służby przy ołtarzu zostają przedstawieni całej parafii. Wszystkie te wydarzenia są podkreślane, tak by dzieci zrozumiały, że Pan Bóg jest tym, który towarzyszy nam w życiu. Kościół jest wspólnotą, w której przeżywamy swoje życie. Również dorośli w czasie Mszy dla dzieci bardzo często są aktywizowani. Uczestniczą w homilii, to nie tylko ksiądz głosi słowo dla najmłodszych ale również bardzo często rodzice w czasie homilii dopowiadają i potwierdzają świadectwem swojego życia prawdy podawane przez kapłana. Nie brakuje też różnego rodzaju aktywizacji ruchowej dzieci i ich Rodziców. To rodzice maja dawać świadectwo swoim dzieciom, więc od nich trzeba najwięcej wymagać w czasie takiej dziecięcej Eucharystii.

Na Mszy świętej dziecięcej bardzo licznie gromadzą się ministranci, jest ich ponad trzydziestu, uczestniczących w Liturgii. To też jest dobra sposobność zaprezentowania posługi ministranckiej i motywacja dla chłopców, którzy myślą o służbie przy ołtarzu.
Schola parafialna, w pierwszą niedzielę adwentu przezywała swoją piękną uroczystość.

Ten podniosły moment był związany z poświęceniem nowych szat i krzyży, które w czasie Liturgii będą przyozdabiać i wyróżniać naszych najmłodszych śpiewaków. Dzieci w każdą niedzielę na Eucharystii z udziałem dzieci uświetniają swoim śpiewem Liturgię. Jest to bardzo radosny i żywiołowy zespół w skład którego wchodzi siedemdziesiąt pięć osób. Poświęcenia szat i krzyży dokonał ks. kanonik Wojciech Miszewski, proboszcz parafii św. Antoniego w Toruniu. Po modlitwie poświęcenia Ksiądz Proboszcz wraz z księdzem Rafałem, opiekunem scholii, nałożyli dzieciom ze scholii poświęcone krzyże. Tak piękny wystrój naszej scholii zawdzięczamy naszym parafianom i Księdzu Proboszczowi, którzy pomogli w sfinalizowaniu tego przedsięwzięcia.

Schola parafialna trwa już cztery lata. Z każdym rokiem, ku radości wszystkich przybywa jej uczestników. Jej istnienie nie było by możliwe dzięki zaangażowaniu, tych którzy są za nią odpowiedzialni. Wielkoduszne poświęcenie p. Marka Włoczewskiego, który jest pierwszą nutką w scholii, Natlii Brzuszczak , którą dzieci uwielbiają, we współpracy z Panią organistką Anną Różyńską daje piękne owoce ich pracy. Niesamowite jest zaangażowanie wspaniałych Rodziców, którzy całym sercem są oddani tej sprawie.

Oprócz spotkań przy ołtarzu nie brakuje też czasu na wspólna zabawę. W świetlicy Antoninek, w sobotę poprzedzającą rozpoczęcie adwentu, odbyła się zabawa andrzejkowa dla naszych najmłodszych parafian. Uczestniczyło w niej ponad sto dzieci, które pochłonięte zabawą, konkursami i zajadaniem się słodyczami rozweseliły swoje malutkie i piękne serduszka.

Praca z najmłodszymi naszymi parafianami jest jedną z najpiękniejszych posług w pracy duszpasterskiej. Jest ona wymagająca ale przynosząca niesamowitą satysfakcję z tego, że jest się potrzebnym. Dziękuję wszystkim, którzy współtworzą te radosną i pełną entuzjazmu wspólnotę dzieci i pracy z nimi w parafii św. Antoniego na toruńskich wrzosach.

Ks. Rafał Bochen