KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH W WYKONANIU NASZEJ SCHOLI

Pieśni patriotyczne to lustro dziejów narodu, w którym odbite są najważniejsze momenty w historii państwa. Ukazany jest w nich obraz kształtowania się rodzimej tożsamości i dumy kraju, za sprawą odniesień do najważniejszych wydarzeń historycznych. Pieśni patriotyczne przypominane są najczęściej przy okazji świąt narodowych i rocznic ważnych wydarzeń w dziejach Polski. 

Z uwagi na skomplikowane i wielowymiarowe losy Rzeczypospolitej, na przestrzeni wieków powstały tysiące pieśni patriotycznych, które do dziś zachowały się w polskiej kulturze. Przywołują one zarówno ważne, radosne momenty, jak również trudne i smutne losy okupowanej Polski. Polskie pieśni patriotyczne powstawały od średniowiecza, przez okres przed i porozbiorowy, jak również w czasie Młodej Polski i II wojny światowej.

Z okazji tegorocznego Święta Niepodległości oraz 80. rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej w sobotę 9 listopada w naszym kościele Schola Nutki św. Antoniego pod dyrekcją Zyty Piaseckiej wystąpiła z pięknym koncertem najpiękniejszych i najbardziej znanych utworów patriotycznych. W programie były proste piosenki, które wszyscy śpiewali, ale także bardziej skomplikowane utwory wymagające długiego przygotowania. Wielotygodniowy trud przygotowania występu zaowocował gromkimi brawami licznie zebranej publiczności.