WOLONTARIUSZ POTRZEBNY OD ZARAZ

Wolontariusz (łac. voluntarius – dobrowolny) – człowiek pracujący bez wynagrodzenia, dobrowolnie.  Wolontariusz to człowiek wielkiego serca, który więcej „daje” niż „otrzymuje”., który pracuje sercem, rozdając miłość. Jan Paweł II, wielki orędownik idei wolontariatu, z okazji Międzynarodowego Roku Wolontariatu, do wolontariuszy mówi tak:

„Jesteście znakiem nadziei w naszych czasach.
Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z brakiem nadziei
i cierpieniem,
otwieracie niewyczerpane źródła poświęcenia,
dobroci posuniętej aż do heroizmu, które wypływają z ludzkiego serca”

Dziś żadna instytucja pożytku publicznego, żadna organizacja działająca na rzecz innych nie może obejść się bez pracy wolontariuszy. Powód ? – duże, często bardzo duże  zadania statutowe z jednej strony,  rozbudzone nadzieje adresatów z drugiej i niewystarczające środki samorządów lokalnych kierowanych do tych instytucji. Żadna z organizacji pożytku publicznego nie może wypracować zysku, bo z definicji jest organizacją non profit. Dlatego każda organizacja pożytku publicznego, bądź działająca na rzecz pożytku publicznego (jak na przykład nasza Świetlica „Antoninek”) bez pracy wolontariusza obejść się nie może.

Cieszyliśmy się, gdy podsumowaliśmy pierwsze nasze dziesięciolecie. Doliczyliśmy się około 120 wolontariuszy. To ogromna liczba. Wiele podobnych świetlic nam zazdrościło.

A dziś? Dziś – aż przykro mówić, wolontariuszy jak na lekarstwo. Co stało się, gdzie jesteś wolontariuszu. Co robisz?

Dlatego kieruję dziś swój apel do tych;

  • którzy kiedyś byli z nami, znają charakter tej pracy, a dziś gdzieś się zawieruszyli. Może znajdziecie Państwo drogę powrotną do „Antoninka”
  • którzy już się zdeklarowali, a jakoś nie wychodzi
  • którzy jeszcze nie spróbowali zakochać się w „Antoninku”

Na wszystkich Państwa czekamy,
każde ręce są potrzebne, każdy umysł również.
Do zobaczenia po feriach, oczywiście w „Antoninku”

Elżbieta Cichon