Skauci Europy zameldowali się na Wrzosach. Ich zwiadowcy już zbadali teren parafii Świętego Antoniego i stwierdzili, że jest to idealne miejsce do założenia środowiska harcerskiego. Na razie jest ich kilku, ale mają zamiar zachęcić młodych mieszkańców naszej parafii do bycia skautami.
O kim mowa? Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” powstało w 1989 roku w Lublinie. 8 lat później wstąpiło do Federacji Skautingu Europejskiego, która zrzesza chrześcijańskie organizacje skautowe z całej Europy i Kanady. Podstawowym celem ich działań jest pomoc rodzicom w wychowaniu dzieci i młodzieży, aby poprzez ideę harcerską, zabawę, przygodę i służbę, młodzi ludzie mogli się dobrze przygotować do realizacji swojego powołania. Jedna z Zasad Podstawowych Skautów Europy brzmi: „Harcerz – Syn Chrześcijaństwa – jest dumny ze swej wiary: pracuje sumiennie, aby ustanowić Królestwo Chrystusa w całym swoim życiu i świecie, który go otacza”. Często słyszymy narzekania na temat młodzieży. Pytanie – czy zrobiliśmy wszystko, co było możliwe, aby dobrze pokierować młodymi ludźmi? To Królestwo Chrystusa jest w nas, kiełkuje każdego dnia. Dbając o własne życie, aby było ono zgodne z zasadami Ewangelii, pośrednio dbamy o dobro Ojczyzny. Skauci nie zbawią świata, ale świadoma przynależność do skautingu może pomóc w kształtowaniu Królestwa Chrystusa wokół nas…
Działalność Skautów Europy opiera się na trzech filarach:
- wierze katolickiej,
- skautingu stworzonego przez Roberta Baden-Powella, wzbogaconego myślą O.Jacquesa Sevin SJ,
- braterstwie w Europie, w rozumieniu bł. Jana Pawła II.
Realizacja celów odbywa się w trzech gałęziach wiekowych (wilczki 9-12 lat, harcerki i harcerze 12-17 lat oraz przewodniczki i wędrownicy powyżej 17). Jednostki działają w dwóch nurtach – żeńskim i męskim, aby zapewnić dzieciom i młodzieży właściwy rozwój. Skauci spotykają się na zbiórkach, co jakiś czas wyjeżdżają na biwaki, a podsumowaniem pracy jest obóz letni.
Czy warto zostać skautem? Oto wypowiedź jednego z dorosłych już harcerzy: ,,Trafiłem do skautingu mając 16 lat. Wahałem się, czy iść na spotkanie, w końcu tyle złego słyszałem o harcerzach. Przekonał mnie młodszy brat. Na spotkaniu umówiliśmy się na zbiórkę. Zdecydowałem się pójść i…zostałem wybrany zastępowym. Trochę się przestraszyłem tej roli, ale z pomocą drużynowego dałem radę. Prowadziłem zastęp przez 1,5 roku, byliśmy na dwóch obozach. Świetna, niezapomniana przygoda. Dziś jestem drużynowym, chcę dać moim podopiecznym to, co sam zyskałem. A zyskałem dużo – skauting odmienił moje życie, to tu mogłem doświadczać miłości Jezusa i realizować przykazanie miłości.”
Kto może zostać skautem? W zasadzie każdy, kto ma więcej niż 12 lat. Młodsi – w przypadku, gdy działa w pobliżu Gromada wilczków. Podczas tworzenia nowego środowiska każda pomoc się przyda.
Michał Podgórny HR,
Asystent Naczelnika Skautów Europy
Przy parafii Świętego Antoniego będą działać:
- – zastęp harcerzy (od września),
- – zastęp harcerek (od października),
- – Gromada wilczków dla chłopców (od listopada).
Pierwsze spotkanie odbyło się w piątek, 6-go września o 18:45
Wszyscy zainteresowani włączeniem się do harcerstwa proszeni są o kontakt z ks. Rafałem Bochenem. Więcej informacji na stronach internetowych:
kontakt – puszcza@skauci-europy.pl