Wojciech Cejrowski – omnibus bezkompromisowy

Z WIZYTĄ W NASZEJ PARAFII

Wojciech Cejrowski przybędzie do naszej parafii w dniu 22 czerwca. Wystąpi w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych.

Wojciech Cejrowski – omnibus bezkompromisowy

Powiadają, że zmorą naszych czasów jest specjalizacja. Specjalista to ten, który wie dużo w wąskim zakresie. Stąd dowcip, że idealny specjalista wie wszystko o niczym 🙂

Wojciech Cejrowski jest całkowitym przeciwieństwem takiego specjalisty – wie wszystko o wszystkim. To prawdziwy omnibus. Mnogość zawodów, które uprawia przyprawia o zawrót głowy. Jest podróżnikiem poszukującym ginących plemion Amazonii, osobowością telewizyjną, dziennikarzem radiowym, artystą kabaretowym, pisarzem i publicystą, satyrykiem, krytykiem muzycznym, fotografikiem, do tego jeszcze… cieślą.

Równie imponujące jest jego wykształcenie: matura w elitarnym XVII L.O. im. A. Frycza-Modrzewskiego w Warszawie, studia w PWST, KUL, UW, wreszcie na kalifornijskim Santa Clara University.

Wojciech Cejrowski jest też poliglotą. Mówi, myśli, pracuje i tworzy w trzech językach; polskim, hiszpańskim i angielskim, ponadto bez trudu porozumiewa się po rosyjsku i portugalsku. Potrafi imitować lokalne akcenty w sposób na tyle doskonały, żeby w Kolumbii uchodzić np. za Meksykanina lub Argentyńczyka, a w Nowym Jorku za przedstawiciela mniejszości włoskiej, polskiego Żyda lub kowboja z Texasu.

Nasz bohater rozpoczynał publiczną karierę jako dziennikarz w programie Non Stop Kolor w TVP2. Później prowadził kultowy, choć kontrowersyjny program WC Kwadrans, równolegle z programem muzycznym Stajnia. Pracował też w I i III Programie Polskiego Radia oraz w radiu Kolor i radiu Wnet.  Pisze także felietony do wielu gazet i czasopism prawicowych oraz podróżniczych.

Osobny i obszerny rozdział w życiu p. Wojciecha stanowią podróże. Otworzył go w 1986 r. udziałem w ekspedycji speleologicznej na Kubie i w Meksyku – a potem poszło jak z płatka. Był w 40 krajach na 6 kontynentach, z tego większość odwiedził wielokrotnie (np. Meksyk aż 16 razy!). Najczęściej jeździ do Amazonii. Dociera tam, gdzie nie docierają inni: w roku 1996 przedarł się pieszo z Panamy do Kolumbii, pokonując po drodze bagnistą puszczę Darien, znaną jako „Biegun Dżungli”, trzy lata później w Gujanie najpierw dotarł do ostatniej istniejącej wioski plemienia Wai Wai, a w następnym roku powtórzył podobny wyczyn na Gran Chaco w Paragwaju.

Wielokrotnie płynął indiańskimi pirogami w głąb dziewiczej puszczy; przez całe tygodnie pozbawiony kontaktu z cywilizacją. A potem mieszkał wśród Indian i żył tak jak oni: budował szałasy, chodził na polowania, jadł to co oni lub… razem z nimi głodował. Wszystko po to, by zdobyć i ocalić wiedzę na temat ludów pierwotnych. W tym celu tworzy dokumentację ginących plemion.

O swoich wrażeniach z wypraw opowiada niezwykle atrakcyjnie w programach telewizyjnych i radiowych. Już w sezonie 1996-97 na zamówienie TV Niepokalanów zrealizował 30-odcinkowy cykl Podróżnik, w którym opowiadał o swoich wyprawach do Ameryki Południowej. Potem był cykl  Z kamerą wśród ludzi dla TV Polsat, gromadzący przed telewizorami 2,5 mln widzów. Od 2006 r. współpracuje z TVP2 tworząc autorski cykl podróżniczy Boso przez świat, uznany przez The New York Festivals 2008 za najlepszy program podróżniczy. W radio najbardziej znany jest cykl podróżniczy pt. Na drugim końcu globusa emitowany na antenie Radiowej Jedynki, Radia dla Ciebie, Radia Koszalin, Radia Merkury, Radia PiK oraz sieci radiowej PLUS, a także opowieści podróżnicze w Lato z Radiem oraz Cztery pory roku.

