Służmy Panu z Radością!

Radość to podstawa wszelkiego działania, przynajmniej gdy ma się naście lat :-). Gdy człowiek ma radosne serce to jest ono bardzo mocno otwarte. Młodzi chłopcy, którzy tworzą wspólnotę liturgicznej służby ołtarza naszej parafii właśnie takiego ducha są, jedni drugich „zarażają” pozytywnym zakręceniem.

ministranci

Służba Liturgiczna naszej parafii nadaje jej tętno życia, szczególnie przy ołtarzu. Bo to Jezus Chrystus, daje im to powołanie do tej zaszczytnej służby. Jak jej rozpoznać? Zwyczajne!  Sam pamiętam kiedy byłem małym chłopcem to zachodziłem w głowę co zrobić żeby się tam dostać, do tej rzeczywistości ołtarza. Mama zawsze powtarzała, że nie mogę tam być, bo jestem rozrabiaka… a mnie tam ciągnęło, żeby tam stanąć, móc w czasie Mszy poruszać się po prezbiterium 🙂 Najpierw bardzo nieporadnie, bez zaangażowania, bez żadnej funkcji aż przyszedł ten upragniony moment, kiedy po próbie mogłem się tam dostać i zanieść księdzu kielich do ołtarza. Myślę, że to pragnienie bycia blisko ołtarza jest znakiem  ministranckiego powołania a później to już Pan Bóg prowadzi różnym drogami.

Kiedy przyglądam się naszym ministrantom i lektorom, to widzę, że Pan Bóg prowadzi ich bardzo podobnie. Jestem bardzo dumny z tego, że mogę sprawować opiekę duszpasterską nad tą wspólnotą. Święty Antoni na Wrzosach bardzo się stara by tego Bożego ładunku w postaci służby liturgicznej w naszej parafii nie brakowało. Możemy się cieszyć pożądanymi młodymi ludźmi, którzy bardzo często mają wiele innych zajęć, może bardziej ciekawych, edukacyjnych, kulturowych to jednak przychodzą i tracą czas w pozytywnym tego słowa znaczeniu dla Pana Boga. Rodzi się tu wiele przyjaźni, które trwają przez lata, życie biegnie różnymi drogami, ludzie po świecie się rozjeżdżają, lecz gdy powracają i  się spotykają to zawsze się miło wspomina ten radosny czas.

Bardzo często ministrantami zostają synowie Ojców, którzy kiedyś pełnili tę zaszczytną służbę. To znak, że ta formacja czegoś bardzo istotnego w życiu nauczyła a może przede wszystkim, zostaje w sercu i pamięci ta bliskość ołtarza, która naprawdę jest niesamowitym doświadczeniem bliskości ŚWIĘTEGO BOGA.

Zawsze się serce raduje, kiedy patrzę na naszą służbę liturgiczną. Ta niesamowita energia, radość, dzieciństwo, młodość, czasem totalna nieporadność przy ołtarzu, bogactwo charakterów, temperamentów, różnych zainteresowań jest fantastyczną przygodą z młodymi ludźmi, którzy żyją Kościołem i w Kościele, są Jego świadkami!

W naszej parafii, ministrant, lektor, oprócz służby przy ołtarzu, ma możliwość przed czy po Mszy świętej, czy w jakimkolwiek innym czasie, skorzystać z Sali rekreacyjnej, co w niej jest… ? Nie napiszę! Przyjdź i zobacz 🙂

Formacja to podstawa, w dobie szkoleń, podnoszenia kwalifikacji i my ministranci staramy się o to by nasza posługa była jak najbardziej profesjonalna poprzez regularne zbiórki formacyjne.

Być może czytasz to teraz jako Rodzic, więc mam do Ciebie prośbę, spróbuj porozmawiać ze swoim synem, może właśnie potrzebuje Twojego wsparcia w podjęciu decyzji by zostać ministrantem Pana Boga a Ty będziesz dumny jako Rodzic, że Twój Syn jest tam blisko ołtarza, blisko Boga, bo może TY z różnych powodów jesteś gdzieś daleko…

Być może czytasz to Ty, który myślisz o tym by być ministrantem, ale ciągle ta decyzja jest odkładana na później. Nie czekaj potrzeba u św. Antoniego pozytywnie zakręconych chłopaków by móc Służyć Panu Bogu z radością!

Więc kiedy i gdzie się spotykamy? Zawsze w piątki! Ministranci, Kl. I-III godz. 16:00, kl. IV – VI godz. 16:45. Lektorzy w I środę miesiąca po wieczornej Mszy świętej.

Służba Liturgiczna jest też na Facebooku 🙂 w grupie o nazwie: Ministranci, Lektorzy i Ceremoniarze parafii św. Antoniego w Toruniu.

Ks. Rafał Bochen – opiekun służby liturgicznej.