NASZ CMENTARZ

NASZ CMENTARZNa zakończenie dorocznej Drogi Krzyżowej ulicami naszej parafii w piątek 11 kwietnia dokonamy poświęcenia nowej części naszego cmentarza. W ten sposób zakończyło się długie oczekiwanie na tą niezwykle ważną dla parafii inwestycję. Wielu parafian nie doczekało tej chwili i musieli być pochowani na innych cmentarzach. W ostatnich dniach, po otrzymaniu odpowiedniej zgody z Sanepidu  dokonano kilku ekshumacji na nasz cmentarz. Według polskiego prawa można je wykonywać do 15 kwietnia.

Miejsce pod tą część cmentarza otrzymaliśmy w 2004 roku od Urzędu Miasta Torunia. Miasto przekazując nam bezpłatnie teren postawiło kilka warunków; m.in. prawo do pochówku w tym miejscu mają nie tylko katolicy, ale również wyznawcy innych religii oraz niewierzący, groby będą pojedyncze z zaleceniem, by były to groby głębinowe, nie można wcześniej sprzedawać i rezerwować miejsc na cmentarzu, pochówki odbywać się będą sukcesywnie w kolejności zgonów. Istnieje możliwość ekshumacji z innych cmentarzy na nasz cmentarz. Zasadniczo cmentarz przeznaczony jest dla mieszkańców Wrzosów. Tylko w wyjątkowych sytuacjach miejsca będą udostępniane mieszkańcom spoza naszej parafii. Dzięki tym zastrzeżeniom miejsc na naszym cmentarzu będziemy mieli na długie lata, uniemożliwi to również bardzo przykry proceder, który niestety miał miejsce na naszym cmentarzu, gdy prawni dysponenci grobu, za duże pieniądze, nie raz kilkakrotnie przekraczające tzw. „pokładne” odstępowali miejsca na cmentarzu.

Bardzo często pytano podczas różnych spotkań dlaczego nie może być od razu otwarta nowa część cmentarza. Istniał pisemny zakaz Sanepidu, ze względu na brak wody z wodociągów w sąsiednich posesjach. Dopiero po podłączeniu wszystkich domów do wodociągu można było rozpocząć odpowiednie procedury i uzgodnienia.

Potrzebny był projekt cmentarza, który profesjonalnie wykonał architekt Adam Kołodziej, konieczne były m.in. uzgodnienia z Miejskim Zarządem Dróg, Zakładem Pogrzebowym URBITOR, Energą i Sanepidem. Stosowne decyzje musiał wydać Wydział Architektury Miasta Torunia i Sanepid. Wreszcie trzeba było uporządkować teren.

Na szczęście wszystkie te procedury są już za nami, a 19 marca 2014 roku złożyliśmy wszystkie dokumenty, z prośbą o wyrażenie zgody na użytkowanie. Decyzja ta uprawomocniła się w  tym  tygodniu. Od tej chwili przez najbliższe lata, wszyscy, którzy będą pragnęli spocząć na naszym cmentarzu będą mieli taką możliwość. W projekcie mamy prawie 500 miejsc na naszym cmentarzu, jeśli będą to miejsca głębinowe możemy pochować na tej części  nawet 1000 osób. Wkrótce rozpoczniemy również budowę grobowców, o czym poinformujemy. Sektor zawierający grobowce został również przewidziany w projekcie.

 

Ks. prob. Wojciech Miszewski