Wojciech Cejrowski sporo pisze i publikuje, zarówno na tematy społeczno-polityczne (cykle felietonów w Gazecie Polskiej, Tygodniku AWS, IKP), jak też pełne humoru reportaże z Ameryki Południowej (Newsweek, Rzeczpospolita, Poznaj Świat i inne). Wydał 7 książek o łącznym nakładzie ponad 500 tys. egz. Trzy z nich (Kołtun się jeży, Młot na lewicę i Sól do oka) to pozycje z dziedziny publicystyki i humoru politycznego. Cztery pozostałe (Podróżnik WC, Na końcu Orinoko, Rio Anaconda, Gringo wśród dzikich plemion), to książki podróżnicze, które na stałe zagościły na listach krajowych bestsellerów, a ta ostatnia otrzymała nagrodę literacką im. A. Fiedlera jako najlepsza książka podróżnicza roku 2003 oraz wygrała w plebiscycie Empiku na bestseller 2008 roku.

Mimo tak napiętego scenariusza p. Wojciech znajduje czas na występy estradowe. Jest świetnym satyrykiem; sprawdza się zwłaszcza w amerykańskim stylu stand up comedy – czyli występach solowych. Występował na terenie całej Polski, Kanady, USA oraz Australii, a także w ośrodkach polonijnych we Francji i Szwajcarii.

Wojciech Cejrowski jest postacią kontrowersyjną: gorący, ostry, wyrazisty i do szpiku kości bezkompromisowy, szczodry w krytyce, oszczędny w pochwałach. Dla jednych to zaleta, dla innych największa jego wada. Ta bezkompromisowość szczególnie wyraźnie widoczna jest w ekspozycji poglądów w przestrzeniach życia społeczno-politycznego i religijnego. Pan Wojciech wali prosto z mostu: – Ja to bestialstwo chciałbym zatrzymać, jeśli mogę się przyłożyć do tego maszerując, to maszeruję – powiedział wypowiadając się na temat aborcji na Marszu dla Życia i Rodziny.

Pytany w TVP Info w programie Minęła dwudziesta o to, czy dzieci powinny uczyć się o homoseksualizmie, odpowiedział: – Nie powinniśmy dewiacji promować. (…) Nie godzimy się w społeczeństwie na swobodne promowanie faszyzmu i komunizmu, więc w tym przypadku nie godzimy się na promowanie wyuzdania. Ograniczenie propagandy sodomitów jest słusznym kierunkiem.

Kiedyś publicznie powiedział w oczy znanej z Big Brothera celebrytce Frytce, co sądzi o jej rozwiązłym trybie życia: – W muzułmańskim kraju by Pani kamieniami już dostała; w Indiach byłaby Pani wyklęta; Chińczycy pogardzaliby Panią jako białym człowiekiem, który nie zna swej wartości; w Japonii by Pani w ogóle nie mogła tego zrobić w taki sposób, chyba że byłaby Pani zawodową kurtyzaną. Więc to nie tylko w kraju katolickim, wolnym; wszędzie spotyka się coś takiego z potępieniem.

Można powiedzieć, że pan Wojciech należy do nielicznych, którzy naprawdę przejmują się słowami Jezusa: Niech wasza mowa będzie: tak-tak; nie-nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi (Mt 5,37). Dlatego u jednych budzi szacunek, u innych oburzenie.

Oto przykłady takich skrajnych opinii:

– Jako podróżnik jest ok, ale jego poglądy są „burackie” i zaściankowe.

– Cenię ludzi którzy mają własne nie zmieniające się przy każdej pogodzie zdanie, a w dodatku pan Cejrowski powiedział to, co myśli tysiące Polaków tylko mało kto ma odwagę publicznie to przyznać.:-)

Ale mało kto potrafi przejść wobec Niego obojętnie. Będziemy mieli okazję to sprawdzić.

Tadeusz Solecki

wc_hamaki

wc_malowany

wc_czacha

wc_kwiatek