Z  BŁOGOSŁAWIEŃSTWEM  KOLĘDOWYM A.D.2018

W niedzielę 28 stycznia br. zakończyliśmy w naszej parafii wizyty duszpasterskie zwane potocznie kolędą. Odwiedziliśmy ponad 2700 rodzin, czyli prawie 100 mieszkań w ciągu każdego dnia.  Spotkania przebiegały w niezwykle życzliwej atmosferze. Dziękujemy naszym Parafianom, że dzielili się z nami tym wszystkim co dla nich ważne, czym żyją na co dzień. Tak wiele jest w rodzinach powodu do radości i dziękowania Panu Bogu za opiekę i błogosławieństwo. Wiele osób cieszyło się otrzymaną dobrą pracą, dziećmi, którym dobrze poukładało się w życiu, radością z nowonarodzonych dzieci, pięknym egzotycznym wyjazdem lub po prostu zwyczajnym codziennym rodzinnym szczęściem. Były też spotkania, w których rozmawialiśmy o różnych bolesnych wydarzeniach, jakie miały miejsce w rodzinach. Często był to żal po śmierci kogoś niezwykle bliskiego, niepewność związana z chorobą czy utratą pracy, problemy z leczeniem, troska o bliską osobę pogrążoną w jakimś nałogu, brak środków do życia czy inne problemy i kłopoty.  Smutne były opowieści niektórych rodziców, których dzieci odwróciły się od nich, albo porzuciły wiarę w Boga. Nad wszystkim jednak dominowała nadzieja, że nawet tam, gdzie człowiek nie jest w stanie sobie pomóc, przybędzie Bóg ze swoim błogosławieństwem, o co modliliśmy się we wszystkich domach. Były też rozmowy, w których nie ze wszystkim się wzajemnie zgadzaliśmy, prawie zawsze jednak żegnaliśmy się z uśmiechem i świadomością o wzajemnym szacunku. Osobiście bardzo dziękuję za wszystkie serdeczne słowa, w których dzieliliście się swoją troską o parafię i radością, że właśnie do tej wspólnoty parafialnej należycie. W tym miejscu też dziękuję za wszystkie złożone ofiary, które przeznaczymy na kolejne inwestycje i remonty. Dziękujemy też za wszystkie sugestie i propozycje, które w  miarę możliwości będziemy się starali wprowadzać.

W ostatnim dniu kolędy, w niedzielny wieczór o godz. 19.00 przybył do nas ks. bp Wiesław Śmigiel, nowy Biskup Toruński. To jego pierwsza wizyta, jako biskupa, w naszej parafii.  Najpierw w gronie plebanijnych domowników i sympatyków oraz służby liturgicznej spotkaliśmy się przy żłobku w naszej świątyni na wspólnym kolędowaniu.  Ksiądz Biskup po wspólnym śpiewie i oddaniu czci Świętej Rodzinie ofiarował Jej w modlitwie wszystkie sprawy i intencje naszych Parafian, które omadlaliśmy podczas wszystkich kolędowych odwiedzin.  W krótkim spontanicznym słowie podkreśl piękno i głęboką teologiczną wymowę naszego żłóbka. Od symbolicznego, ukazanego w formie pięknych figur Narodzenia Pańskiego droga wiedzie do ołtarza i Eucharystii.  Zresztą pięknie ujmuje to nasza kolęda „Wśród nocnej ciszy”, której ostatnia zwrotka właśnie o tym mówi: „I my czekamy na Ciebie Pana, a skoro przyjdziesz na głos kapłana, padniemy na twarz przed Tobą, wierząc, żeś Jest pod osłoną Chleba i Wina”. Przyjęcie tego Ciała Pańskiego z ołtarza, czy z tabernakulum prowadzi nas do Zmartwychwstania, co z kolei ukazuje potężna figura Jezusa Miłosiernego w naszym kościele. „Kto spożywa moje Ciało, będzie żył na wieki” – mówi do nas Jezus Chrystus.

Drugim miejscem, w którym zatrzymał się Ksiądz Biskup był hol Domu Parafialnego, gdzie miała miejsce modlitwa w intencji wszystkich spotykających się w naszej parafii grup i wspólnot. Następnie ks. bp Wiesław pobłogosławił wszystkim naszym parafialnym dziełom i poświęcił pomieszczenia naszego nowego biura parafialnego.

Kolejnym akcentem była modlitwa i błogosławieństwo w mieszkaniach naszych księży wikariuszy. Na koniec odbyła się kolęda w plebanii wspólnie ze zgromadzonymi domownikami. Po kolacji razem z Księdzem Biskupem udałem się do grobu śp. ks. prał. Bogdana Górskiego na prywatną modlitwę.  Ks. Bogdan był „ziomkiem” naszego Biskupa, pochodzą z tej samej miejscowości Gruczno. Za dwa dni, przypadała 14 rocznica śmierci mojego poprzednika, zasłużonego budowniczego naszego kościoła.

Jako Parafia będziemy mogli bliżej poznać naszego nowego Ordynariusza i wysłuchać jego słowa do nas w dniu parafialnego Odpustu św. Antoniego 13 czerwca br. podczas Mszy św. o godz. 18.00.

Ks. Wojciech Miszewski