Drodzy Parafianie i goście
Rok 2020 w naszej wspólnocie parafialnej rozpoczął się tradycyjnie świętowaniem tajemnicy Bożego Narodzenia. Przez cały styczeń odwiedzaliśmy naszych parafian z błogosławieństwem kolędowym. Jak zwykle był to czas wielu pięknych spotkań i rozmów o naszej parafii. Planowaliśmy także rozmaite wydarzenia na kolejne miesiące. Nikt się jednak nie spodziewał, że ten rok będzie absolutnie wyjątkowy, że będzie mijał w cieniu pandemii koronawirusa.
Przyszedł marzec, trwał Wielki Post i nagle wszystko się zatrzymało. Zamknięto granice, przestały latać samoloty, zawieszono pracę biur, urzędów, szkół, uczelni i sklepów. Ograniczenia dotknęły także Kościoła. Najpierw ograniczono liczbę uczestników niedzielnej Mszy św. do 50 osób, po jakimś czasie w liturgii mogło uczestniczyć zaledwie 5 osób. To był trudny czas, wierni niepewni, jak potoczy się pandemia szukali wsparcia u Pana Boga, niestety nie mogliśmy sprawować liturgii dla wszystkich. Zrodził się pomysł transmisji, o które prosili parafianie. Zależało im na łączność z naszym kościołem. Smutne było Triduum Paschalne odprawiane bez udziału wiernych, przy zamkniętych drzwiach kościoła, tak samo Wielkanoc i kolejne niedziele. Nie było rekolekcji wielkopostnych, drogi krzyżowej ulicami parafii i tradycyjnych wielkopostnych nabożeństw. W Wielką Sobotę zwykle przy kościele był wielki gwar, tak wielu parafian przychodziło na tradycyjną święconkę. W tym roku niezwykła cisza grobu Pana Jezusa. Wierzymy, że wszystko jest po coś, a więc i ten okres to też swego rodzaju lekcja dla nas wszystkich. Nikt się nie spodziewał, że przyjdzie taki czas, że nasz kontakt z Bogiem będzie utrudniony, a udział w Eucharystii praktycznie niemożliwy.
Rok, który przeżywamy miał być wyjątkowy. W maju przeżywaliśmy 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Pewnie obfitowałby w piękne wydarzenia z udziałem licznych wiernych. Wszystko odbyło się raczej skromnie, w ciszy, ale może właśnie o to chodzi, by skupić się nie na „papieskich kremówkach”, tylko na jego nauczaniu, które nie raz było bardzo wymagające. Nie doszła do skutku Narodowa Pielgrzymka Polaków do Rzymu. W bieżącym numerze Śladów na Wrzosach dzielę się z czytelnikami wspomnieniami z moich spotkań z Janem Pawłem II.
Na 7 czerwca wyznaczono długo oczekiwaną beatyfikację Prymasa Tysiąclecia Stefana kard. Wyszyńskiego. Niestety w związku z epidemią i to wydarzenie nie doszło do skutku. Udało się znaleźć wzmiankę o tym, że ten przyszły Święty na moment pojawił się także na Wrzosach, o czym pisze diakon prof. Waldemar Rozynkowski.
Pandemia spowodowała, że zostały zawieszone spotkania naszych parafialnych grup i wspólnot. Mimo to Kręgi Domowego Kościoła wykorzystując nowoczesne technologie spotykały się przez internetowe transmisje. Wspominamy ich zaangażowanie w pierwszych tygodniach tego roku. Po przerwie odbudowuje się także Liturgiczna Służba Ołtarza. Opiekun tej grupy ks. Bartłomiej Surdykowski zaprasza do powrotu ministrantów i lektorów oraz zachęca nowych kandydatów.
Na kolejnych stronach Pan Jacek Szetela kontynuuje opowieść o niezapomnianej pielgrzymce do Medugorie, a Asia Kruczyńska dzieli się swoją refleksją o czasie epidemii.
W kontekście pandemii oraz ważnych tegorocznych wydarzeń osadzone są kolejne Rozmowy z Cieniem, tym razem poświęcone autorytetom.
Rozpoczynamy także nowy dział, w którym chcemy prezentować archiwalne zdjęcia z życia naszej parafii. Jako pierwsze prezentujemy stare fotografie pierwszego duszpasterza na Wrzosach ks. Leona Dzienisza, zachowane w rodzinnym albumie i w naszych zbiorach. Może będzie to okazja do przekazania nam przez parafian kolejnych zdjęć, które może w ten sposób uda się ocalić od zapomnienia.
Wszystkim Wam Kochani Parafianie dziękuję za wyrozumiałość w tym trudnym czasie epidemii, za to, że się nie poddawaliście starając się, na ile to możliwe, zachować jedność ze wspólnotą. Bóg zapłać także za wszystkie materialne ofiary wpłacane na konto, składane do skarbony i koszyka. Dziękuję wszystkim, którzy rozumieją potrzebę utrzymania instytucji parafialnej.
Ks. Wojciech Miszewski
Wasz proboszcz