„Dzieciom z Ukrainy”

Piękny koncert, który mieliśmy okazję oklaskiwać w środowy wieczór w sali koncertowej Zespołu Szkól Muzycznych, przyciągnął zapewne nie tylko znawców muzyki, ale przede wszystkim tych, którzy przez swoją cegiełkę chcieli włączyć się w akcję zbierania funduszy dla dzieci z Ukrainy, które zaprosiliśmy na nasze Antoninkowe wakacje do Charzykowych na Kaszubach.

Przy prawie pełnej sali grali i śpiewali uczniowie klas 6a i 6b. Pokazali nam nie tylko talenty muzyczne, ale i autorskie i aktorskie w swoim przedstawieniu „Uprowadzona wiolonczela”. Brawo dla pani Doroty Nowak, która przygotowała z dziećmi ten piękny musical. Szkoda, że tym występem większość z nich żegnała się ze szkołą. Zawsze jednak pozostają wspomnienia.

Drugą cześć koncertu wypełnił chór Semper Juvenes, w wykonaniu których usłyszeliśmy „Pieśń flisaczą” Jędrzeja Rocheckiego pod kierunkiem Renaty Szerafin – Wójtowicz. Wiele wzruszeń dostarczyła również Szkolna Orkiestra Symfoniczna pod batutą Piotra Dołęgowskiego. W ich wykonaniu usłyszeliśmy Toruntellę Rafała Kołoczko, Tuba Dei Mateusza Ryczka oraz Kantatę Inkorporacyjną Magdaleny Cynk. Warto dodać, że kompozytorami tych utworów są absolwenci i pedagodzy Szkoły, a całość koncertu Szkolna Partytura mogliśmy usłyszeć w maju w Dworze Artusa.

 Koncert przygotowała i prowadziła pani Magdalena Cynk. Bardzo to było piękne. Raz jeszcze gorąco dziękuję organizatorom i wykonawcom. Szczególnie pięknie dziękuję pani dyrektor Dorocie Zawackiej – Wakarecy, za wspaniałą inicjatywę, za dobro jakie dzięki tej inicjatywie rozsiało się z sali koncertowej. Zebrane środki pozwolą na pokrycie kosztów pobytu dla 6 z 15 dzieci z Żytomierza. Księdzu proboszczowi Wojciechowi Miszewskiemu dziękuję za to, że nie ma mnie i moich pomysłów jeszcze dość i cierpliwie nas wspiera.

Witając przybyłych gości i artystów mówiłam, że spełniają się dziś moje marzenia. To prawda. Największym moim zmartwieniem nie było to jaką kwotę zbierzemy, choć nie ukrywam, że było to bardzo ważne. Najbardziej jednak męczył mnie sen pustej sali, przed którą musieliby występować artyści. Dobrze, że nie wszystkie sny się spełniają. Cieszę się, że koncert pozwolił wielu naszym torunianom poczuć się tego dnia wzniośle, wszak był to dzień  4 czerwca – 25  rocznica przełomowych wyborów w Polsce. Tego dnia chyba wszyscy czuliśmy się bardzo szczęśliwi, bo nam się przecież udało.

Ordynariuszowi Diecezji Toruńskiej – księdzu biskupowi Andrzejowi Suskiemu, Marszałkowi Województwa Kujawsko – Pomorskiego – panu Piotrowi Całbeckiemu oraz Prezydentowi Miasta Torunia – panu Michałowi Zaleskiemu dziękuję bardzo za honorowy patronat nad koncertem. Cieszy mnie fakt, że nasz koncert  wpisał się w obchody święta miasta i województwa.

Pani Tatiano,

chociaż nie spełniły się Pani marzenia by być na tym koncercie, to z pewnością spełnią się marzenia by Pani dzieci przyjechały do Polski na zasłużony wypoczynek w lipcu. To im się przecież należy.

Dla wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć akcję zbierania środków finansowych za kolonie dla dzieci polskich i ukraińskich podaję konta parafialne:

74 1020 5011 0000 9502 0112 5376

 lub

58 1020 5011 0000 9302 0097 0368

na które można wpłacać środki  z dopiskiem na kolonie dla dzieci polskich i ukraińskich.

Elżbieta Cichon