XVI Konkurs „O Puchar Marszałka” woj. kujawsko- pomorskiego

Chór Św. Antoniego brał udział w XVI Konkursie chórów amatorskich województwa kujawsko-pomorskiego „O Puchar Marszałka” organizowanym 9 listopada 2014 roku przez Polski Związek Chórów i Orkiestr – Oddział Pomorski w Toruniu i finansowanym ze środków urzędu marszałkowskiego oraz starostwa powiatowego i urzędu miasta.

Przesłuchania odbywały się w sali koncertowej Villa Nova Szkoły Muzycznej I stopnia w Chełmży,
a wzięło w nich udział 10 chórów z Torunia, Inowrocławia, Rypina, Drzycimia, Chełmna, Bydgoszczy, Grudziądza, Warlubia i Chełmży.

W myśl „śpiewać każdy może (…)”, uczestnicy mogli stanąć szranki i skonfrontować swoje umiejętności, ale najważniejsze było to, że wszyscy wykazali się przede wszystkim pasją śpiewania.

Każdy chór musiał zaprezentować 15 minutowy program artystyczny i był oceniany przez profesjonalne jury, w którego skład wchodzili Kinga Litowska, Łukasz Łodygowski, Piotr Janiszewski
i Robert Stranc.

Dla naszego chóru był to kolejny sprawdzian, który został uhonorowany Pucharem Burmistrza Chełmży oraz nagrodą pieniężną.

Trzecie miejsce zajął Chór „Św. Cecylia” z Chełmży dyrygowany przez Alfonsa Dorawę.

Na drugiej pozycji uklasował się Zespół Pieśni Dawnej FRESCA VOCE z Bydgoszczy pod batutą Michaliny Spychalskiej.

Zdobywcą pucharu zostało Towarzystwo Śpiewu „Halka” z Inowrocławia pod dyrekcją Waldemara Szafrańskiego.

Po zaprezentowaniu się wszystkich uczestników konkursu, mieliśmy przyjemność wysłuchania młodych artystów z zespołu „Emocjonalni” pod przewodnictwem Moniki Danielskiej, którzy zaprezentowali krótki program artystyczny, rozluźniający atmosferę przed ogłoszeniem wyników konkursowych.

Nasza praca i czas spędzony na próbach opłacił się. Zaobserwowaliśmy, jak warsztat chóru z czasem jest coraz lepszy. Zostało to docenione i pozytywnie skomentowane przez członków jury, którzy są profesjonalistami i mogą niezależnie odnieść się do naszego poziomu artystycznego.

Byliśmy wśród tych, którzy kochają muzykę i spędziliśmy wspaniały dzień. Wyciągając wnioski
z występów oraz biorąc do serca uwagi jury, cieszymy się z uczestnictwa w tym przedsięwzięciu. Mobilizuje  nas to do dalszej systematycznej pracy, która może przynieść dużo satysfakcji i radości.

Nasz chór podczas koncertu w Chełmży

                                                                  Michał Witki